Messor (Hasatçı karıncalar)

Messor, tümü hasatçı karınca olan 100'den fazla türü olan bir mirmisin karınca cinsidir; jenerik isim Roma ekin ve hasat tanrısı Messor'dan gelir. Yeraltı kolonileri açık alanlarda ve yol kenarların da bulunma eğilimindedir, açıklıklar doğrudan yüzeyedir.

Koloniler çok büyük boyutlara ulaşabilir ve tohumların kuru koşullarda depolandığı ve çimlenmeyi önleyen karmaşık tasarımlı tahıl ambarları ile dikkat çekicidir. Yuvalar karmaşıktır ve cins genel olarak çok başarılı mimarlardan biridir.

Messor polimorfiktir ve rolü kolonilerin geçiminin çoğunu oluşturan büyük tohumları taşımak ve kesmek olan farklı bir makrosefalik dinoergat kastına sahiptir. Esas olarak tohumlarla beslenmelerine rağmen, ara sıra böcek ve salyangoz da yerler.[kaynak belirtilmeli] Bazı salyangoz kabukları, tane benzeri şekillerinden dolayı yuvaya alınmış olabilir.

Sert, parlak bir kütikül ile donatılmış Messor yavaş hareket ederler ve uzun, tohum taşıyan koşular oluştururlar. Koloniler tek eşli olma eğilimindedir - yalnızca tek bir kraliçe tarafından kurulur
1641897793338.png
1641897838604.png

hzUlukan

Yumurta
Üye
Teşekkürler. Bir sorum daha var. Kraliçenin yanındaki işçiler çok küçük. Kuş yemi alıp o tohumları koydum ancak tohumlar karıncalardan büyük. Bu sorun yaratır mı? Parçalayıp vermeme gerek var mı? Balık yemi de koydum pul olarak, önce balık yemini yediler ancak tohumlar aynen duruyor.
Balık yemi ve tohumlar aynı yerde durursa tohumlar bozulur 2sinden birini bitirdikten sonra yeni takviye yaparsın.

Okan

Pupa
Üye
Yorumlarda bile bilgi var. Çok teşekkür ederim

Ghar

Yumurta
Üye
Çok faydalı bir konu olmuş, elinize emeğinize sağlık.

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
mart-eylül arası bulabilrsin
hocam mart eylül arası diyince baya geniş bir aralık olmuyor mu, mart ayında indiklerinde zaten hızla bir yuva arıyorlar ya. en çok şansın olacağı zaman mart ve nisan ayları bence. sonrasında tekrar uçuş yapıyorlar mı bilmiyorum ama yapmıyorlarsa bulunması zor.

EnesAnT

Yumurta
Üye
hocam mart eylül arası diyince baya geniş bir aralık olmuyor mu, mart ayında indiklerinde zaten hızla bir yuva arıyorlar ya. en çok şansın olacağı zaman mart ve nisan ayları bence. sonrasında tekrar uçuş yapıyorlar mı bilmiyorum ama yapmıyorlarsa bulunması zor.
bende mart nisan arası diye biliyorum ama bazı kaynaklarda eylüle kadar olduğu söyleniyor yoksa bende ilk başta mart nisan arası diye biliyordum ki öyle eylül tarafı farklı türler olabilir kaynaklarda o aralıklarda bulunduğu söyleniyor ama genel olarak doğrudur.