-Çatı Katı Günlükleri-

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
Herkese merhaba, ben Mertali. Kendi çapımda beslediğim canlıları paylaştığım günlüğüme hoşgeldiniz. Elimden geldiğince günlük tutarken edindiğim tecrübelere ve bilgilere de yer vererek güzel bir bilgi arşivi yapmaya çalışıyorum, umarım birilerine faydam dokunuyordur. Aslında günlük serüvenim Dev Afrikalı Gary ile başladı, onun günlüğüne ulaşmak içinde salyangoza tıklayabilirsiniz 🐌 .

Günlük içerisinde her yerde minik minik bilgiler olsa da daha önemli anlara ve bilgilere rahat ulaşmak için aşağıdaki günlük haritasını kullanabilirsiniz:
Son güncelleme için tıklayabilirsiniz.

Son düzenleme:

Kremants

Yumurta
Üye
Gary nin son halini atarmisin mert

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Akvaryum
Güncelleme 26/07/2022:

Direkt Akvaryum bilgileriyle girmek istiyorum.

Ölçüler: 100*45*60h
Teknik ekipmanlar: Sunsun Hw-303 1400L/h, Tetra ht300w ısıtıcı, Wolfmar 90cm armatür,
Dekor ve tasarım: Sarı silis kum, yati kökü ve taşlar
Ana balık: Discus
Diğer balıklar: Pleco, cory, karides, otocinclus, kırmızı burun tetra(Diğer balıklarda değişiklikler olabilir şimdilik bunları düşünüyorum)
Bitkiler: moss(tür henüz belli değil, başka tür bitkilerde ilerde eklenebilir)

IMG_20220726_224012.jpg
Armatürüm bozuk geldiği için tamire yollamıştım. Bende onun yerine elimdeki şerit ledi taktım. Şu anlık kökün salınımını yapması ve batması için su doldurdum, muhtemelen bu cumayla haftaya salı içerisinde de suyu boşaltıp kurulumu yaparım diye düşünüyorum.
IMG_20220726_212719.jpg
İçine de bu şekilde destekler attım ve malzemelerimi yanlara vidalarla yaptığım askılara taktım.
IMG_20220726_224027.jpg
Şimdilik bu kadar, birde şu fotoğraf çözünürlüğü konusunda da çözümü olan varsa yazabilir mi acaba?

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Fotoğraf çözünürlüğü konusunda da çözümü olan varsa yazabilir mi acaba?
Fotoğrafları hizliresim.com veya imgbb.com gibi sitelere yükleyip konu içerisinde linklerini paylaşabilirsin. Linke tıklamadan görselleri göremeyiz o şekilde ama en azından kaliteyi korumuş olursun ya da bir drive klasörü açarak orada depolayabilirsin günlük görsellerini. Yine linkini paylaşırsan görebiliriz klasördeki her şeyi.

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Babanız ve siz sanırım uzun yıllardır bu hobi içerisindesiniz. Pek bir ilgim olmasa bile bende bekliyorum günlükteki gelişmelerinizi. :)

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Fotoğrafları hizliresim.com veya imgbb.com gibi sitelere yükleyip konu içerisinde linklerini paylaşabilirsin. Linke tıklamadan görselleri göremeyiz o şekilde ama en azından kaliteyi korumuş olursun ya da bir drive klasörü açarak orada depolayabilirsin günlük görsellerini. Yine linkini paylaşırsan görebiliriz klasördeki her şeyi.
Anladım, evet daha iyi olabilir ama işte burda görünmeyince de garip oluyor. O zaman hem burada paylaşırım kaliteli fotoğrafları görmek isteyenler içinde link atarım, Teşekkürler:)

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Babanız ve siz sanırım uzun yıllardır bu hobi içerisindesiniz. Pek bir ilgim olmasa bile bende bekliyorum günlükteki gelişmelerinizi. :)
Teşekkür ederim, babam bırakmış uzun zaman önce ama bakalım belki benimle birlikte bakar bu akvaryuma.

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Teşekkür ederim, babam bırakmış uzun zaman önce ama bakalım belki benimle birlikte bakar bu akvaryuma.
Ondan çok şey öğrenirsiniz bu camiada uzun süredir olduğunuz için baba-oğul size saygı duyuyorum. :)

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Ondan çok şey öğrenirsiniz bu camiada uzun süredir olduğunuz için baba-oğul size saygı duyuyorum. :)
Evet haklısınız, o her ne kadar eski hobiyi bilse de çoğu konuda altında kalıyorum. Teşekkür ederim, bende size baya saygı duyuyorum egzotik konusunda. Hele o tür tespitleri nasıl yapılıyor hala aklım almıyor. :)

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Evet haklısınız, o her ne kadar eski hobiyi bilse de çoğu konuda altında kalıyorum. Teşekkür ederim, bende size baya saygı duyuyorum egzotik konusunda. Hele o tür tespitleri nasıl yapılıyor hala aklım almıyor. :)
Öyle olur ya babanız neler tecrübe etmiştir şimdi. Çok teşekkür ederim. :D Babanıza selamlar.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Salyangoz Gary

Aslında güncelleme yapmayı daha düşünmüyordum çünkü son güncellemeden bu yana hiç değişiklik yapmadım fakat istendiği için yapmak istedim.
IMG_20220727_200058.jpg
Torf kuru gözüküyor ama merak etmeyin nem yeterli. Dün pas günümüzdü, bugünde fotoğrafı çektikten sonra havuç, mor lahana ve maydanoz verdim.
IMG_20220727_200135.jpg
Bu sefer parayla güncelleme yapmayacağım, diğer güncellemede yaparım ki büyüdüğünü iyice anlayalım.
IMG_20220727_200821.jpg
Armatürüm de geldi. Konu akvaryum değil ama araya sıkıştırayım dedim.

Kremants

Yumurta
Üye
Oha bayq buyumus elimde 9 kralice var bir adet araneus orumcek var yani bakarken zorlaniyoeum eger vunlar olmasaydi bir adet qlirdim ama kraliceleri bir arkadasa hediye edicem azalinca alicam

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Akvaryum
Güncelleme 01/08/2022:

Merhabalar, akvaryumda ciddi sıcaklık problemi vardı. Derece 30'u geçiyordu fakat armatürk'ün fanlarıyla işi trink çözdüm. 30'dan şuan 27.8'e kadar düşürdü. Cihazı zorlamak için 25'e ayarladım ve sabaha kadar da rahat düşürür gibime geliyor.
IMG_20220801_222728.jpg
IMG_20220801_222744.jpg
Takmaya çalışırken küçük bir talihsizlik yaşadım. Aslında hata bende, normalde cihaz 180 derece ayarlanabiliyor ve vidayla ayarlayıp sıkıyorsunuz. Bende ayarladım sıktım taktım akvaryuma. Nedense açı hoşuma gitmedi sanki ben oynatınca daha iyi soğutacakmış gibi, neyse sonra gevşetmeye üşendim açıyı değiştireyim derken çat ayak gitti. Bu sebeple şimdilik buhar camının raylarına koydum. aslında böylede iş yapar ama ışığımı engelliyor. Zaten firmayla görüştüm sağolsunşar çok yardımcı oldular. Ücretsiz olarak yenisini yollayacaklar.
IMG_20220801_222805.jpg
Hızlı yapıştırıcıyla yapıştırdım, sağlamda oldu ama yinede güvenilmez. Fanı da ihtiyacınız varsa düşğnmeden alın. Hem çok ilgililer hem şık bir ürün hem de işinizi fazlasıyla görüyor. Dıy'da yapılabilir ama görsel olmaz. Tek sıkıntısı fazla sesli ama o kadarda olsun.
IMG_20220801_222703.jpg
Kök salınım yaptığı için fazlasıyla bulanık, hatta fotoğrafdakinden bile. Kurulumu da bu hafta yapmayı planlıyorum. Umarım yine böyle salınımını sürdürmez.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Akvaryum
Güncelleme 04/08/2022:

Tekrardan selam. Akvaryumu sonunda kurdum.
IMG_20220804_211520.jpg
IMG_20220804_211459.jpg
Benim tam istediğim gibi bir akvaryum oldu. Tek sıkıntım mosslar her an yerinden çıkmış gibi duruyor. Şeffaf iple sardım, keşke biraz daha sık sarsaymışım. Bakalım umarım dağılmazlar. Onun dışında kayaların arasına anubias eklemeyi düşünüyorum. 1 hafta içerisinde de ilk balıkları almayı planlıyorum. kısaca bugün yaptıklarımı adım adım yazmak istiyorum:
1. adım: köke moss sarma
2. adım: kökü ve taşları akvaryuma yerleştirip dekoru tasarlama
3. adım: suyu doldurma
4. adım: reeflowers'ın amonyak gidericisi(remammonia), Seachem'in bakteri kültürü(stability) ve klor gidericisi(prime) ekleme
şeklinde süreci tamamladım.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Merhaba, bu konuyu birkaç gündür düşünüyordum ve artık kararımı verdim. discusu 1 2 hafta içinde mi eklemeliyim yoksa bir zaman sonra mı? Beni bu soruya iten sebeplerse discusun bütçemi çok zorlaması, akvaryumu tam anlamıyla oturtmak istemem ve dünden beri hakkında düşündüğüm tasarım. Tasarım konusunda kararsızım. Mosslarım formunda değil geldiler, ışığım onlar için biraz yetersiz gibi(daha iyisini alacak para da bende yok, maşallah bir iki bin lirayı aşmış hepsi) ve biraz biraz bırakıyorlar. Eğerki gelişim göstermiyorlarsa veya onlar köke tutunana kadar çoğu bırakır ve tasarımım bozulursa dekor değişikliğine gitmeyi planlıyorum. E bu süreçte de boşu boşuna discusları yormak istemiyorum çünkü sıkıntı olursa sürekli elim dekorda olacak ya da akvaryumu boşaltıp baştan yapacağım. Bu ve diğer sebeplerden dolayı ertelemeye karar verdim. şimdilik eklemeyi düşündüğüm balıklar; daha belli olmayan bir tetra grubu ve türleri belli olmayan temizlikçi ekibi. hem benim için bir kayıt olsun hemde konuyu takip edenlere bilgilendirme olsun diye yazmak istedim. Görüşmek üzere.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Yeni güncelleme varmı
merhaba, akvaryumla ilgili henüz güncelleme yok. Sadece suyun bulanıklığı iyice gitti. mosslarda da gerileme ya da gelişme gözlemlemedim. Hafta içi balık almayı düşünüyorum, güncellemesini atarım. Eğerki akvaryumcu önerileriniz varsa yazabilirsiniz. Gary'de birkaç gerekliliği sorgulancak değişiklik yaptım. Artık yeni bir şeyler bulamayınca öylesine gerekli olmayan değişiklikler yapıyorum. Yarın Gary için güncelleme yaparım.