Genç bir biyoloğun odası.

Caisssa

Yumurta
Üye
Merhabalar, bir süredir farklı hobilerle uğraşmaya edinmeye çalışıyorum burada ise bunları sizlerle paylaşıp sürecin nasıl ilerlediğini birlikte göreceğiz umarım uzun süreli ve sağlıklı sürekli yeni şeyler öğrenerek ilerlediğim bir günlük olur. Şuanda sadece akvaryumlarımı paylaşacağım fakat ilerleyen zamanlarda diğer beslediğim hayvanları ise sizlere paylaşacağım.
2b184b6b-7f04-4043-979e-aad312ba0686.jpg
Soldaki tank blackwater beta tankı olacak sağdaki ise küçük tatliş karideslerimin olacağı ve değişik şeyler deneyeceğim bir akvaryum olacak.
Şuanda soldaki ağaç kökleri suda bekletilmediği için biraz su çekmesi için su ekledim ve dibe çökmesini bekliyorum şuanki hali biraz kötü olsada sizlere paylaşacağım;
54ccd64a-42cf-4584-b4f4-adfcc0c7b2f3.jpg
43caff92-0547-454c-b5d7-b1d1db3582fb.jpg
Şuanki durumları bu şekilde fakat bilen insanlara danıştığımda bu durumun gideceğini ve kısa bir süre sonra suyun temizleneceğini söylediler böyle olacağından eminim.
Su biraz dinlendikten sonra yaprakları koyup blackwater için çalışmalara başlayacağım.
Bu kurumlar sırasında sürekli yanımda olan tatlı Çiçi'ye teşekkür ederim;
7c437cfd-a301-4f8d-b597-bff01e799f80.jpgTatlı Çiçi :)

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
biyoloji mi okuyorsunuz?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Forumda takip ettiğim ve edeceğim tek günlük olacak gibi görünüyor. Paylaşımlarınızı bekliyor olacağım.

Caisssa

Yumurta
Üye

Utgea

İşçi Karınca
Üye
Maşallah günlüğün devamını merakla bekliyorum. Bu arada karides için eğer Neocardinia türü düşünüyorsanız gözüm kapalı önereceğim 2 tür var Bloody Mary ve Sarı Ateş Neon hem seleksiyonları diğer türlere göre daha kolay hemde renk olarak doğru şartlarda kendilerini en iyi gösteren 2 tür özellikle iyi formdaki bloody marylerin kırmızısı gerçektende çok hoş oluyor.

Caisssa

Yumurta
Üye
Maşallah günlüğün devamını merakla bekliyorum. Bu arada karides için eğer Neocardinia türü düşünüyorsanız gözüm kapalı önereceğim 2 tür var Bloody Mary ve Sarı Ateş Neon hem seleksiyonları diğer türlere göre daha kolay hemde renk olarak doğru şartlarda kendilerini en iyi gösteren 2 tür özellikle iyi formdaki bloody marylerin kırmızısı gerçektende çok hoş oluyor.
teşekkür ederim, fikirleriniz için ise ayrı teşekkür ediyorum bloody mary bende düşünüyorum ki muhtemelen bu tür olucak :)
maşallah kuşunuza
teşekkür ederim ^^

Caisssa

Yumurta
Üye
GÜNCELLEME!!!!
Evet bugün Çiçi Bey'in ısrarları sonucu o eski kötü suyu değiştirdim kökleri bir güzel yıkadım ve tatlı su yerine çeşme suyu koydum(akvaryumda dinlendiriliyor içinde bir canlı olmadığı için dışarda dinlendirme gereği duymadım sürekli camlar siliniyor) ama unuttuğum bir konu daha var Muğla çeşme suyu o kadar klorlu ki eskisini pek aratmadı bu konudan hem Çiçi hem de ben çok müzdaribiz neyse konumuza dönelim. Kökler yüzünden bu hale geldiğine inanıyoruz ve kökleri temizlik süngeriyle bir güzel yıkadım sonrasında suyunu değiştirdim açıkçası 3-4 cmlik su kaldı belki de o kötü görüntü bu yüzden olabilir(buda not edildi Çiçi Bey tarafından) ana başlığa koymuş olduğum görüntüler sonrasında baya yol ilerledik yeni bitkilerimiz geldi ve karides akvaryumunda ilk yaşam sarı elma salyangozlarım ile birlikte başlamış oldu açıkçası Çiçi bu duruma inanılmaz sevindi isim koymayı bile düşündü ama henüz kelime dağarcığı çok küçük :) araştırmalar devam ediyor. Ve son güncelleme fotoğrafları;

bf15fa8a-e699-4026-8bdd-671de4915b63.jpgf12a49d7-87ea-4712-9b15-f75d920cc8d5.jpg
İleride yani canlılar geldikten sonra(haftaya cuma en geç gibi) size kullandığım bütün bitki isimlerini canlıların fiyatlarını ürünleri yaptığım bütün harcamaların olduğu bir güncelleme listesini sizinle paylaşacağım bunun haricinde o günü beklemeden bana sormak isteyen arkadaşlar ise özelden direk olarak bana ulaşabilirler elimden geldiğince onlara yardım edeceğimdir :)
Şimdi gelelim Çiçi ve beni en çok heyecanlandıran ve bir o kadar korkutan konuya Blackwater daha önce hiç blackwater yapmadık gerçi hiç akvaryumda kurmadık ama olsun bu biraz geriyor bu süreci size çok detaylı bir şekilde aktaracağım Blackwater şifalı çorbasını yaparken içine ne koyuldu gibi şeyleri direk olarak paylaşacağım, birlikte başaracağımızdan eminim :)
Evet, akvaryum kuruluşunun üçüncü günü başladı ve bitmek için koşuyor bile akvaryumda ilk bir haftanın sancılı geçebileceğini biliyordum daha dört günümüz var. Bu arada Çiçi Bey herkese teşekkür ediyor ve selamlarını iletiyor ^^

Caisssa

Yumurta
Üye
GÜNCELLEME 1.1.0
Bugünkü güncellemenin ana konusu blackwater olacak ve adımları sizlerle paylaşacağım.
Öncelikle Çiçi Bey'in tarifinden yararlanacağız.
Blackwater için;
Çınar Yaprağı: Bir tutam
Ceviz Yaprağı: Bir tutam
Kızılağaç kozalağı: Üç-Dört Adet
Catappa Yaprağı: Bir büyük yaprak
Bir tencerenin yarısı olacak kadar su
bütün malzemeleri tencereye aldıktan sonra bir süre kaynatıyoruz ben rengini salıncaya kaynattım açıkçası bir yumurta pişiyor olsaydı kayısı kıvamında olurdu o sürelerde yani :) arada bir karıştırdım ve bazı yaprakları bastırdım ilk bir iki dakikada rengi iyice koyulaştı ve kaynamaya başlayınca malzemeleri aldım(siz iyice kaynatabilirsiniz) kaynayan tencerenin içinden çıkarttığım yaprakları güzelce akvaryuma attım ve kozalakları atar atmaz az az renk salınımı oluştu bu sırada Çiçi Bey tarifinden oldukça memnundu başardık gibi ^^ Su bir süre durup soğuduktan sonra akvaryuma ilave edebilirsiniz bu sizin tercihiniz açıkçası bizde ilave edeceğiz süreci biraz hızlandırmak için.
Blackwater suyu 1 gün dinlendirdikten sonra yani bu yarın falan olur muhtemelen Beta akvaryumumuzun assolistini yuvasına koyacağım :)
Evet bu güncelleme zaten ara güncellemeydi ilerleyen gelişmelerde sizleri bilgilendireceğim :)
3e65b58d-1259-4fd2-9e56-6b3fac3b898f.jpg
4d8890dc-b069-4694-91c3-d6298d7b73dd.jpg931d5701-df01-4d49-9e99-0a4aa6a51b01.jpg
f4608e0d-6532-4ed4-824b-8f418d526b19.jpg

Caisssa

Yumurta
Üye
GÜNCELLEME 1.2.0
Evet Çiçi Bey'in teftişleri sonucunda;
17c34921-af88-4e41-9287-99d85a3e1d8c.jpgdd29cd21-b535-4b1c-a6ef-6bd526cda232.jpg
artık kaynattığımız çorbamızı ekleme vaktinin geldiğini anladık ilk gönderideki köklerin salmış olduğu bulanıklık artık geri gelmedi ve tamamiyle temizlendi, bakteri kültürü oturdu, çiçekler ışığa doğru kafalarını kaldırdılar ve tatlı küçük su midyemiz görevi olan filtrasyonu gereğince yaptı. Çiçi Bey'in raporundan da anlıyoruz ki artık blacwater için hazırız ve karşınızda ^^
cb6a9c00-1a21-4fc6-81a0-a5ad71f114d7.jpg
Suyu koyduktan hemen sonraki fotoğrafımız sağ altta catappa yaprağını ve yer yer diğer yaprakları ve tam ortada ise küçük midyemizi görüyorsunuz, daha kaliteli bir fotoğraf ilerleyen zamanlarda gelecek tabi ki fakat şimdilik bununla kalacağız. İlerlemiş olduğumuz gelişmelerden oldukça memnunuz açıkçası renk konusunda endişelerim vardı fakat şuanda bu kesinlikle yok Çiçi Bey asla endişelenmedi ve bütün süreçten emindi işte benim tatlı özgüven pufum :)
Tam bir gün gözetimimizde kalacak ve sonrasında balığımızı ekleyeceğiz daha fazla petshopta kalmasını istemediğim için yarın gidip alacağım ve bende duracak küçüğümüz. Karideslerimiz ise önümüzdeki hafta içerisinde elimizde olacağını düşünüyoruz.
Güncelleme 1.. serisi bu güncelleme ile bitmiştir bu yüzden fikirlerinizi, düşüncelerinizi ve en önemlisi önerilerinizi paylaşırsanız sevinirim(Beta balığı yemi önerisi iyi olabilir:).

Caisssa

Yumurta
Üye
Karides akvaryumu güncellemesine başlamadan önce size yeni dostumuzu tanıtmak isteriz;0b6c514e-fe94-4a92-b6ac-e2650d87be84.jpg
daha kaliteli bir fotoğraf çekmek isterdim fakat beyfendi inanılmaz hızlı ve hareketli :) ilerleyen günlerde yeni güncelleme ile paylaşırım :)

Caisssa

Yumurta
Üye
GÜNCELLEME 2.1.0
Herkese merhaba, bir süredir güncellemelerde bulunamadım son kurulum tamamlandı fakat sağlık sorunlarından dolayı biraz uzak kaldım buradan, sizlere bugün karides akvaryumu güncellemesine başlıyoruz ve güncellemeyi bitiriyoruz :) Çiçi Bey'in yardımları sonucunda herşeyi kusursuz bir şekilde hazırladık ve akvaryumumuza 30 adet kiraz karidesimizi yerleştirdik forumda bir arkadaşımız bloody marry türü karides önermişti aslında ilk amacım onları koymaktı fakat bütçe sorunlarından dolayı kiraz karidesleri koydum fakat burada bazı sorunlarımız var aldığım yerden karidesler bembeyaz geldiler şuanda 2-3 günün ardından renkleri oturmaya başladı fakat hala daha bazıları şeffaf küçük bir dolandırıcılığa maruz kalmış olabilirim ama benim için bir sorun yok(Çiçi Bey çok sinirli akvaryumu bir kaç gez gagaladı kargonun geldiği adresi alıp bir kaç tanıdığını aramaya çalıştı fakat buna izin vermedim dolandırıcılığa karşı çok öfkeli:) şimdilik daha da uzatmadan sizlere karideslerimizi ve küçük temizlikçimizi göstereyim ^^8dd4b560-c7b1-4336-b855-9917542e40b6.jpg

d9a6e77d-6605-4ff0-b283-c2687dc822ab.jpg
9b6b2e24-5e31-481f-bcd2-0b381c5ff290.jpg
ce5beb6b-11a3-4ec6-870e-f895728f8c2d.jpg
2134ec42-bd72-4041-bda2-850fdd0caf0f.jpg
Bahsetmek istediğim bir diğer konu ise beta akvaryumu ve karides akvaryumundaki su renkleri beta akvaryumu suyu oldukça koyu bir halde aslında doğasıyla uyumlu bir renkte(açıkçası izlemesi de çok büyük dertleri yok oldukça balığımız güzel gözüküyor) ama biraz daha renk tonlarını açmayı planlıyorum, karides akvaryumunda yem olarak catappa ve kozalak kullandığım için renk salınımı gerçekleşti bu aşırı kötü şekilde değil açıkçası birazda evin ışıklandırmasından dolayı hafif sarımtırak duruyor ve yine doğasında gibi fakat bu renktende kurtulacağım ve haftada 1 su değişimine önem göstericem.
Evet bu son yazıları biraz daha teşekküre ayırmak istiyorum, özelikle beta akvaryumu kurulumunda bana yardımcı olduğu için ve daha önce hiçbir muhabbetimiz olmamasına rağmen bana sürekli her saatte yardım ettiği için Emir dostuma teşekkür ediyorum ayriyeten malzemelerin bir kısmını ve tatlı Beta'mızı aldığım yer olan Hobihanem'e çok çok teşekkür ediyorum çok tatlı insanlar ve çok yardım severler nerdeyse her türlü konuda yardımcı olmaya çalıştılar :)
Akvaryum güncellemelerimiz bitti ve bir sonraki akvaryum kurulumuna kadar sorunsuz bir şekilde devam edeceğinden eminim umarım kötü bir olay yaşayıp akvaryumlar için güncelleme açmam. Harcamalarımı aşşağıya bırakıyor olacağım herkese teşekkür bir sonraki canlı güncellemesinde ve tanımında görüşmek üzere ^^

AKVARYUM HARCAMALARI;
2x Akvaryum 340Tl
10 Kilo Hagen Kum AtakanPetshop 200Tl
12 adet lav kayası siyah CanlıPetshop 120Tl
2 adet 100watt Isıtıcı birisi CanlıPetshop diğeri Hobihanem 400Tl
Pipo filtreler 100Tl
İkinci el iki adet hava motoru 70Tl
Bakteri Kültürü AtakanPetshop 40Tl
Atakan Petshop bitki ve aydınlatma:
2 saksı Ludwiga Repens Rubin Canlı Bitki 50Tl
1 adet morimo 25tl
2 Salvinia Natans 10x10 Cm Su Üstü Canlı Bitki 40Tl
Wolfmar Silver Plant 30Cm Akvaryum Led Aydınlatma ve Wolfmar Silver Plant 40Cm Akvaryum Led Aydınlatma toplam 440Tl
Tekel Satıcıdan aldığım bitkiler:

0b210ca4-f742-416c-960d-7ea6a3228575.jpg
1,2,3 ve 6 numaradan 2 şer kök aldım oldukça fazlaydı fakat köksüz oldukları için bazıları tutunamadı ve dağıldı maalesef toplam 100Tl
2 dişi 1 erkek Golden Elma Salyangoz CanlıPetshop 25Tl
Yapraklar CanlıPetshop toplam 50Tl
Cüce Vatoz 25Tl
30 adet kiraz karides 90Tl
Beta balığımız Hobihanem 100Tl

Utgea

İşçi Karınca
Üye
Karidesler ilk eklendikleri zaman 1-2 hafta kadar renklerini kaybedebilirler yavaş yavaş daha iyi bir form alacaklardır ayrıca kiraz karides gibi Neocardinia türleri büyüdükçe renk alan karideslerdir yani şu an ki boyutlarını bilmiyorum ama büyüdüklerinde daha güzel bir renkleri olacaktır. Keşke almadan önce bu konuda belirtseydiniz 20 adet Bloody Mary'i tahminen 100tl civarına bulmanıza yardımcı olabilirdim(kendim satış yapmıyorum tanıdığım kişilerden bahsediyorum). Ayrıca karidesler evet catappa, kızılağaç kozalağı, camdaki yosunlar ve filtre üzerindeki mikroorganizmaları tüketerek de hayatlarına devam edebilirler ama kabuk değişimleri ve kabuk sağlamlığı(protein ihtiyacı), sağlıklı bir beslenme, kaliteli bir form, daha hızlı gelişim, daha kaliteli renkler için özel yapım karides yemlerine ihtiyaç duyarlar en azından 1 adet bitkisel 1 adet proteinsel yem almanız çok daha iyi olacaktır.

Caisssa

Yumurta
Üye
Karidesler ilk eklendikleri zaman 1-2 hafta kadar renklerini kaybedebilirler yavaş yavaş daha iyi bir form alacaklardır ayrıca kiraz karides gibi Neocardinia türleri büyüdükçe renk alan karideslerdir yani şu an ki boyutlarını bilmiyorum ama büyüdüklerinde daha güzel bir renkleri olacaktır. Keşke almadan önce bu konuda belirtseydiniz 20 adet Bloody Mary'i tahminen 100tl civarına bulmanıza yardımcı olabilirdim(kendim satış yapmıyorum tanıdığım kişilerden bahsediyorum). Ayrıca karidesler evet catappa, kızılağaç kozalağı, camdaki yosunlar ve filtre üzerindeki mikroorganizmaları tüketerek de hayatlarına devam edebilirler ama kabuk değişimleri ve kabuk sağlamlığı(protein ihtiyacı), sağlıklı bir beslenme, kaliteli bir form, daha hızlı gelişim, daha kaliteli renkler için özel yapım karides yemlerine ihtiyaç duyarlar en azından 1 adet bitkisel 1 adet proteinsel yem almanız çok daha iyi olacaktır.
bir sonraki karides tankında size yazacağımdan eminim öneriniz için teşekkür ederim yakın zamanda alıcam yem teşekkür ederim ^^

Caisssa

Yumurta
Üye
Herkese merhaba, bugünkü güncelleme bir misafir tanıtımı olacak, kendisi tatlişmi tatliş bir muhabbet kuşu kendileri bir hanımefendi, Çiçi Bey'in ise gözdesi :)
Kendisini petshoptan aldım aldığım petshop kötü birisi değil kesinlikle işini oldukça temiz yapan birisi fakat kardeşleri ezdiği ve üretici tarafından bakımı yeterli yapılmadığı için bu hale gelmiş, bende dayanamadım aldım küçük hanımefendiye bakacağım bir süreliğine83e23868-af88-4a60-81a5-f110f7052e72.jpg
yavrumuzun herhangi bir sağlık sorunu yok, fazlasıyla ürkek, uçamadığı için genel olarak elime alıyorum avuçladığım içinde aşırı korkuyor haliyle arada elimde uyuya kalmışlığı var (Çiçi Bey'den çok daha uysal en azından kendisine dokundurtturuyor) henüz tüyleri olmadığı için tenine pek deydirtmiyor birazda gagalamışlar gibi küçüğümüzü neyse çok konuyu dağıtmadan bu küçük hanımefendiye bir isim önerisinde bulunmak isteyen arkadaşların fikirlerini duymak çok isterim.
Herkese Çiçi Bey çok çok büyük öpücükler gönderiyor bir sonraki güncellemede görüşmek üzere ^^

Caisssa

Yumurta
Üye
Merhabalar, bugün sizlere bazı köklü değişiklikler hakkında guncelleme yapacağım.
Fakat güncellemeye başlamadan önce size yeni dostumu tanıştırmak istiyorum :) IMG_20230104_112534.jpg
Evet bu küçük dostumuzun adı Melodi kendisi bir hanımefendi :) 6 aylik bir tontiş artık bizimle birlikte olacak.
Melodi Hanım bütün dikkati üzerine almadan önce sizlere akvaryum güncellemelerindrn bahsetmek istiyorum, aklımda iki adet fikir bulunmakta bunlardan biri maalesef şuan ki akvaryumları değiştirmek diğer fikrim ise yeni ve daha detaylı bir akvaryum kurmak şimdi bu iki fikri sizlere açıklayarak başlayalım.
1. Fikir: Elimde bulunan iki adet 35*35*35 akvaryumunu tamamıyle üretim tankı olarak değiştirip biraz gelir elde etmek istiyorum zorlaşan yaşam maliyetleri sebebiyle bu fikrim şimdilik fikirden çıkıyor, hali hazırda bulunan karides akvaryumum karides üretim tankı olarak kalacak ve kiraz karides üretimine odaklanacağim diğer akvaryumum ise şimdilik bloodmary karides türü ile üretime başlayacağım fakat bu akvaryum genel olarak alıcının isteğine göre değişken olmasını istiyorum otomatik olarak alıcı kim sorusu doğuyor bulunduğum şehirde yeni ve üretken petshoplar ve hobiciler bulunmakta şansım bu yüzden oldukça yüksek şuanda iki adet petshop ile görüşüyorum ve fikirlerini alıyorum isteklerine göre bu türlerde değişkenlik gösterecektir. Genel olarak bu fikir suanlik hobiyi biraz gelir elde etmek üzere daraltma üzerine olacak.
2.Fikir: Evet, bu fikir şuanda beni en çok heyecanlandıran fikirlerden birisi ileriki zamanlarda daha büyük bir eve geçtiğimde İnsan yüzlü Orando akvaryumu kurmak son zamanlarda oldukça dikkatimi çekiyor ve küçüklüğümde olduğu gibi şuanda bu türü akvaryumumda istiyorum, genel olarak akvaryum dizaynı yapmaktan ve iç dekorasyonu yapmayi sevdiğim halde bu türü istiyor olmak benide biraz şaşırttı fakat birlikte deneyip görmekten çok mutlu olacağımdan eminim, sizlere bu fikirler artık fikirden çıkıp icraata döküldüğünde her şeyiyle birlikte burada paylaşmaktan zevk duyacağım :)
Şimdi biraz akvaryumdan çıkıp diğer canlılara gelelim, iki adet karınca kolonim maalesef sebebini bilmediğim bir sebebten dolayı tamamıyle yok olma eşiğinde bir kolonim ise (Messor kolonim) bazı hatalı hareketlerim sonucu sayıları oldukça azalmış ve neredeyse 100-200 kusurden 20-30a kadar geriledi ve pek çok yumurta ise yok oldu bu hatayı sizlede paylaşmak istiyorum belki okuyuculara ders olur :) bu koloni tüp içerisinden formikaryuma geçince karıncalar bazı odaları kullanmayıp depo olarak kullandılar ve tohumları oraya taşıdılar şimdiden ne olduğunu tahmin ediyorsunuzdur eminim, nem ve ıslak pamuklar yüzünden tohumlar inanılmaz bir şekilde kökleşmiş, filizlenmis ve resmen bir orman oluşturmuş tabikide bu sürede neredeydim diye sorulursa hem final haftam hemde memleketime döndüğüm için maalesef gözlem dışı kaldılar, bu tohumlar hem küf oluşturmuş hemde canlılara nedense zarar vermiş ve outworldde inanılmaz bir şekilde ölü karınca topluluğu var iki adette majör kaybı oldu 8-9 majör sayısına kadar düştü, şuanda tüp içerisinde karantina altındalar fakat başarabileceklerini düşünmüyorum tabikide elimden gelenini yapıyorum.
Şimdi bir sonraki canlımiz olacak gecko ya geçelim tahminlerimce bir yada iki ay içerisinde bir gecko sahiplenmeyi düşünüyorum (birde tarantula ama bunun için çalışmalar sürüyor) yaşam alanı bir malzeme kutusu yerine ciddi ve yaşayan bir bölge olmasını istediğim için bu süre oldukça uzun olacak ve yaptığım her detayı sizle paylaşacağım.
Yakın zamanda topladığımız kara yosunu, taş ve kütükler ile ufak ufak başlamış bulunmaktayım yosunlar sürekli ıslatılıp olmemeleri sağlanıyor :) Detaylı bir araştırma ile tam kapasiteye ulaşmak istiyorum sonrasında canlımizi sahiplenecegim.

Evet bu günlük güncellemesi bukadar oldukça dolu bir güncelleme olmadı tabikide ama paylaşmaktan ve not düşmekten mutluluk duyuyorum fikirleriniz olursa benimle paylaşmak istediğiniz sormak istediğiniz şeyler olursa lütfen iletişim kurmaktan çekinmeyin bir sonraki güncellemeye kadar mutlu ve hobiyle kalmanız dileğiyle^^