Messor (Hasatçı karıncalar)

Messor, tümü hasatçı karınca olan 100'den fazla türü olan bir mirmisin karınca cinsidir; jenerik isim Roma ekin ve hasat tanrısı Messor'dan gelir. Yeraltı kolonileri açık alanlarda ve yol kenarların da bulunma eğilimindedir, açıklıklar doğrudan yüzeyedir.

Koloniler çok büyük boyutlara ulaşabilir ve tohumların kuru koşullarda depolandığı ve çimlenmeyi önleyen karmaşık tasarımlı tahıl ambarları ile dikkat çekicidir. Yuvalar karmaşıktır ve cins genel olarak çok başarılı mimarlardan biridir.

Messor polimorfiktir ve rolü kolonilerin geçiminin çoğunu oluşturan büyük tohumları taşımak ve kesmek olan farklı bir makrosefalik dinoergat kastına sahiptir. Esas olarak tohumlarla beslenmelerine rağmen, ara sıra böcek ve salyangoz da yerler.[kaynak belirtilmeli] Bazı salyangoz kabukları, tane benzeri şekillerinden dolayı yuvaya alınmış olabilir.

Sert, parlak bir kütikül ile donatılmış Messor yavaş hareket ederler ve uzun, tohum taşıyan koşular oluştururlar. Koloniler tek eşli olma eğilimindedir - yalnızca tek bir kraliçe tarafından kurulur
1641897793338.png
1641897838604.png

İgnifer

Pupa
Üye
biz ülkece genel olarak avrupa için yapılan uçuş takvimini 2 hafta geç takip ediyoruz ülke içinde de bu doğuya gittikçe aynı şekilde değişiyor fakat şöyle bir durum var 2017 2018 tarihleri için konuşuyorum o yıl ki yayınlanan takvimler hemen hemen hep sapmıştı ülkemizde ve dünyada genel bir kuraklık durumu hakimdi ( ki hala öyle ) haziranda toplayacağım türün mayıs da uçuşu olduğunu gördüm bunu göz ardı etmeyin derim

EgzotikHane

Yumurta
Üye
Hangi Mevsimde yakalayabiliriz kendisini peki ?
Benim şuan aktif olarak iki messor kolonim var. İki kraliçeyi de haziranda buldum ve genelde Denizli'de hep haziran aylarında bulmuşumdur. İgnifer arkadaşım çok haklı söylediğinde. Bir kaç türü ağustos aylarında uçtuğunu duymuştum genel olarak uçma zamanının geçmesine rağmen. Amacın kraliçe bulmaksa sıcak günlerde yağmur yağdıktan sonra çıkmandır her zaman yağmur yağdıktan bir veya iki gün sonra çıksam tüplerimden biri dolu olarak dönerim.
biz ülkece genel olarak avrupa için yapılan uçuş takvimini 2 hafta geç takip ediyoruz ülke içinde de bu doğuya gittikçe aynı şekilde değişiyor fakat şöyle bir durum var 2017 2018 tarihleri için konuşuyorum o yıl ki yayınlanan takvimler hemen hemen hep sapmıştı ülkemizde ve dünyada genel bir kuraklık durumu hakimdi ( ki hala öyle ) haziranda toplayacağım türün mayıs da uçuşu olduğunu gördüm bunu göz ardı etmeyin derim

Baki32

Yumurta
Üye
Messor Adamın Dibidir ne un kurdu ister ne fazla şekerli su muhabbet kuşu tohumunu dayadın mı başka bi seye gerek olmuor ama fazla strese sokmamak lazım yoksa yumurtlamayı dırek kesıyor

EgzotikHane

Yumurta
Üye
Messor Adamın Dibidir ne un kurdu ister ne fazla şekerli su muhabbet kuşu tohumunu dayadın mı başka bi seye gerek olmuor ama fazla strese sokmamak lazım yoksa yumurtlamayı dırek kesıyor
Gerek olmuyor demek yanlış olur. Un kurdu ister daha doğrusu protein ister evet dayarsan tohumu yaşar yaşamaz değil ama bu koloninin gelişimi açısından zor olur.

emrgkgz03

Yumurta
Üye
Canlı yem sorunumuz varsa kurutulmuş karides verilebilir mi? Biraz araştırdım verenler olmuş ve yemişler. Ancak derdim sadece yem vermek değil protein ihtiyacını karşılar mı? Kurutulmuş un kurdu ya da karides in canlısına göre protein farkı ne kadardır?

EgzotikHane

Yumurta
Üye
Canlı yem sorunumuz varsa kurutulmuş karides verilebilir mi? Biraz araştırdım verenler olmuş ve yemişler. Ancak derdim sadece yem vermek değil protein ihtiyacını karşılar mı? Kurutulmuş un kurdu ya da karides in canlısına göre protein farkı ne kadardır?
Dostum bu konu hakkında bir başlık açmıştım kısa bir özet geçiyim yumurta sarısı/beyazı, protein ağırlıkı balık yemleri/ Kaplumbağa yemleri, böcekler için üretilen jeller...

Nazdravia

Pupa
Üye
Kurutulmuş karidesin protein ihtiyacını yeterince karşılayacağını düşünüyorum. Normalinden daha fazla bile olabilir protein miktarı ama emin değilim bir bilene sormak lazım

emrgkgz03

Yumurta
Üye
Dostum bu konu hakkında bir başlık açmıştım kısa bir özet geçiyim yumurta sarısı/beyazı, protein ağırlıkı balık yemleri/ Kaplumbağa yemleri, böcekler için üretilen jeller...
Teşekkürler. Pelet balık yemi de aldım verdim hatta ilk önce onu yediler sonra tohumlara baktılar. Ancak çeşitlendirmek istiyorum sadece tohum balık yemi ile sınırlı kalmamak için alternatif üretmek amacıyla soruyorum. Yumurta haricinde kurutulmuş böcekler de iş görür mü? Elimde Messor Structor var 2 koloni 3-4 işçili.

EgzotikHane

Yumurta
Üye
Teşekkürler. Pelet balık yemi de aldım verdim hatta ilk önce onu yediler sonra tohumlara baktılar. Ancak çeşitlendirmek istiyorum sadece tohum balık yemi ile sınırlı kalmamak için alternatif üretmek amacıyla soruyorum. Yumurta haricinde kurutulmuş böcekler de iş görür mü? Elimde Messor Structor var 2 koloni 3-4 işçili.
Kurutulmuş böcek konusunda bir fikrim yok hiç kullanmadım. Bunu önermiyorum ama zamanında yakın arkadaşlarım sinek veriyorlardı dışardaki koloniler yiyorsa bunlarda yer diyorlardı ama ben hiç vermedim.

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Kurutulmuş karidesler var paket halinde satılıyor. Kurutulmuş gammarus diye de bulabilirsiniz. İş görür fakat canlı yem kadar besleyici olmaz. Çeşitlilik olsun diye verilebilir.

emrgkgz03

Yumurta
Üye
Kurutulmuş karidesler var paket halinde satılıyor. Kurutulmuş gammarus diye de bulabilirsiniz. İş görür fakat canlı yem kadar besleyici olmaz. Çeşitlilik olsun diye verilebilir.
Teşekkürler. Aynen gammarustan elimde var onları da değerlendirmek istiyorum. Verdikten sonra bilgi amaçlı yazarım tepkilerini :).

J4UNE

Yumurta
Üye
Kaynakları belirteseniz çok daha iyi olur. Elinize sağlık

cendsel

Pupa
Üye
Et ürünü olan çoğu şey verilebilir , verdiğin kolonin kabul edip etmemesine kalmış bir durum bu.