Genç bir biyoloğun odası.

Caisssa

Yumurta
Üye
Hızlı güncellemelerle devam edelim;
-Myrmica rubra kolonisi hızlı ölmeye devam ediyor maalesef elimden hiçbir şey gelmiyor...
-15.10.2023 tarihinde bulunan 2 adet messor kraliçesi ilk yumurtalarını bırakmışlar bugün test tüpü kılıfını değiştirirken gördüm iki küçük prensese de tebriklerimizi iletelim lütfen. Fakat test tüpü kılıfı çok feci bir şekilde tüpe yapıştığı için çıkartırken bir kaç kere ağzına aldı yumurtalarını biraz stres olmuş olabilirler ama üstesinden geleceklerdir...
-Aphaenogaster splendida kolonimiz gayet güzel gelişmekteler onlarda da değişiklik yapmak zorunda kaldım test tüpleri outworldün içinde bulunduğu için pek çok zorluk çıkartıyordu bana dün bu sorunu ortadan kaldırdım ve çoklayıcı ile outworlde ekledim tüpleri henüz outworlde karşı bir çekingenlikleri var fakat birkaç küçük hanımefendi cesurca bir adım atarak ıssız ve uçsuz bucaksız outworldlerinde dolaşmaya ve zorlu yolları keşfetmeye başladı bile diğer yandan diğer küçük hanımefendiler küçük test tüplerini temizlemeye başlamışlar bile henüz verdiğim un kurtlarını test tüplerine taşımamış olsalar da tok olduklarını düşünüyorum çünkü bende bulundukları süre boyunca her gün un kurdu beslemesi yapmıştım. Hanımefendilerin dağınıklıklarından dolayı özür dileriz en azından şuanda bir tüpü komple temizlemiş durumdalar iyi bir başlangıç...

e1f0c124-8ec0-4456-a3dc-c019e754ca1b.jpg
-Aramıza yeni katılan Camponotus Sanctus kolonimiz, yumurtaları bulunmakta yeni şekerli su vermiştim gördüğünüz üzere abdomenleri dolu. Hanımefendilerimize selam verelim :)
ea3d14a6-4f5e-4d2b-8d8b-915f35a0cb3b.jpg

-Diğer aramıza yeni katılan hanımefendiler Tetramorium caespitum onlara da selamlarımızı unutmayalım ^^
6ccc91de-6eda-418a-9a0c-b9c3d7987c7f.jpg

Son düzenleme:

Emre52ege52

Pupa
Üye
Hızlı güncellemelerle devam edelim;
-Myrmica rubra kolonisi hızlı ölmeye devam ediyor maalesef elimden hiçbir şey gelmiyor...
-15.10.2023 tarihinde bulunan 2 adet messor kraliçesi ilk yumurtalarını bırakmışlar bugün test tüpü kılıfını değiştirirken gördüm iki küçük prensese de tebriklerimizi iletelim lütfen. Fakat test tüpü kılıfı çok feci bir şekilde tüpe yapıştığı için çıkartırken bir kaç kere ağzına aldı yumurtalarını biraz stres olmuş olabilirler ama üstesinden geleceklerdir...
-Aphaenogaster splendida kolonimiz gayet güzel gelişmekteler onlarda da değişiklik yapmak zorunda kaldım test tüpleri outworldün içinde bulunduğu için pek çok zorluk çıkartıyordu bana dün bu sorunu ortadan kaldırdım ve çoklayıcı ile outworlde ekledim tüpleri henüz outworlde karşı bir çekingenlikleri var fakat birkaç küçük hanımefendi cesurca bir adım atarak ıssız ve uçsuz bucaksız outworldlerinde dolaşmaya ve zorlu yolları keşfetmeye başladı bile diğer yandan diğer küçük hanımefendiler küçük test tüplerini temizlemeye başlamışlar bile henüz verdiğim un kurtlarını test tüplerine taşımamış olsalar da tok olduklarını düşünüyorum çünkü bende bulundukları süre boyunca her gün un kurdu beslemesi yapmıştım. Hanımefendilerin dağınıklıklarından dolayı özür dileriz en azından şuanda bir tüpü komple temizlemiş durumdalar iyi bir başlangıç...

Ekli dosyayı görüntüle 32247
-Aramıza yeni katılan Camponotus Sanctus kolonimiz, yumurtaları bulunmakta yeni şekerli su vermiştim gördüğünüz üzere abdomenleri dolu. Hanımefendilerimize selam verelim :)
Ekli dosyayı görüntüle 32248

-Diğer aramıza yeni katılan hanımefendiler Tetramorium caespitum onlara da selamlarımızı unutmayalım ^^
Ekli dosyayı görüntüle 32249
Hepsi birbirinden güzel türler mymrica koloninin ölmesine üzüldüm.

Caisssa

Yumurta
Üye
Aphaenogaster splendida formikaryuma taşımaya çalışıyorum 1. gün dolmak üzere umarım taşınırlar şuanlık sadece 5-10 tane karınca formikaryumun içerisinde nemli bölgede duruyor önerisi olan varsa bekliyorum :) ayrıca outworldu çıkartmam yardımcı olur mu ?

Caisssa

Yumurta
Üye
Aramıza katılan yeni canlıları tanıyalım ^^

-Aphaenogaster sp. yumurtaları bulunmakta.

Görsel

-Camponotus sanctus
kolonimiz henüz yeni doğan 1 yavrulu ailemiz bir kaç adet yumurtaları bulunmakta.

Görsel

-Camponotus aethiops

d7af5dec-87c0-4091-aa84-d2f9b158bf4b.jpg

Caisssa

Yumurta
Üye
Merhabalar, bugün Melodi hanımın yoğun ısrarları üzerine erken bir güncelleme yapmam gerektiğine karar verdim.
Günlükte daha önce hobi alanında gelişmek istediğimi söylemiştim dediğim gibi Biyoloğun Odası her türlü biyoloji hobisini içinde barındırmasını istiyorum.
Her şeyden önce Melodi hanımın ısrarı ile bioactive terarrium kurmaya başlayacağız çok çok önceden substrarı hazırlamıştım umarım bu süreç içerisinde bozulma olmamıştır çünkü kontrol etmedim. Canlılar geldiğinde tekrardan substratı nasıl hazırladığıma dair detaylı bir paylaşım yapacağımdır ama kabaca malzemelerini söylemek gerekirse;
2 Ölçek Sphagnum Moss
1 Ölçek Cocopeat
1/4 Ölçek Solucan Gübresi
1/4 Ölçek Mangal Kömürü
1/4 Ölçek Orchid Bark
kabaca bu şekilde bir substrat hazırladım 1-2 haftadır kapalı havasız bir kapta duruyor açıkçası herhangi bir şey olduğunu düşünmüyorum.
E tabi bioactive terrarium küçük dostlar olmadan imkansız gibi bir şey(belki de olabilir, şaka şaka:) daha öncesinde aldığım springtail kültüründe maalesef başarısız oldum gibi bir şey bu yüzden yeniden siparişi gerçekleştirdim fakat bu siparişte ekstradan küçük ama bir o kadarda büyük dostlar ekledim " Porcellio laevis “dairy cow” " oldukça sevecen ve tatlı dostlarımız onlar için toprak eklemeyi de unutmadım onlar için ekstra kara yosunuda yetiştirmeyi planladığım için onuda eklemeyi ihmal etmedim (kendimde toplayabilirdim fakat üşengeçliğime denk geldi) kara yosunlarımızı üretirken burada detaylı açıklama yapacağımdan eminim çünkü bir kısmını okula da vermeyi planlıyorum o yüzden bolca lazım :) terarrium kurulana kadar canlılarımız kendi kültürlerini oluşturmaya başlarlar bu yüzden o döneme kadar hem elimde sayıca fazla olurlar hemde diğer projeler için kültür oluşturmuş olurum ileride oldukça işimize yarayacaktır.
Şimdilik güncelleme bu kadar karıncalar hakkında bilgi vermek gerekirse, tek kraliçelerimin neredeyse hepsi yumurtalı yumurtasız bir tane bile kraliçem bulunmamakta messorlar oldukça yavaş gelişiyorlar ama iyi durumdalar. A. splendida kolonimiz ise çok fazla yumurtaya sahip her gün 1 adet un kurdunu yiyip bitiriyorlar, detaylı bilgi yakında gelecek.

Caisssa

Yumurta
Üye
Merhabalar, bugün Biyoloğun Odasına 3 adet yeni karınca kolonisi eklendi bu üç koloni tamamıyla Melodi hanımın sorumluluğuna bırakacağız bakalım hanımefendi neler yapabilecek(içimden bir ses onları yalamak istiyor diyor) göreceğiz.

-İlk kolonimiz olmazsa olmaz Messor. Koloni bana gelir gelmez yeni tüplerine taşıdım suyu oldukça az ve biraz su basmış durumdaydı akıllı bıdıklar 1-2 saat içerisinde direk taşındılar(en son kraliçeyi sürüklüyorlardı).

71127fa7-8e3f-4385-b6df-ec7ef4e7a646.jpg

-İkinci kolonimiz Tetramorium Caespitum kraliçemiz kanatlarını atmamış durumda fotoğrafta maalesef belli değil fakat çift kanatları hala daha durmakta ilk kez böyle bir şeyle karşılaştım açıkçası benim açımdan oldukça havalı :). Oldukça fazla yumurtası var, sürekli olarak canlı yem desteği yapmayı planlıyorum.

e5052ff5-c343-4dbc-818e-a707dd6a9cb0.jpg

-Üçüncü kolonimiz Lasius tam türünü maalesef bilmiyorum bilen dostlar olursa yardımlarını bekliyoruz. Maalesef yumurtaları bulunmamakta.

83101779-23ea-4c37-9c51-459019801410.jpg

-Bunlar dışında daha önce forumda sorduğum karınca kolonilerine farklı yem çeşitleri konusunda yeni adımlar attım, ilk olarak buffolo kurdu ve tartara yavruları siparişi vermiştim fakat maalesef tartaraların hepsi kargoda ölmüştü. A. splendida kolonime direk 2 adet canlı olarak verdim ve inanılmaz bir reaksiyon aldım daha önce genelde un kurtlarını bölerek verdiğimden böyle bir şey beklemiyordum çok hızlı bir şekilde öldürüp yuvalarına taşıdılar. Formica rufibarbaris kolonime bir adet verdim un kurduna karşı hiçbir ilgi göstermezken buffolo kurduna karşı aşırı bir ilgi gösterdiler ve öldürüp yuvalarına taşıdılar bu koloninin henüz yumurtası bulunmamakta.

Caisssa

Yumurta
Üye
Merhabalar, bugün oldukça heyecanlı bir günlük güncellemesi ile birlikteyim. Maalesef bir Camponotus Sanctus kolonimin kraliçesi öldü yemlemek için kontrol ettiğimde ters dönmüş bir şekilde yatıyordu... Melodi hanım ile ne yapacağımızı bilemedik, ölen kraliçe uzun süredir yumurtlamıyordu hasar aldığını düşünüyordum daha önce kargoda işçisi ölen kraliçem ile birleştirdim uzun bir kavga döndü cephe savaşlarını aratmayacak bir savaştı... Her iki tarafta kendilerini korumak için çarpıştılar, ilk giden işçinin büyük bir kahramanlığa adım attığını kim bilebilirdi ki... Her kahramanlık elbet ödüllendirilirmiş bu küçük işçinin özgüveni sayesinde şuanda kız kardeşleri kontrollü bir yuvaya sahip ve kraliçeleri var, insanlık için küçük olsa da karıncalar ve kız kardeşleri için büyük bir adımdı her şey daha iyisi için...

Evet, her kahramanlığın bir destanı olurmuş Biyolog Odamızın ilk destanı bu küçük Camponotus Sanctus işçileri ile gerçekleşti tarih bu günü unutmayacak.
Güncelleme 23.11.2023;
-Camponotus Sanctus kraliçesi maalesef yaşamını yitirdi, ve bir risk alarak(darkness dostuma çok teşekkürlerimi iletiyorum) işçisiz kraliçe ile birleştirmeyi gerçekleştim ortalama 4-5 saat gibi bir süre sürdü gördüğünüz üzere kraliçenin arkasında birkaç adet işçi var ve araştırmalarım sonucu yeni kraliçemizin egemenliğini kabul etmiş durumdalar öndeki 3 adet(1 tanesi tıpanın içinde) işçiler henüz kafası karışık gibi duruyorlar ilerleyen zamanlarda detaylı bilgi aktarımı yapacağım.
1928ecf9-65b3-4c27-b400-8f2c50233375.jpg
-Odaya yeni 3 adet tür eklendi karşınızda;

-Solenopsis fugax, kolonisi oldukça küçük ve tatlı bir tür umarım başarılı bir şekilde koloniyi ayakta tutabiliriz. Görüldüğü gibi çok iyi yumurtaları var yumurtalar kargoda biraz ıslanmışlar ama herhangi bir problemleri yok kraliçe sürekli yumurtlama pozisyonunda şuanda her şey yolunda.
db8dc76a-ec67-455a-86c2-035b960afcf8.jpg

-Tetramorium caespitum, kolonisi oldukça fazla sayıda yumurtaları bulunmakta durumları çok iyi yumurta sayıları da oldukça iyi, kolonide tek problem maalesef tüpün suyu bitmiş durumda şuanda herhangi bir taşınma hareketi göstermiyorlar umarım kısa sürede taşınırlar pamuğun hala daha ıslak olduğunu görebiliyorum bittiğinde zorunlu taşınma gerçekleşecektir. Ana kolonilerimden olması için uğraşacağım.

fbc3bc9a-b40a-460c-ad1b-56fe83ac9274.jpg

-Porcellio laevis "dairy cow" daha önce bahsettiğim gibi terarrium yapımına başlayacağım ve şimdiden demir başları toplamaya başladım. İzopodlar, springtail kültürü ve izopod toprakları "isopodtr" üzerinden alınmıştır kendisi oldukça sevecen ve bilgiyi paylaşmak isteyen yardım sever bir kişi pek çok sorumu cevapladı kafamdaki bir sürü soruyu ortadan kaldırdı. Hayatta kalabilmeleri ve yaşayabilmeleri için şuanda üst tarafları tamamiyle kuru ve çürümüş yapraklarla kaplı durumda ileride güncelleme gelecek.

fe97644f-be7b-4154-ac28-03255377d9eb.jpg

-Biyoloğun odasının ana kolonisi olan A. splendida kolonimizin son durumu;

-Çok hızlı bir şekilde gelişiyorlar kış uykusuna yatırmayı planlamıyorum bu konuda kendime güvenmiyorum maalesef fakat bir sonraki kış uyuyacaklar güzeller :) outworldlerinde 10-15 tane daha işçi bulunduruyorlar son 2 gündür muhtemelen sürekli canlı yem attığım için korumayı arttırdılar.

cc53d0a4-4fcb-4f36-9863-d30b76f14b33.jpg

Benim için en güzel güncellemelerden biriydi artık Genç bir biyoloğun odası küçük ama bir o kadarda büyük durumda...

Caisssa

Yumurta
Üye
Merhabalar, bugün durum güncellemesi ve Biyoloğun odasına eklenen yeni canlılardan ayrıca Terraryumlardan bahsedeceğiz. Şimdiden söylememde fayda var terraryum hobisinde çok yeniyim ve ufak ufak bir şeyler denemeye çalışıyorum fikir ve önerilerinize açığım :)

Güncellemeye yeni katılan arkadaşlarımız ile başlayalım:

-Myrmica specioides, tam tür hakkında bir bilgimiz olmasa da bana veren arkadaş bu tür olduğunu tahmin ediyor açıkçası bende buna katılıyorum. 5 kraliçe olarak gelseler de 1-2 gün önce 1 adet kraliçe maalesef öldü küçük hanımefendiler şuanda 4 kardeş olarak devam ediyorlar :)

c5374799-fa7b-486d-a584-b93578c4ab12.jpg
-Crematogaster schmidti , aramıza eklenen yeni ve büyük bir heyecan ile beslemek istediğim tür. Myrmica ve Crematogaster türlerini Thelethal(özelden yazabilirsiniz) dostumdan sahiplendim kargoda iki türde çok büyük badireler atlatsa da çok iyi bir forumda elime ulaştı hanımefendiler :)

c53dfb8d-1a3e-4078-a020-961a3a9cc089.jpg

Bende bulunan ve bir süredir işçilerini beklediğim kraliçeler ilk işçilerini çıkarttılar hanımefendileri tebrik ederiz şimdiden :) İlk işçili kolonilerin fotoğraflarını çekmek istemedim maalesef çok hassaslar hele de messor kolonilerim dokunduğum anda ışık hızına bağlıyorlar :) fakat koloni yolunda büyük bir adım atan kraliçelerimi sıralamak gerekirse;

1 adet Messor, 1 adet Fugax, 1 adet Aphaenogaster ve çıkmak ile çıkmamak arasında kalan 1 adet Tetramorium, hepsine büyük bir sevinç çığlığı ile karşılasak da aralarında bir hanımefendi var ki kendisini diğer kardeşlerinden ayırdı Messor kraliçesi tam 4 adet küçük işçi ile koloni olma yolunda çok sağlam bir adım atmış oldu her kahramanlık bir şekilde ödüllendirilmeli bu yüzden hanımefendiye artık Stella olarak sesleneceğiz(Sebebini sorgulamaya gerek yok:)

Biyoloğ'un odasında bulunan ve en sevdiğim kolonilerden olan(ayrımcılık yok),
4ea57f50-496c-42bb-a46b-851940319ae0.jpg
Tetramorium kolonimiz gördüğünüz üzere bir tür volkanik yumurta dağı yapmış bulunmaktalar maalesef hanımefendilerin kapağını açmayı bırakın pamuktan kaçmamaları için bir tür hortumlu tıpa kullandım o kadar kaçmaya meyilliler ki şeker pamuklarını bile temizleyemedim...

Diğer güncelleme gereği duyduğum ve beni inanılmaz şaşırtan kolonim gerçekten inanılmaz bir patlama yaşadılar 1 aydan kısa sürede bir sürü brood ve onlarca larva yaptılar türü hakkında tam olarak emin olmasam da ben onları Formica cinerea olduğunu düşünüyorum odada bulunan ve beni şaşırtan önemli bir koloni bana geldiklerinde hiç yumurtaları yoktu ve hiçbir şekilde yumurtlamıyorlardı canlı yem beslemeleri sonucunda bu hale geldiler(izlemesi aşırı zevkli) neyse uzatmaya gerek yok karşınızda;

9c8cc307-240d-49a7-9eb2-60bcb65557af.jpg

Ve odamıza eklenen terraryumlar.

1d7fd221-669a-4d1d-ab14-70dc37bf4c64.jpgf165668d-c3a4-4aff-ae55-ed81cb29276c.jpg7917bfdf-97cd-4099-94f9-851c30834ff5.jpgf4fd2801-af21-42e0-a1a6-f65787c53cbf.jpg

Aşk merdivenlerini ve küçük sukulentleri koruyan(yediğinden şüpheleniyoruz) Melodi hanım.

16da3ae6-c31f-4377-a32c-f59c0c8262ec.jpg

Daha güzel hobi günlerine...

Ekli dosyalar

• 1d7fd221-669a-4d1d-ab14-70dc37bf4c64.jpg
    1d7fd221-669a-4d1d-ab14-70dc37bf4c64.jpg
    59.3 KB · Görüntüleme: 4

Slixers

Yumurta
Üye
15dkdır sadece şuradayım resmen hayran kaldım sizinle konuşmak isterdim

Caisssa

Yumurta
Üye
15dkdır sadece şuradayım resmen hayran kaldım sizinle konuşmak isterdim
Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, okurken zevk aldıysanız benim için yeterlidir. Eğer Muğladaysanız neden olmasın :) onun dışında nasıl konuşabileceğimizi biliyorsunuz sorunuz ve merakınız var ise iletmekten çekinmeyin^^

Caisssa

Yumurta
Üye
Bu paylaşımı yapmamdaki en büyük sebep günlüğümü okuyan kişilerin elbet bir kerede olsa Melodiyi görmesidir eminim herkes onu benim kadar sevmiştir, maalesef dün sabah Melodi aramızdan ayrıldı her şey küçüğümün istediği gibi olsun. En tatlı anılarıma...
16.12.2023

Emre52ege52

Pupa
Üye
Bu paylaşımı yapmamdaki en büyük sebep günlüğümü okuyan kişilerin elbet bir kerede olsa Melodiyi görmesidir eminim herkes onu benim kadar sevmiştir, maalesef dün sabah Melodi aramızdan ayrıldı her şey küçüğümün istediği gibi olsun. En tatlı anılarıma...
16.12.2023
Allah rahmet eylesin bir yakınımızın da kedisi vefat etmişti. Gerçekten çok üzücü bir durum .