Messor (Hasatçı karıncalar)

Messor, tümü hasatçı karınca olan 100'den fazla türü olan bir mirmisin karınca cinsidir; jenerik isim Roma ekin ve hasat tanrısı Messor'dan gelir. Yeraltı kolonileri açık alanlarda ve yol kenarların da bulunma eğilimindedir, açıklıklar doğrudan yüzeyedir.

Koloniler çok büyük boyutlara ulaşabilir ve tohumların kuru koşullarda depolandığı ve çimlenmeyi önleyen karmaşık tasarımlı tahıl ambarları ile dikkat çekicidir. Yuvalar karmaşıktır ve cins genel olarak çok başarılı mimarlardan biridir.

Messor polimorfiktir ve rolü kolonilerin geçiminin çoğunu oluşturan büyük tohumları taşımak ve kesmek olan farklı bir makrosefalik dinoergat kastına sahiptir. Esas olarak tohumlarla beslenmelerine rağmen, ara sıra böcek ve salyangoz da yerler.[kaynak belirtilmeli] Bazı salyangoz kabukları, tane benzeri şekillerinden dolayı yuvaya alınmış olabilir.

Sert, parlak bir kütikül ile donatılmış Messor yavaş hareket ederler ve uzun, tohum taşıyan koşular oluştururlar. Koloniler tek eşli olma eğilimindedir - yalnızca tek bir kraliçe tarafından kurulur
1641897793338.png
1641897838604.png

cendsel

Pupa
Üye
Kurutulmuş böcek konusunda bir fikrim yok hiç kullanmadım. Bunu önermiyorum ama zamanında yakın arkadaşlarım sinek veriyorlardı dışardaki koloniler yiyorsa bunlarda yer diyorlardı ama ben hiç vermedim.
Dışarıda bulunan böcekler kolonilere kesinlikle verilmemesi gerektiğini düşünüyorum , ilaçlamalar oluyor bazenleri , bu ilaçlamaya dek gelmiş bir böceği koloninize vermek , koloninin zehirlenmesine sebebiyet verebilir.

J4UNE

Yumurta
Üye
Dışarıda bulunan böcekler kolonilere kesinlikle verilmemesi gerektiğini düşünüyorum , ilaçlamalar oluyor bazenleri , bu ilaçlamaya dek gelmiş bir böceği koloninize vermek , koloninin zehirlenmesine sebebiyet verebilir.
Katılıyorum, kendi üretiminiz olan canlı yemleri vermelisiniz.

emrgkgz03

Yumurta
Üye
Benim kurutulmuş böcekten kastım kurutulmuş un kurdu, kan kurdu, karides gibi canlılardı. Teşekkür ederim :) İllaki besin değeri vardır ancak kurutulduğunda besin değerini kaybediyor mu ne kadar kaybediyor bunu öğrenmek istemiştim.

cendsel

Pupa
Üye
Benim kurutulmuş böcekten kastım kurutulmuş un kurdu, kan kurdu, karides gibi canlılardı. Teşekkür ederim :) İllaki besin değeri vardır ancak kurutulduğunda besin değerini kaybediyor mu ne kadar kaybediyor bunu öğrenmek istemiştim.
İllaki besin değerleri değişecektir ama çok sorun yaratacak bir durum değil , proteini azsa daha sık aralıklarla besleme yapabilirsiniz.

emrgkgz03

Yumurta
Üye
2 adet messor kolonim var. 3-4 işçili. 1 kolonide kraliçe ve işçiler oldukça sağlıklı besleniyorlar, hareketliler.
Ancak diğer kolonideki kraliçe çok hareketsiz. Genelde içine kıvrılmış şekilde ya da kafasını suyun olduğu taraftaki pamuğa dayamış şekilde bekliyor. İşçiler çevrede geziyor bir miktar yem de yediler ancak kraliçede genel olarak bir halsizlik iştahsızlık var. Yoldan geldiler yolda hırpalanmış olabilirler. 3 gün oldu ancak durum aynı. Messorlara enerji için şekerli su versem fark eder mi? İçinde tohum ve balık yemi var.

cendsel

Pupa
Üye
2 adet messor kolonim var. 3-4 işçili. 1 kolonide kraliçe ve işçiler oldukça sağlıklı besleniyorlar, hareketliler.
Ancak diğer kolonideki kraliçe çok hareketsiz. Genelde içine kıvrılmış şekilde ya da kafasını suyun olduğu taraftaki pamuğa dayamış şekilde bekliyor. İşçiler çevrede geziyor bir miktar yem de yediler ancak kraliçede genel olarak bir halsizlik iştahsızlık var. Yoldan geldiler yolda hırpalanmış olabilirler. 3 gün oldu ancak durum aynı. Messorlara enerji için şekerli su versem fark eder mi? İçinde tohum ve balık yemi var.
Yapacağın en doğru şey karanlık bir yere kapatıp 4-5 gün hiç rahatsız etmemen olucaktır , hem yoldan gelmiş hayvanlar.

emrgkgz03

Yumurta
Üye
Yapacağın en doğru şey karanlık bir yere kapatıp 4-5 gün hiç rahatsız etmemen olucaktır , hem yoldan gelmiş hayvanlar.
Kapalı ve karanlıktalar kılıf üzerinden hareket ettirmeden inceliyorum. Kırmızı kılıf geçirdim ancak kırmızı rengi gerçekten göremiyorlar mı? Tamamen dolap vs. içerisine mi koymalıyım?

cendsel

Pupa
Üye
Kapalı ve karanlıktalar kılıf üzerinden hareket ettirmeden inceliyorum. Kırmızı kılıf geçirdim ancak kırmızı rengi gerçekten göremiyorlar mı? Tamamen dolap vs. içerisine mi koymalıyım?
Kırmızyı göremiyorlar evet bakarken çok sallamamayı dene yine de , ben olsam hiç kontrol etmeden dolabin için de birakirdim.

SadAntComando

Yumurta
Üye
Kurutulmuş böcek konusunda bir fikrim yok hiç kullanmadım. Bunu önermiyorum ama zamanında yakın arkadaşlarım sinek veriyorlardı dışardaki koloniler yiyorsa bunlarda yer diyorlardı ama ben hiç vermedim.
Evet sinek veriliyor ama şuana kadar verdiğim hiçbir koloni sağlıklı olmadı, sinekler dışardan mite veya mikrop %100 taşıyorlar ama zararlı mikrop mu zararsız mı bilemezsin

EgzotikHane

Yumurta
Üye
Evet dediğim gibi bana dediler ama ben vermeyi tercih etmedim.

OrzelKova

Yumurta
Üye
Bu kraliçe karıncaları nereden buluyorsunuz? Bu işe yeni başladım dışarıda hangi alanlarda bulunur vb. bilgi verir misiniz?
Benim şuan aktif olarak iki messor kolonim var. İki kraliçeyi de haziranda buldum ve genelde Denizli'de hep haziran aylarında bulmuşumdur. İgnifer arkadaşım çok haklı söylediğinde. Bir kaç türü ağustos aylarında uçtuğunu duymuştum genel olarak uçma zamanının geçmesine rağmen. Amacın kraliçe bulmaksa sıcak günlerde yağmur yağdıktan sonra çıkmandır her zaman yağmur yağdıktan bir veya iki gün sonra çıksam tüplerimden biri dolu olarak dönerim.

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye

cendsel

Pupa
Üye
Bu kraliçe karıncaları nereden buluyorsunuz? Bu işe yeni başladım dışarıda hangi alanlarda bulunur vb. bilgi verir misiniz?
Uçuş ayları geldiği zaman , nemli yada yağmur sonrası güneşli günler de dışarıda gezerek bulabilirsiniz.
Tuğkan abinin bu videosun da daha detaylı anlatılıyor bu konu.

OrzelKova

Yumurta
Üye
Uçuş ayları geldiği zaman , nemli yada yağmur sonrası güneşli günler de dışarıda gezerek bulabilirsiniz.
Tuğkan abinin bu videosun da daha detaylı anlatılıyor bu konu.
Peki karıncayı gördüm, onu nasıl test tüpüne sokucam kocaman alanda sonuçta.

cendsel

Pupa
Üye
Çok üzerinde durulması gereken bir şey değil açıkcası , sadece hayvana zarar vermeden elinizle alıp test tüpüne koyabilirsiniz yada yerdeki karıncanın önüne test tüpünü koyup içeri kendi kendine girmesini de sağlayabilirsiniz.

emrgkgz03

Yumurta
Üye
Yürüdüğü yöne doğru bir şırınga ya da test tüpü koyup parmağınızla oraya girmesini sağlayabilirsin. 1-2 denemeden sonra girer içeriye zaten.

hzUlukan

Yumurta
Üye
Messor, tümü hasatçı karınca olan 100'den fazla türü olan bir mirmisin karınca cinsidir; jenerik isim Roma ekin ve hasat tanrısı Messor'dan gelir. Yeraltı kolonileri açık alanlarda ve yol kenarların da bulunma eğilimindedir, açıklıklar doğrudan yüzeyedir.

Koloniler çok büyük boyutlara ulaşabilir ve tohumların kuru koşullarda depolandığı ve çimlenmeyi önleyen karmaşık tasarımlı tahıl ambarları ile dikkat çekicidir. Yuvalar karmaşıktır ve cins genel olarak çok başarılı mimarlardan biridir.

Messor polimorfiktir ve rolü kolonilerin geçiminin çoğunu oluşturan büyük tohumları taşımak ve kesmek olan farklı bir makrosefalik dinoergat kastına sahiptir. Esas olarak tohumlarla beslenmelerine rağmen, ara sıra böcek ve salyangoz da yerler.[kaynak belirtilmeli] Bazı salyangoz kabukları, tane benzeri şekillerinden dolayı yuvaya alınmış olabilir.

Sert, parlak bir kütikül ile donatılmış Messor yavaş hareket ederler ve uzun, tohum taşıyan koşular oluştururlar. Koloniler tek eşli olma eğilimindedir - yalnızca tek bir kraliçe tarafından kurulur
Ekli dosyayı görüntüle 31
Ekli dosyayı görüntüle 32

Neixtro

Yumurta
Üye
Canlı yem sorunumuz varsa kurutulmuş karides verilebilir mi? Biraz araştırdım verenler olmuş ve yemişler. Ancak derdim sadece yem vermek değil protein ihtiyacını karşılar mı? Kurutulmuş un kurdu ya da karides in canlısına göre protein farkı ne kadardır?
Her koloni her yemi kabul etmeyebilir bunu kendin test etmen gerek.

emrgkgz03

Yumurta
Üye
Her koloni her yemi kabul etmeyebilir bunu kendin test etmen gerek.
Teşekkürler. Bir sorum daha var. Kraliçenin yanındaki işçiler çok küçük. Kuş yemi alıp o tohumları koydum ancak tohumlar karıncalardan büyük. Bu sorun yaratır mı? Parçalayıp vermeme gerek var mı? Balık yemi de koydum pul olarak, önce balık yemini yediler ancak tohumlar aynen duruyor.