-Çatı Katı Günlükleri-

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
Güncelleme 08/05/2023:

Akvaryum
IMG_20230508_190152.jpg
IMG_20230508_190139.jpg
Şimdilik aramız iyi, her zamanki gibi aklımda planlar var ama kim uğraşacak modundayım. Yosunları 2 ayda bir kazıyorum, onun haricinde haftalık %30 su değişimine devam. İçimden bir ses balıkları karantina akvaryumuna al, dekoru baştan yap diyor. Filtreyi de bir ara temizlemek lazım. Balıklarda baya büyüdü.
IMG_20221114_125429.jpg
İlk geldikleri halleri. Bir tane sürü de dışlanan var, onun dışında hepsi en az 2cm büyüdü.

Tiaratumlar
IMG_20230508_190230.jpg
IMG_20230508_190250.jpg
IMG_20230508_191355.jpg
Tiaratumlar benim adamlarım. Handling yapması çok keyifli, yaprak yemelerini izlemek ayrı keyifli. Masrafları da yok. Herkese tavsiye ederim. He bu arada dişi olan l5 oldu, kabuğunu da yedi.

İsopodlar
IMG_20230508_185517.jpg
IMG_20230508_191313.jpg
IMG_20230508_185845.jpg
IMG_20230508_185641.jpg
Dairy cow olanlara büyük kap aldım, orange olanları da küçüğe yerleştirdim. Güzel doğal bir ortam oldu. Sanırım daha çok tiaratumların kurumuş gül yapraklarını seviyorlar. Hemen bitiyor. Onun dışında arada sırada balık yemi ve polen veriyorum. İkisinin kaplarında da don fotoğraftaki türden gelmiş, cüce isopod mu ne deniyormuş. Doğadan alınan malzemelerden geliyormuş, aslında o kadar kaynatmıştım da her şeyi. Neyse ki zararsızlar.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Eline daha çeşitli türler geçerse çaprazlama deneyi yapmayı düşünür müsün
Olabilir. Aslında aklıma geldi ve aldığım kişiye sordum. Birbirleriyle çiftleşseler bile çıkan yavruların iki türden birisi olacağını söyledi. Yine de denenebilir.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Merhaba, maalesef pek iç açıcı bir güncelleme olmayacak. Sanırsam 1-2 hafta önce tiaratumların kabını temizleyip taze gül koydum fakat sanırım iyi yıkamamışım. Güllerde muhtemelen ilaçlıymış. Ertesi gün ikisi de baya halsizleşti, dışkıları da yeşil renkteydi. Zehirden arınmaları için baya bi su içmelerini sağladım, 1-2 günde yaprak vermedim. İyi gibilerdi, hareketleri baya düzelmişti. Hatta bu olaydan sonra artık yaprakları sıcak su içinde falan iyice yıkayıp vermeye başlamıştım ama ne yazık ki birkaç gün önce erkek hareketleri düzelmesine rağmen ansızın bir anda ölmüş. Moralim bozulunca güncelleme yapmak istememiştim. Bugün baktığımda dişinin durumu da pek iyi değil. Her şeyi olması gerektiği gibi yapıyordum, düzenli temizlik, taze yaprak, nem vs. ama işte ufacık gülü tam yıkamama hatası bunlara sebep oluyor. Siz siz olun dikkatli olun, gerekirse kaynar su da falan yıkayın. İmkanınız varsa evde bakın güllere. Onun dışında isopodlar iyi durumda, ürediler de. Ufak bir mite problemi vardı ama onu da atlattık.

Faraenn

Yumurta
Üye
Merhaba, maalesef pek iç açıcı bir güncelleme olmayacak. Sanırsam 1-2 hafta önce tiaratumların kabını temizleyip taze gül koydum fakat sanırım iyi yıkamamışım. Güllerde muhtemelen ilaçlıymış. Ertesi gün ikisi de baya halsizleşti, dışkıları da yeşil renkteydi. Zehirden arınmaları için baya bi su içmelerini sağladım, 1-2 günde yaprak vermedim. İyi gibilerdi, hareketleri baya düzelmişti. Hatta bu olaydan sonra artık yaprakları sıcak su içinde falan iyice yıkayıp vermeye başlamıştım ama ne yazık ki birkaç gün önce erkek hareketleri düzelmesine rağmen ansızın bir anda ölmüş. Moralim bozulunca güncelleme yapmak istememiştim. Bugün baktığımda dişinin durumu da pek iyi değil. Her şeyi olması gerektiği gibi yapıyordum, düzenli temizlik, taze yaprak, nem vs. ama işte ufacık gülü tam yıkamama hatası bunlara sebep oluyor. Siz siz olun dikkatli olun, gerekirse kaynar su da falan yıkayın. İmkanınız varsa evde bakın güllere. Onun dışında isopodlar iyi durumda, ürediler de. Ufak bir mite problemi vardı ama onu da atlattık.
Kötü olmuş haber bekliyoruz.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Hızlı bir güncelleme yapacağım. Tiaratum Son birkaç gündür iyileşmeye başladı, normalde biraz daha bekleyecektim güncelleme yapmak için, bu süreçte yine kötüleşirse diye ama bir baktım ki kendisi l6 olmuş. Kabuk atan bir canlı sanırım iyileşmiştir. Zehri vücudundan atamasa kabuk atmaz sanırım. Bu arada isim öneriniz varsa yazabilirsiniz.
IMG_20230609_174128.jpg

xqewz

Yumurta
Üye
Hızlı bir güncelleme yapacağım. Tiaratum Son birkaç gündür iyileşmeye başladı, normalde biraz daha bekleyecektim güncelleme yapmak için, bu süreçte yine kötüleşirse diye ama bir baktım ki kendisi l6 olmuş. Kabuk atan bir canlı sanırım iyileşmiştir. Zehri vücudundan atamasa kabuk atmaz sanırım. Bu arada isim öneriniz varsa yazabilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 24868
İsim olarak "Tarat" geldi aklıma

Faraenn

Yumurta
Üye
İsim olarak Triot olabilir.

mithrayelda

Larva
Üye
Türün ismini her okuyunca titra geliyor aklıma benim güzel olabilir.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
IMG_20230612_172111.jpg
Şelale için motorlarda geldi. Son olarak birkaç malzeme kaldı. Bu arada kurmam biraz zaman alabilir. Şu an sadece artan fiyatlardan etkilenmemek için malzeme topluyorum.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
IMG_20230615_212026.jpg
IMG_20230615_212415.jpg
Kullanacağım malzemeler ve bitkiler. Bitkilerde duruma göre değişiklik olabilir. Ana malzeme olarak sadece armatür eksik, onun dışında tek tük eksikler illaki çıkacaktır.
Bitkiler:
Dağ palmiyesi
Bambu
Arap saçı
hedera helix
Ve bilmediğim üç tür daha var.

Malzemeler:
Dekota levha
poliüretan köpük
Ultrafuga 2200 gri renk derz
Sobo wp-3200
Akvaryum silikonu

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
IMG_20230620_005536.jpg
Az kaldı, bitmek üzere:).

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Ara güncelleme:

Merhaba, öncelikle paludaryum bitti. Su testini vs. yapıp, tahminimce 1 hafta içerisinde yapım aşamalarını paylaşırım.

IMG_20230625_095347.jpg
Dün bahçemde paludaryumun son işlemlerini yaparken bu kraliçeyi buldum. Bu sabah tür sorgulamak için fotoğrafını çektiğim de 2 tane yumurtası vardı. Türü lasiusmuş sanırım, farklı fikriniz varsa yazarsanız sevinirim.

2. olsarak maalesef yaprak böceği anlık ölü buldum. Gayet sağlıklıydı aslında, neden öldüğünü hala çözemedim.