-Çatı Katı Günlükleri-

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
Bu arada kalamar kemiğinin pullu tarafını aşa tarafa doğru gelicek şekilde mi koyuyorsunuz
Bilmem, hiç dikkat etmiyorum😁Önemli mi? Belki de o yüzden illa fotoğraftaki gibi altından yemeye çalışıyor. Bi gözlemleyim.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Ahh ahh!! Plankton'dan neler çektik neler hocam😅

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Ahh ahh!! Plankton'dan neler çektik neler hocam😅
Gerçekten amma çektirdi. Başlangıç türü diye aldım başıma dert oldu. Şimdide outworldün kapağının açıldığını öğrenmişler, daima 2 3 işçi hemen kapağın orada duruyorlar. camponotusların iğnesi var mıdır hocam?
Pullu kısmını yemiyor o yüzden ters dönmüş pullu kısmını alt tarafa doğru gelicek şekilde koyarsan daha iyi Ekli dosyayı görüntüle 17199
Tamamdır çok teşekkürler bundan sonra dikkat edeyim😊

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Gerçekten amma çektirdi. Başlangıç türü diye aldım başıma dert oldu. Şimdide outworldün kapağının açıldığını öğrenmişler, daima 2 3 işçi hemen kapağın orada duruyorlar. camponotusların iğnesi var mıdır hocam?

Tamamdır çok teşekkürler bundan sonra dikkat edeyim😊
Hayır,iğneleri bulunmuyor ama güzel ısırıyorlar. Çok az bi pudra+yağ sürebilirsiniz tırmanmasınlar diye. Bu arada benim tavsiyem camponotuslar için daha büyük bir outworld. Yükseklik daha az olmalı yataylamasına uzunluğu daha fazla olmalı

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Hayır,iğneleri bulunmuyor ama güzel ısırıyorlar. Çok az bi pudra+yağ sürebilirsiniz tırmanmasınlar diye. Bu arada benim tavsiyem camponotuslar için daha büyük bir outworld. Yükseklik daha az olmalı yataylamasına uzunluğu daha fazla olmalı
Tamamdır sürsem iyi olur. Küçük outworldü kraliçe en azından belki daha az strese girer diye yaptım. Hatta sen outworldü çıkarabiliyorsan çıkar demiştin ya bende öyle zor olur en azından küçükte daha az stres olur diye yaptım. Koloni iyice oturunca büyüğü yine takarım. Eğer şimdiden takmamı önerirsen sorun değil takabilirim.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Tamamdır sürsem iyi olur. Küçük outworldü kraliçe en azından belki daha az strese girer diye yaptım. Hatta sen outworldü çıkarabiliyorsan çıkar demiştin ya bende öyle zor olur en azından küçükte daha az stres olur diye yaptım. Koloni iyice oturunca büyüğü yine takarım. Eğer şimdiden takmamı önerirsen sorun değil takabilirim.
Yok şimdilik gerek yok,eğer tüpü ve outworldu doldurmaya başlarlarsa yeni ow geçebilirsiniz

Kenannnn

Yumurta
Üye

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Gary
Güncelleme 14/09/2022:
IMG_20220914_193519.jpg
IMG_20220914_193501.jpg
IMG_20220914_193525.jpg
Herkese selam, her şey yolunda ve güzel ilerliyor. Kabuğu baya iyileşti. Kırılan bölgeye garip bir mukoza üretiyor ve anladığım kadarıyla mukoza bekledikçe sertleşiyor. Elinize gelince de yağ gibi çıkarması zor.
IMG_20220914_193542.jpg
IMG_20220914_193432.jpg
IMG_20220914_193708.jpg
IMG_20220914_193650.jpg
Kabul boyu en son beşti, şu an yediye çıkmış gibi gözüküyor.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Mikrobiyoloji kitabı al oku bak ne kadar bakteri var cilt üzerinden geçen karında 20 metreye kadar ulaşabilen kurtlar oluşuyor elini sürme bence deriyi delerek geçen çok bakteri protozon var
Teori için teşekkür ederim, mutlaka araştıracağım ama maalesef kısmen yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu canlılar tamamen steril ortamlarda yetiştirilip büyütülen canlılar. Tabi bu aldığınız yere göre de değişir ama aldığım yer o kadarda kötü şartlarda bakan bir yer değildi. Eski atalarında illaki wc canlı olduğunu söyleyebilirsiniz. Olabilir ama yine de bakteri taşıma olasılığı yolda yürürken kafanıza saksı düşme olasılığıyla aynı olduğunu düşünüyorum. Son olarak böyle bir durum olsaydı illaki haber olurdu. Birde bu tarz uyarılar yaparken ya da bilgiler verirken kaynak sunarsanız teori olmaktan çıkıp kaynaklı bilgiye dönüşür. Forumun önemli 5 kuralını da okumanızı tavsiye ederim. Ben yine de uyarınızı dikkate alıp araştıracağım. Teşekkürler, saygılar..

Forum "5" kuralı! Mutlaka okuyun. https://karincaciftligim.com/pages/temel5/

Kenannnn

Yumurta
Üye
Teori için teşekkür ederim, mutlaka araştıracağım ama maalesef kısmen yanlış olduğunu düşünüyorum. Bu canlılar tamamen steril ortamlarda yetiştirilip büyütülen canlılar. Tabi bu aldığınız yere göre de değişir ama aldığım yer o kadarda kötü şartlarda bakan bir yer değildi. Eski atalarında illaki wc canlı olduğunu söyleyebilirsiniz. Olabilir ama yine de bakteri taşıma olasılığı yolda yürürken kafanıza saksı düşme olasılığıyla aynı olduğunu düşünüyorum. Son olarak böyle bir durum olsaydı illaki haber olurdu. Birde bu tarz uyarılar yaparken ya da bilgiler verirken kaynak sunarsanız teori olmaktan çıkıp kaynaklı bilgiye dönüşür. Forumun önemli 5 kuralını da okumanızı tavsiye ederim. Ben yine de uyarınızı dikkate alıp araştıracağım. Teşekkürler, saygılar..

Forum "5" kuralı! Mutlaka okuyun. https://karincaciftligim.com/pages/temel5/
Ben hekimin kardeşim söylediğim şeyler teori değil kitaptan bilgi

Ekli dosyalar

• 20220915_104234.jpg
    20220915_104234.jpg
    53.5 KB · Görüntüleme: 34
  • 20220915_104238.jpg
    20220915_104238.jpg
    40.5 KB · Görüntüleme: 33

celilcem

Pupa
Üye
Gary
Güncelleme 14/09/2022:
Ekli dosyayı görüntüle 18136
Ekli dosyayı görüntüle 18135
Ekli dosyayı görüntüle 18137
Herkese selam, her şey yolunda ve güzel ilerliyor. Kabuğu baya iyileşti. Kırılan bölgeye garip bir mukoza üretiyor ve anladığım kadarıyla mukoza bekledikçe sertleşiyor. Elinize gelince de yağ gibi çıkarması zor.
Ekli dosyayı görüntüle 18140
Ekli dosyayı görüntüle 18141
Ekli dosyayı görüntüle 18142
Ekli dosyayı görüntüle 18143
Kabul boyu en son beşti, şu an yediye çıkmış gibi gözüküyor.
Kabuğu çok güzel renk ile ilerliyor

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Ben hekimin kardeşim söylediğim şeyler teori değil kitaptan bilgi
Bakın öncelikle ben nasıl üslubuma dikkat ederek yazdıysam sizinde bu şekilde yapmanız gerektiğini düşünüyorum. Herhangi bir kanıt sunmadığınız için benim için teoridir. Siz nasıl adlandırırsınız bilemem. Ben deri yolu ile vücuda giren şeyler yok demedim. Sizin sunduğunuz görselde bu helmitlerin tamamen esaret altında yetiştirilen dev afrika salyangozlarında bulunduğunu belirten bir şey göremiyorum.

Son düzenleme:

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Kabuğu çok güzel renk ile ilerliyor
Teşekkür ederim hocam. Normalde açık renk olduğunda kalsiyum eksikliği var denir ama benimki gayet iyi yediğini düşünüyorum. Bence türüyle alakalı.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Güncelleme 01/10/2022:
Salyangoz Gary
IMG_20220929_172149.jpg
Çoook uzun zaman oldu çok. 15 gün olmuş, en son kabuk boyu 7 imiş. Şu an tahminimce 8 olmuştur. Bide ilk halini göstereyim.
IMG_20220617_103923.jpg
Tam olarak ilk fotoğrafını hatırlamıyorum ama sanırım buydu. Tarih: 17/06/2022.

Kraliçe Plankton ve Akana

IMG_20221001_095139.jpg
Akana'nın kolonisi 60 işçiyi buldu. Fotoğrafı çekerken biraz stres oldular o yüzden 20 civarı işçi de tüp dışına çıktı. Ağızlarda da yumurtalar var, çok komik. 5'li çoğaltıcı kullanmak iki kolonide de hataydı. plankton koloniyi oraya taşımıştı, Akana da çöp olarak kullanmaya başladı. Galiba bunu da iptal edeceğim.
IMG_20221001_095205.jpg
Planton'da da durumlar artık iyiye doğru gidiyor. En son 4 işçi kalmıştı ve ölümler durmuştu. Dün 1 işçi daha pupadan çıktı. Şu an 5 işçi.
IMG_20221001_095104.jpg
Gelelim asıl konuya. Normalde kolonileri büyütüp Tuğkan Abinin yarım kalan messor projesini yapmayı planlıyordum ama vazgeçtim. Şu anki düşüncem daha çok tecrübe kazanmak. Bu süreçte de karıncalara alternatif besin neler verilebilir, ne severler öğrenmek istiyorum. Bunu da 1 beslemede canlı yem bir beslemede alternatif yapmayı düşünüyorum. Belki bazen yanlış besinler vereceğim ama benim kolonimin zararına olan bir şey başka koloninin yararına olabilir. Ayrıca verdiğim besinleri ve tecrübelerimi paylaştığım bir konu açmayı düşünüyorum, sizinde verdiğiniz değişik besinler varsa tecrübelerinizi yazmak isterseniz konuyu açınca günlükte de paylaşırım. Her neyse, ilk besin olarak tavuklu kedi maması denedim. 3 gün outworldte durdu, 3. gün aldım. Sağdaki messorların, soldaki camponotusların. Görüldüğü gibi messorların dev majorları olduğundan içinden geçmişler, tabi nüfusunda etkisi vardır ve devamlı 2-3 işçi mamanın üstündeydi. Camponotuslarında devamlı abdomenleri şişkindi fakat canlı yem yediklerindeki kadar değil. Ölüm vs. ya da halsizlik gözlemlemedim. Rahatlıkla messorlara arada verilebileceğini düşünüyorum.

tolgakurt

Yumurta
Üye
Karıncaları takipteyim hocam siz nereden almıştınız acaba bilgi verme şansınız olur mu