-Çatı Katı Günlükleri-

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
WhatsApp Image 2024-02-09 at 20.07.10 (1).jpegWhatsApp Image 2024-02-09 at 20.07.10 (2).jpegWhatsApp Image 2024-02-09 at 20.07.10 (3).jpegWhatsApp Image 2024-02-09 at 20.07.10 (4).jpegWhatsApp Image 2024-02-09 at 20.07.10.jpeg
Millet Kütüphanesinin Nadir Eserler bölümündeki çoğu kapalı sistem olan teraryumların sadece birkaçı. Çekemediğim daha birçok birbirinden güzel teraryumlar var. Fotoğraftaki ve gerçekteki görüntüler çok farklı, kesinlikle ilgisi ve gitme imkanı olanların gidip görmesi lazım. Tabii ders çalışanları rahatsız etmeden:). Çok imrendim, keşke ben de de olsalar :D.

Son düzenleme:

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Selamlar, çok güzel bir kurulumla sizlerleyim:). Çok hızlı gelişen bi proje oldu. 1 haftada tamamlamış oldum her şeyiyle. Masamın üstüne temaks akvaryum, Temel ustadan 45 30 25h bir tank yaptırmakla başladım ve diğer malzeme siparişlerimi verdim. Akvaryum elime Gelir gelmezde kurulumu yaptım. Diğer konseptlere nazaran daha ucuz(dekor bedava, ışık ucuz, kum desen 3kg silis al geç...😁) ve benim de çok sevdiğim blackwater konseptiyle kurulum yaptım. Neyse uzatmadan Görsellerle ve ufak tefek bilgilerle kurulumu anlatmaya başlayayım. Bilgiler verdiğim için biraz uzun olacak akvaryumu merak edenler direkt aşağıya inebilir.

Blackwater konsept hakkında:
Başlamadan bilmeyenler için blackwater konseptinden biraz bahsetmek istiyorum. Özetle zemini neredeyse görünmeyecek kadar yaprak ve dal parçalarıyla kaplı, suyun hafif kabarık ve sisli, genelde kayanın çok tercih edilmediği ve Amazon ve mangrove ormanlarının taklit edildiği kurulumlara deniyor. Amaç Güzel doğal bir ortam yaratmak. Bunu sağlamaya çalışırken aşağıda bahsettiğim türden ürünleri kaynatarak veya direkt akvaryuma atarak elde ettiğimiz tanen, bir bakıma hümik asit, güney amerika balıkları için en uygun koşulları oluşturuyor.

İlk başta elimde bulunan black flame, spotted ve yati kökü olduğunu tahmin ettiğim ağaçlarla dekorumu yaptım.
WhatsApp Image 2024-02-24 at 22.14.47.jpeg
Kabaca hardscape'i kayalarla sabiteyerek dekoru yaptım, ilk etapta yapıştırmadım. Bu sayede olası hataları geri dönülemez hale getirmemiş oldum. Şimdi sıra sabitlemede.

Dekorunuzu yaparken altına akvaryumunuzun ölçülerinde karton kesip koymanız hem dökülen yapıştırıcın alt yüzeye gitmesini engelleyecektir hem de akvaryumunuzun ölçülerini taşırmadan dekorunuzu yapabilirsiniz.
WhatsApp Image 2024-02-24 at 23.33.53 (1).jpeg
Dekoru yaparken, hatta bitkilerinizi sabitlerken yukarıda gördüğünüz muhteşem dörtlüyü gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Tek kriter siyanoakrilat tabanlı bir yapıştırıcı olmak zorunda, ki çoğu da öyle oluyor. Yine de kontrol etmekte fayda var. Hatta bu işlemi su içerisinde bile yapanlar var ama denemedim, o yüzden net bir şey söyleyemem.

WhatsApp Image 2024-02-24 at 23.33.52.jpeg
Bu şekilde iki kökü önce taş benzeri sert bir malzemeyle sabitleyip veya direkt alttaki kartona sabitleyip arasına pamuk sıkıştırdıktan sonra üzerine sıvı kıvamda olan japon yapıştırıcı sıkarsanız taş gibi bir dekor elde edersiniz. Hafif kıvamlı olan hızlı yapıştırıcıyla da yapabilirsiniz fakat bu şekilde daha sağlam oluyor. Daha sonra pamuğu ister bitkiyle, ister kökün talaşıyla, ister de üzerine başka bir parçayı kıvamlı yapıştırcıyla yapıştırarak kapatabilirsiniz.

WhatsApp Image 2024-02-24 at 22.14.21 (1).jpeg
Daha sonra Bitkileri dekora sabitledim fakat maalesef fotoğraf çekmeyi unutmuşum, kısaca tek tek bitkileri dekorun üzerine japon yapıştırıcısıyla yapıştırdım. Bu işlemi yaparken hızlı yapıştırıcının spreyini kullanabilirsiniz. Japon yapıştırıcısıyla tepkimeye girince garip sesler çıkıyor ve beyazlaşıyor, bu sebeple görünür yerlerde spreyden sıkmayın, zaten 10 saniye içinde kuruyor. Kesinlikle rizomlu bitkileri rizomundan değil 1-2 tane kökünden yapıştırın. Kısa süre de kendisi zaten tutunacaktır.

Daha sonra dekoru oynamaması için hızlı yapıştırıcıyla alt cama yapıştırdıktan sonra kumu doldurmaya başladım. Kumunuzu doldururken yukarıda gördüğünüz gibi bi şırıngadan yardım alabilirsiniz, her eczanede bu büyüklükte olanların olduğunu düşünüyorum.

WhatsApp Image 2024-02-24 at 22.14.21.jpeg
Daha sonra şifa hazırlamaya başlıyoruz:D. Akvaryumlarda kullanılmasında problem olmayan çeşitli malzemeleri kaynatarak hem trelize etmiş oluyoruz hemde hızlı yoldan tanenlerini çıkarmış oluyoruz.
Ölçüyü terciğinize göre ayarlayabilirsiniz, fazla gelen taneni de daha sonraki su değişimi için saklayabilirsiniz.
Kullandığım malzemelerde aşağıdaki şekilde:
Catappa yaprağı
Kızılağaç kozalağı
meşe yaprağı
ceviz yaprağı
Muz yaprağı
mini ribbed wood
çotanak

WhatsApp Image 2024-02-24 at 22.14.00.jpeg
Daha sonra kaynattığım malzemeleri ve taneni akvaryuma ekleyip, filtremi bağladıktan sonra kurulumu tamamlamış oldum. Filtre olarak dophin h100 askı filtre kullandım. İçerisinde elyaf, iki kalınlıkta sünger ve laf kırığı var. Bu kurulumda ısıtıcı kullanmadım, çatı katı zaten gece gündüz 24-25 derece oluyor. Dalgalanma gözlemlersem alırım. Bu yazıyı yazdığım sırada da oda 24.5 derece, akvaryum 24 derece.

Işık olarak da iki adet masa lambası kullandım fakat ikinciyi açında fazla parlak oluyor. Bu sebeple ikinciyi timerla gündüz ben evde olmadığım zamanlarda açılıp kapanacak şekilde ayarlamayı düşünüyorum. Bu sayede bitkiler ihtiyaçlarını karşılayacak bende tam anlamıyla blackwater temasını gözlemlemiş olacağım, win win:cool:🏆.

Henüz tam karar vermesemde balık olarak neon, Cory, pleco ve belki bir çift apisto düşünüyorum ama hacim pek yetmeyebilir, artık duruma göre bakacağız, unutmadan bitki listesini de aşağıya ekliyorum. Herneyse çok konuştum, sizi nihai suretle baş başa bırakayım. Görüşmek üzere👋.

Bitki listesi:
Anubias petite
Microsorum pteropus
Microsurum windelow
Cryptoryne wendtii brown
Subulata
Limnobium laevigatum
su üstünde adını bilmediğim bir sarmaşık

_DSC0774.jpeg_DSC0572.jpeg_DSC0769.jpegWhatsApp Image 2024-02-24 at 23.15.27.jpeg

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
WhatsApp Image 2024-03-01 at 20.49.06 (1).jpeg
Bir yandan yeni bakım rehberleri, Bir yandan akvaryum temizliği... On numara👌

Bu arada İlk başta yalnızca tecrübe paylaşımı olarak belirlenen bakım konularının mesajlarına artık ilgili canlıyla alakalı her türlü sorunuzu veya tecrübelerinizi yazabilirsiniz. Bu sayede hem bakım konusu daha verimli hale gelecektir hem de sorusu olanlar sorularının cevabını almış olur. Bu konuda yardımlarınızı esirgememenizi bekliyoruz:)

Neyse biraz akvaryumdan bahsetelim: Suyu biraz seyrelttim, bu şekilde her ne kadar blackwater konseptinden birazcık uzaklaşsa da bence izleme zevki daha güzel oldu. Aşağıdaki fotoğrafta iki lamba birden açık olduğu için bu kadar aydınlık, tekini yakınca daha hoş gözüküyor, bi ara da onun fotoğrafını eklerim. Onun dışında köküm su çekince biraz havaya kalktı ama yapacak bir şey yok. Çok kötü durmuyor.
WhatsApp Image 2024-03-01 at 20.49.05 (1).jpeg

Bunlar da beni görünce hemen saklanan ve yem yiyen bir grup arkadaş:
WhatsApp Image 2024-03-01 at 20.49.05 (2).jpeg

FxBurpy

Yumurta
Üye
Ekli dosyayı görüntüle 33412
Bir yandan yeni bakım rehberleri, Bir yandan akvaryum temizliği... On numara👌

Bu arada İlk başta yalnızca tecrübe paylaşımı olarak belirlenen bakım konularının mesajlarına artık ilgili canlıyla alakalı her türlü sorunuzu veya tecrübelerinizi yazabilirsiniz. Bu sayede hem bakım konusu daha verimli hale gelecektir hem de sorusu olanlar sorularının cevabını almış olur. Bu konuda yardımlarınızı esirgememenizi bekliyoruz:)

Neyse biraz akvaryumdan bahsetelim: Suyu biraz seyrelttim, bu şekilde her ne kadar blackwater konseptinden birazcık uzaklaşsa da bence izleme zevki daha güzel oldu. Aşağıdaki fotoğrafta iki lamba birden açık olduğu için bu kadar aydınlık, tekini yakınca daha hoş gözüküyor, bi ara da onun fotoğrafını eklerim. Onun dışında köküm su çekince biraz havaya kalktı ama yapacak bir şey yok. Çok kötü durmuyor.
Ekli dosyayı görüntüle 33413

Bunlar da beni görünce hemen saklanan ve yem yiyen bir grup arkadaş:
Ekli dosyayı görüntüle 33414
Merhabalar ,sabahtan beri 1 saat aralıksız günlüğünüzü okuyorum,çok heyecanlıydı ve güzel bilgiler edindim teşekkürler,Peki aldığınız 2 koloniye ne oldu?Bir yerden sonra görmedim kaçırmışda ola bilirim

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Merhabalar ,sabahtan beri 1 saat aralıksız günlüğünüzü okuyorum,çok heyecanlıydı ve güzel bilgiler edindim teşekkürler,Peki aldığınız 2 koloniye ne oldu?Bir yerden sonra görmedim kaçırmışda ola bilirim
Merhaba, çok teşekkür ederim. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana. İki koloniyi de sahiplendirdim, karınca bana biraz zor geldi ama beslemek gerçekten çok keyifli. İlerde tekrardan denemek isterim. Sanırım İlk mesajdaki Günlük Haritasında olmayan bi ara güncellemede sahiplendirdiğimden bahsetmiştim.

FxBurpy

Yumurta
Üye
Merhaba, çok teşekkür ederim. Faydalı olabildiysem ne mutlu bana. İki koloniyi de sahiplendirdim, karınca bana biraz zor geldi ama beslemek gerçekten çok keyifli. İlerde tekrardan denemek isterim. Sanırım İlk mesajdaki Günlük Haritasında olmayan bi ara güncellemede sahiplendirdiğimden bahsetmiştim.
Tamamdır,Tekrerdan Teşekkürler bu değerli bilgiler için

Almuud

Yumurta
Üye
Mertali hocam, uzun süre foruma girememiştim günlükte çok güzel gelişmeler olmuş ama Gary ile karıncaların gitmesine üzüldüm özellikle Gary. Hakikaten Gary'e ne oldu? Günlüğü okumama rağmen anlayamadım. (Bu arada moderatörlük hayırlı olsun.)

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Mertali hocam, uzun süre foruma girememiştim günlükte çok güzel gelişmeler olmuş ama Gary ile karıncaların gitmesine üzüldüm özellikle Gary. Hakikaten Gary'e ne oldu? Günlüğü okumama rağmen anlayamadım. (Bu arada moderatörlük hayırlı olsun.)
Merhaba, hoş geldiniz tekrar. Teşekkür ederim öncelikle. Gary'nin bakımı tekrara sardığı için sıkıldım ve sahiplendirdim. Karıncaları da beceremedim. Salyangozlar hakkında aklımda farklı, oldukça bilgilendirici bir proje var ama gerçekleştirir miyim bilmiyorum. Karıncaları da en yakın zaman da tekrar denemek isterim.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Merhabalar, 1,5 ay sonra yeni ve kayda değer bir güncellemeyle karşınızdayım. Blackwater ve discus akvaryumuna yeni balıklar ekledim (Neredeyse bir ay oldu, çaktırmayın🤫).
WhatsApp Image 2024-04-15 at 21.05.58 (1).jpeg
Bu fotoğrafı çekeli baya oldu. En son Su üstündeki sarmaşık bir hayli büyümüştü bende budadım, şimdi bakıyorum da keşke budamasaymışım.
WhatsApp Image 2024-04-15 at 21.05.57 (3).jpeg
WhatsApp Image 2024-04-15 at 21.05.56.jpeg
Bunlar da biraz önce çektiğim fotoğraflar. Su iyice seyreldi, çok az tanen ekliyorum. Şu an 2 cüce vatoz, 5-6 tane Pigme çöpçü, biraz neon ve biraz karidesin olduğu çok huzurlu bi tank. İlk kurulumdan bu yana baya bi fark var. Daha iyi anlaşılması açısından aşağıya önceki güncellemelerden, ardından da birkaç yakın çekim fotoğraf eklerim.

_DSC0572.jpeg
İlk Kurulum zamanı.
WhatsApp Image 2024-03-01 at 20.49.05 (1).jpeg
Kurulumun ilk haftası.

WhatsApp Image 2024-04-15 at 21.05.57 (2).jpeg
WhatsApp Image 2024-04-15 at 21.05.57.jpeg

Discus akvaryumuna da kırmızı burun eklemesi yaptım, herhalde şu an 20'ye yakın var. Aşağıya fotoğraf ekliyorum, şimdilik görüşmek üzere👋.
WhatsApp Image 2024-04-15 at 21.05.57 (1).jpeg

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Bundan 15 ay önce yaptığım sukulent kasesinin aylara göre değişiminin fotoğrafları... Artık en sonunda bozup düzenledim. Tabii zaman zaman Çok uzayanları budadığım da oldu.

1. gün
IMG_20230125_180809.jpg

4. ay
IMG_20230520_085913.jpg

11. Ay
IMG_20231229_174432.jpg

15. Ay
IMG_20240421_152002.jpg

Düzenlenmiş hali
IMG_20240421_161217.jpg
Artık ben ölene kadar günceller dururuz herhalde😁, 15 ay ne hızlı geçmiş🫤.