-Çatı Katı Günlükleri-

Faraenn

Yumurta
Üye
Teşekkürler hocam türle alakalı olduğunu biliyordum fakat hangi tür olduğunu bilmiyordum. cherry daha koyumsu bir ara onu da çekip atarım, bakarız.
Hocam bende DAS almayı düşünüyorum tavsiyeleriniz ve tecrübeleriniz nelerdir? İlk başlarda yapılması gerekenler.

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
Cherry nasıl oldu
Cherry ile gary'ye göre daha az ilgilendiğim için asosyal yetişti diyebilirim ama çözülmeyecek problem değil. Gary elime aldığımda hemen açılıyor. Cherryi de çekmek için elime aldım ama açılmayınca bende vazgeçtim. Bir ara açılmasını bekleyip fotoğrafını yüklerim.

@Faraenn Bakımı oldukça kolay, yeterli ekipmanınız olsun yeter. Alan olarak baştan adult olduğunda da kullanabileceği bir kap almanızı tavsiye ederim, 40*20*20h gibi. Kalamar kemiği almanızı tavsiye ederim yumurta kabuğu öyle kolay birikmiyor, birde toz haline getirmek için vs. uğraşıyorsun.

niloy

Yumurta
Üye
Cherry ile gary'ye göre daha az ilgilendiğim için asosyal yetişti diyebilirim ama çözülmeyecek problem değil. Gary elime aldığımda hemen açılıyor. Cherryi de çekmek için elime aldım ama açılmayınca bende vazgeçtim. Bir ara açılmasını bekleyip fotoğrafını yüklerim.

@Faraenn Bakımı oldukça kolay, yeterli ekipmanınız olsun yeter. Alan olarak baştan adult olduğunda da kullanabileceği bir kap almanızı tavsiye ederim, 40*20*20h gibi. Kalamar kemiği almanızı tavsiye ederim yumurta kabuğu öyle kolay birikmiyor, birde toz haline getirmek için vs. uğraşıyorsun.
Kalamar kemiklerini nasıl koyuyorsunuz bütün olarak mı? Yato sadece ilk gün yiyor sonra nemlenince yemiyor. Bölüp koymayı da denedim öyle hiç yemedi.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Kalamar kemiklerini nasıl koyuyorsunuz bütün olarak mı? Yato sadece ilk gün yiyor sonra nemlenince yemiyor. Bölüp koymayı da denedim öyle hiç yemedi.
Gary de cherry de baya götürüyorlar. Bütün olarak olduğu gibi koyuyorum. Yemediğine emin misiniz? Bence takmayın ihtiyacı olduğunda elinde sonunda yiyecektir. Nem olması ideal büyüklükte olduğu için problem olmaz.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Akvaryum

21/01/2023

Yine ve yine, yosun problemi
candır temizlikçi ekibi
ellerim çürüdü kazımaktan
Yinede, değdi Allahtan
😁

IMG_20230119_195338.jpg

IMG_20230120_221211.jpg
Temizlemeden önce bütün görüntü çekmeyi unuttum, onun için küçük bir görüntü var. Kısacası yosundan balıklar zar zor görülüyordu. Hala kökte ve kayalarda yosun var ama şahsen onlar doğallık katıyor. Canım bir yandan hem bitki hemde farklı balıklarda eklemek istiyor, bir yandan da çok üşeniyorum, artık bakacağız duruma göre. Şu anlık durumlar gayet iyi.

niloy

Yumurta
Üye
Gary de cherry de baya götürüyorlar. Bütün olarak olduğu gibi koyuyorum. Yemediğine emin misiniz? Bence takmayın ihtiyacı olduğunda elinde sonunda yiyecektir. Nem olması ideal büyüklükte olduğu için problem olmaz.
Bir kendimden şüphe ettim. Azalmayınca yemiyor gibi düşündüm. Çünkü yeni koyduğumda baya belirgin bir azalma oluyor. Sonra olmuyor. Cevap için teşekkür ederim daha dikkatli takip edeyim.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Salyangoz gary
Güncelleme 26/01/2023

IMG_20230126_211613.jpg
IMG_20230126_211247.jpg
Merhabalar, Gary'nin artık istemeyeceği kadar alanı var😁. 80cm akvaryum aldım. Tabiki de dekoru böyle kalmayacak. Yazın 3-4 şelalesi olan bir paludaryum kurmayı düşünüyorum. Maalesef bitkisiz olacak ama çok hoşuma giderse Gary'yi çıkartıp bitki ekleyebilirim. Aldığım arkadaş ne yaptı bilemiyorum ama arka ve yan camlar çizik içinde. Allah'tan ön camda çok yok. Eve gelip görünce keşke 3 5 daha verip sıfır alsaydım demedim değil ama olsun, yine de iyi.

Faraenn

Yumurta
Üye
Salyangoz gary
Güncelleme 26/01/2023

Ekli dosyayı görüntüle 20898
Ekli dosyayı görüntüle 20899
Merhabalar, Gary'nin artık istemeyeceği kadar alanı var😁. 80cm akvaryum aldım. Tabiki de dekoru böyle kalmayacak. Yazın 3-4 şelalesi olan bir paludaryum kurmayı düşünüyorum. Maalesef bitkisiz olacak ama çok hoşuma giderse Gary'yi çıkartıp bitki ekleyebilirim. Aldığım arkadaş ne yaptı bilemiyorum ama arka ve yan camlar çizik içinde. Allah'tan ön camda çok yok. Eve gelip görünce keşke 3 5 daha verip sıfır alsaydım demedim değil ama olsun, yine de iyi.
Çok güzel olmuş gerçekten bende böyle bir şey isterim ama akvaryumlar aşırı pahalı maalesef.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
@Mertali dostum 2 günde tüm günlüğünü okudum ve hiç sıkılmadım bence bir youtube kanalı aç sıkılmadan izlerim.
İyi hobiler dilerim.
Güzel yorumun için teşekkür ederim hocam🙏. Keşke ayıracak vaktim olsa da açsam.

Kadoin371

Yumurta
Üye
Bahçeden 2 veya 3 tane salyangoz bulmuş tun geri saldın biliyorum fakat parazitliyse ve onlara temas edersen ne gibi şeylerle karşılaşırdın merak ettim (pek fazla bilgim yok böyle bahçe salyangozlarıyla)

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Bahçeden 2 veya 3 tane salyangoz bulmuş tun geri saldın biliyorum fakat parazitliyse ve onlara temas edersen ne gibi şeylerle karşılaşırdın merak ettim (pek fazla bilgim yok böyle bahçe salyangozlarıyla)
Siz sorunca bende merak ettim, şöyle bir araştırayım dedim. schistosomiasis, angiostrongyliasis, fasciolopsiasis, opisthorchiasis, fascioliasis, paragonimiasis ve clonorchiasis Gibi parazitleri taşıyabiliyorlarmış. E bunlar ne dersek, ona da biraz göz attım. Örneğin; schistosomiasis, Dünya'da sıtmadan sonra en yıkıcı parazit hastalığıymış ve bu hastalıktan 200 milyon kişi etkilenmiş. angiostrongyliasis, sıçan akciğer kurdu hastalığıymış. paragonimiasis akciğer sistemi hastalığıymış. Bu parazit hastalıklarının tedavisi var mı bilmiyorum ama yoksa çoğunun sonu ölüme benziyor. Şunu da eklemek istiyorum anladığım kadarıyla buradaki bütün hastalıkların başlıca sebebi kirli suda, toprakta ve yıkanmamış sebze meyvelerde bulunan parazitler. Anlayacağınız korkulması gereken tek salyangozlar değil. Salyangozlarla deri temasında bulunmadan da bu parazitleri alabilirsiniz. Günlüğümde hekim olduğunu söyleyen birinin de kanıt olarak sunduğu kitaptan çekilmiş fotoğraflar vardı, onlara da göz atabilirsin. Doğrudur yanlıştır bilmiyorum.

Faraenn

Yumurta
Üye
Garry ile güncelleme var mı? Bende yavru 7 adet DAS aldım çok küçükler.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Garry ile güncelleme var mı? Bende yavru 7 adet DAS aldım çok küçükler.
Henüz güncelleme yok, her şey aynı. Büyük güncellemeler yazın olacak. 7 tane fazla olmamış mı ya😁😃