Burak'in Günlügü

Gala2000

Pupa
Üye
Uzun süre sonra yumurtalari larvalari vs görme firsatim oldu, malesef bay azalmis. Ama bu kis aylarinda normaldir diye düsünüyorum, yaza dogru toparlayacaktirlar.

Gala2000

Pupa
Üye
Mrb arkadaslar,

günlügü bayadir güncellememistim bunun sebebi ise bu denli büyük kolonilerde aslinda fazla bir yenilik olmamasi😊 ama bugün tuhaf bir sey ile karsilastim ana yuvaya bir göz attim ve ufak capli bir sok gecirdim😅 cünkü yuvada 20-25 karincadan baska hicbir sey yoktu bütün larvalar yumurtalar yok olmustu🤣🤣 bütün yuvalari aradim hic bir yerde yoklardi bir an kralicenin ölmüs olma ihtimalini düsündüm allahtan cok gecmeden ilk pupalari hortuma yigdiklarini gördüm
8E010CEC-17D4-47EB-B70E-06D8969A9CAD.jpeg
Ama yinede gözüme cok az geldiler. En sonunda geri kalan yumurtalari Outworlddeki agaclarin arasinda buldum.
FDB95D42-74F2-4954-82C2-65B82D64C493.jpeg
Bu olaydan söyle bir cikarim yaptim: ana yuvadaki sicaklik seviyesi 28.0 ile 28.3 arasinda degisiyordu ve Nem oranini kendileri ayarliyorlardi.
549D9255-C064-4A14-A572-8AB8506DEE01.png

Outworldün sicaklik seviyesi 28 derece ve nem orani %50-60 seviyesinde. Burasi yumurtalar icin daha iyi olacakki buraya tasimislar. Bende simdi ana yuvadaki sicaklik seviyesini 29 dereceye ayarladim bakalim geriye yuvaya döneceklermi. Önümüzdeki günlerde sizleri haberdar ederim.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Evet arkadaslar enteresan seyler olmaya devam ediyor, hanimefendiler yuvaya dönmemekte kararli galiba. Ondan ziyade benim dikkatimi ceken outworld‘ün sicaklik seviyesi. Gün icerisinde 33 dereceye kadar cikiyor, odanin sikaligi 20 derece civarinda, hicbir isitici olmamasina ragman o seviyeye cikmasi baya tuhafima gitti ve öbür outworldlerde de sicakligi ölctüm onlar 23-25 derece araliginda. Galiba o outworlddeki karinca popilasyonu baya yüksek ve onlarin vücut sicakligi komple outworldü isitiyor baska bir mantikli aciklamasini bulamadim henüz. Baska bir fikriniz bilginiz varsa bildirebilirsiniz😊

Son düzenleme:

Gala2000

Pupa
Üye
Evet arkadaslaruzun ugraslar sonucu yumurta ve larvalari ana yuvaya tasidilar😂 ama yinede fazla isci yok yuvada.9F6028E6-5FF2-45CF-AB45-DB519599DA5D.jpeg

2 gündür koloniyi boostluyorum, günlük asagi yukari 25-30 un kurdunu ve 60ml sekerli suyu götürüyorlar🤣 tahminen 3 haftaya yuva dolar tasar

Antlantis

İşçi Karınca
Üye
Maşallah koloni oldukça güzel görünüyor. Başarılarınızın ve koloninizin devamını dilerim. Keyifli hobiler.

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Evet arkadaslaruzun ugraslar sonucu yumurta ve larvalari ana yuvaya tasidilar😂 ama yinede fazla isci yok yuvada.Ekli dosyayı görüntüle 4796

2 gündür koloniyi boostluyorum, günlük asagi yukari 25-30 un kurdunu ve 60ml sekerli suyu götürüyorlar🤣 tahminen 3 haftaya yuva dolar tasar
25-30 un kurdu nedir be üstad ya, vergi veriyorlar mı bari 🤣 maşallah.

Gala2000

Pupa
Üye
Evet arkadaslar son 2-3 günlük boost ise yaramis olacak ki her yer yumurta dolu🤣 6FA44CE6-9231-46A7-A1DF-7F1E5AA7079F.jpeg
76971D71-69A5-4593-8EF2-957115793BBC.jpeg

Tahminen toplamda 1000‘e yakin yeni yumurta vardir, bakalim önümüzdeki haftalarda neler olacak😅

drusus

Pupa
Üye

Gala2000

Pupa
Üye
1000 yumurta nedir, muazzam bir koloni abi. Kaç kraliçesi var acaba, kanatlılar görüyorum fotoğraflarda
Tsk ederim😊 koloni Monogyn bir tür oldugu icin tek kralicesi var ucus yapamayan prensesler bir müddet sonra kanatlarini atiyor ve normal isci gibi calisiyor😊
F34E8A0B-0BDD-4423-A3A8-26AA34C52CF4.jpeg
Bu mesela normal isci gibi protein toplayan bir ciftlesememis kralice😊

archie35

Yumurta
Üye
bu kadar fazla yumurtlayan bir kraliçenin abdomenini merak ediyorum açıkcası. Belgesellerde izlediğimiz yürüyemeyen kraliçeye dönüşmüşmüdür acaba :D

Antlantis

İşçi Karınca
Üye
bu kadar fazla yumurtlayan bir kraliçenin abdomenini merak ediyorum açıkcası. Belgesellerde izlediğimiz yürüyemeyen kraliçeye dönüşmüşmüdür acaba :D
Hocam o durum termitlerde rastlanan bir durum. Birde yanlış değilsem benzeri genişlemeler Dichthadiiforma sahip kraliçelerde de biraz artış gösteriyor. Zaten büyük bir abdomen yapıları var, bunla beraber nüfus artıkça bir takım büyüme vardı diye hatırlıyorum. Zaten yapılarıda kendi başlarına yürümeyi çok mümkün kılmıyor. Genel olarak karıncaların çoğu baştaki hali neyse koloni büyüdüğündeki hali de öyledir.

archie35

Yumurta
Üye
o zaman hangisinin yumurtlayan kraliçe olduğunu bulmak imkansıza yakın diyebilir miyiz bu kolonide :D

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Tsk ederim😊 koloni Monogyn bir tür oldugu icin tek kralicesi var ucus yapamayan prensesler bir müddet sonra kanatlarini atiyor ve normal isci gibi calisiyor😊
Ekli dosyayı görüntüle 5104
Bu mesela normal isci gibi protein toplayan bir ciftlesememis kralice😊
Yazık garibim gençliğinin baharında işçi gibi çalışıyor. 🤣🤣🤣

Gala2000

Pupa
Üye
o zaman hangisinin yumurtlayan kraliçe olduğunu bulmak imkansıza yakın diyebilir miyiz bu kolonide :D
Evet imkansiza yakin🤣 görünüs ile ayirt etmek mümkün degil sadece diger isci karincalarin ona davranisiyla ayirt edebiliyorsun😅

Asiri bir büyüme yok, en son yaklasik 1 sene önce gördüm tekrar görme firsatim olursa kesinlikle bi foto yapmaya caliscam😊

Slm,
Yine tuhaf tuhaf seyler oluyor🤣 koloni düne kadar aslinda ölü karincalari Outworlde atiyorlardi. Bugün bir baktim bir tane bile ölü karinca yok. Aslinda günlük 10-20 mefta oluyordu bende 3-4 güne bir temizliyordum. Sonra ilk ytong yuvaya bir baktim, yuvanin büyük bir kismini bosaltmislar ve mezar olarak kullanmaya baslamislar🤣🤣
image.jpg

Son düzenleme:

drusus

Pupa
Üye
Slm,
Yine tuhaf tuhaf seyler oluyor🤣 koloni düne kadar aslinda ölü karincalari Outworlde atiyorlardi. Bugün bir baktim bir tane bile ölü karinca yok. Aslinda günlük 10-20 mefta oluyordu bende 3-4 güne bir temizliyordum. Sonra ilk ytong yuvaya bir baktim, yuvanin büyük bir kismini bosaltmislar ve mezar olarak kullanmaya baslamislar🤣🤣
Ekli dosyayı görüntüle 5879
Hocam merak ediyorum şu an yaşadıkları bölgenin doluluk oranı nedir acaba? Hiç alan yetmemesinden kaçma durumu oluyor mu veya oldu mu? Böyle bir yuvayı kolayca boşaltabiliyorlarsa baya boş alana sahip olmalılar ama bizim köyün nüfusundan fazla olduklarını düşününce 😮.