YAKO Günceleri

YAKO

Yumurta
Üye
Herkese merhabalar, ben Okay, 25 yaşındayım ve Uşak'ta yaşamaktayım. Bu hobiye yaklaşık 8 yıl öncesinde Tuğkan abi (Elraen) sayesinde başladım. Hatta Karınca Çiftliğim'in bu videosu ile diyebilirim (VİDEO).
Uzun bir süredir karınca bakmıyordum, evde 2-3 kere karınca kaçırıp evi karınca sardırınca biraz küsmüştük birbirimize onun yerinde dağda bahçede oturup izliyordum. Tabi bu güne kadar çünkü tekrardan yollarımız kesişti ve tekrardan hevesim arttı. Uçuş sonrası bulduğumu düşünüyorum, bazı yerlerde 2-3 erkek gördüm bazı yerlerde ise kanatlı kraliçeler gördüm kanadı olmayan 3 şanslı melekle yollarımızı bir araya getirdim. Az çok türleri biliyorum daha öncesinde Messor st. bakmışlığım oldu ama mit sonucu kolonim dağılmıştı. Şuan tekrardan o fırsatı yakaladığım için çok sevinçliyim. Tabi ben ''Messor Structor'' olduklarını düşünüyorum eğer yanılıyorsam lütfen düzeltin.

Bulunma Konumu : Uşak / Banaz
Bulunma Tarihi | Saati | Havadurumu : 28.03.2024 / 16:20 / KAPALI
I. Kraliçe --> Messor Structor
II. Kraliçe --> Messor Structor
III. Kraliçe --> Messor Structor
(Şuanda elimde makro lens olmadığı için telefon kamerası ile çekildi.)

Ekli dosyalar

• I. Kraliçe.jpg
    I. Kraliçe.jpg
    15.1 KB · Görüntüleme: 29
  • II. Kraliçe.jpg
    II. Kraliçe.jpg
    12.3 KB · Görüntüleme: 29
  • Toplu.jpg
    Toplu.jpg
    41.4 KB · Görüntüleme: 28

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Takipteyim🙂. Messorlarda tam tür tespiti işçilerden oluyor ve çok detay gerektiriyor hocam.

YAKO

Yumurta
Üye
Takipteyim🙂. Messorlarda tam tür tespiti işçilerden oluyor ve çok detay gerektiriyor hocam.
Teşekkür ederim. İşçileri sabırsızlıkla bende bekliyorum. Normalde makro kameram vardı dün tüm gece onu aradım fakat nereye koyduğumu bulamadım. En yakın zamanda daha detaylı daha net fotoğraflar ekleyeceğim. Günceyi haftalık olarak kullanmayı düşünüyorum haftalık fotoğraf gibi ama strese de sokmak istemiyorum. Neler önerirsiniz ayrıca ilk yumurtlama süresi ne zaman oluyordu ve ilk işçi ne zaman çıkıyordu yanlış hatırlamıyorsam yumurtadan ilk işçi 40 gün gibi sürede oluşuyordu. Bilgilendirirseniz sevinirim. :)

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Teşekkür ederim. İşçileri sabırsızlıkla bende bekliyorum. Normalde makro kameram vardı dün tüm gece onu aradım fakat nereye koyduğumu bulamadım. En yakın zamanda daha detaylı daha net fotoğraflar ekleyeceğim. Günceyi haftalık olarak kullanmayı düşünüyorum haftalık fotoğraf gibi ama strese de sokmak istemiyorum. Neler önerirsiniz ayrıca ilk yumurtlama süresi ne zaman oluyordu ve ilk işçi ne zaman çıkıyordu yanlış hatırlamıyorsam yumurtadan ilk işçi 40 gün gibi sürede oluşuyordu. Bilgilendirirseniz sevinirim. :)
Haftada bir bakmanızdan bir şey olmaz. Kraliçeyi çok sarsmadan etrafına kapladığınız şeyi çıkarıp çekersiniz hızlıca.

Kraliçenin yumurtlama süresini pek kestiremiyoruz. Ama yuvaya hızlı alışırsa ilk günden bile yumurta yapabilir.

Evet, her şey normal giderse yaklaşık 1.5 ay içerisinde ilk işçileri görürüz.

Messorlarda tür tespiti yapmak biraz sancılı oluyor. Güzel fotoğraflar atarsanız burada tartışıp bi' sonuca varmaya çalışırız🙂

YAKO

Yumurta
Üye
Haftada bir bakmanızdan bir şey olmaz. Kraliçeyi çok sarsmadan etrafına kapladığınız şeyi çıkarıp çekersiniz hızlıca.

Kraliçenin yumurtlama süresini pek kestiremiyoruz. Ama yuvaya hızlı alışırsa ilk günden bile yumurta yapabilir.

Evet, her şey normal giderse yaklaşık 1.5 ay içerisinde ilk işçileri görürüz.

Messorlarda tür tespiti yapmak biraz sancılı oluyor. Güzel fotoğraflar atarsanız burada tartışıp bi' sonuca varmaya çalışırız🙂
Bu gün tekrardan kontrol ettim herhangi bir değişiklik yoktu sakindiler. Sonrasında Messorlarda çift kraliçe ye olumlu ibaresi dikkatimi çekmişti hali hazırda I. Kraliçe tek başına devam etmekte fakat II. ve III. Kraliçeleri birleştirdim. Belki bu birleşmeyle daha hızlı bir yumurtlama daha güçlü bir koloni kurabileceğimi düşünüyorum. Fakat bu değişiklik benim yumurta beklentimi de düşündürdü tekrardan stres ve alışma süreci başlatmış oldum ev sıcaklığı ortalama 20-22 derece arasında sürekli kapalı ortamda tutuyorum full karanlık havasızlıktan ölmeleri de beni garip bir şekilde endişelendiriyor. Sadece o yumurtaları görsem anca o zaman rahatlayacağım. Ayrıca bu birleştirme olayı sizce mantıklı mı multiqueen yapılabilir mi ? Beni de bilgilendirirseniz sevinirim 😊

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Bu gün tekrardan kontrol ettim herhangi bir değişiklik yoktu sakindiler. Sonrasında Messorlarda çift kraliçe ye olumlu ibaresi dikkatimi çekmişti hali hazırda I. Kraliçe tek başına devam etmekte fakat II. ve III. Kraliçeleri birleştirdim. Belki bu birleşmeyle daha hızlı bir yumurtlama daha güçlü bir koloni kurabileceğimi düşünüyorum. Fakat bu değişiklik benim yumurta beklentimi de düşündürdü tekrardan stres ve alışma süreci başlatmış oldum ev sıcaklığı ortalama 20-22 derece arasında sürekli kapalı ortamda tutuyorum full karanlık havasızlıktan ölmeleri de beni garip bir şekilde endişelendiriyor. Sadece o yumurtaları görsem anca o zaman rahatlayacağım. Ayrıca bu birleştirme olayı sizce mantıklı mı multiqueen yapılabilir mi ? Beni de bilgilendirirseniz sevinirim 😊
Messor multiqueen yapmanızı tavsiye etmem. Doğada multiqueen Messor kolonileri görebiliyoruz, ama hangi türlerin multi kabul ettiğini bilmiyoruz. Multi kabul eden türleri bilsek bile kendi karıncalarımızın türünü de tespit etmemiz gerekiyor.

Bir de doğadaki kraliçeler birbirlerini seçerek yuvayı kuruyor. Biz ise rastgele Messor kraliçelerini aynı ortama bırakıyoruz. Çoğu zaman başarı ile sonuçlanmıyor. Bence vakit geçmeden ayırın tekrar.

Messorlarda çoklu kraliçe olumlu ibaresini bizim forumda mı gördünüz? Öyle bir şey varsa düzeltelim.
20-22 derece arasında sürekli kapalı ortamda tutuyorum full karanlık havasızlıktan ölmeleri de beni garip bir şekilde endişelendiriyor.
Havasızlıktan öleceklerini sanmam.

YAKO

Yumurta
Üye
Messor multiqueen yapmanızı tavsiye etmem. Doğada multiqueen Messor kolonileri görebiliyoruz, ama hangi türlerin multi kabul ettiğini bilmiyoruz. Multi kabul eden türleri bilsek bile kendi karıncalarımızın türünü de tespit etmemiz gerekiyor.

Bir de doğadaki kraliçeler birbirlerini seçerek yuvayı kuruyor. Biz ise rastgele Messor kraliçelerini aynı ortama bırakıyoruz. Çoğu zaman başarı ile sonuçlanmıyor. Bence vakit geçmeden ayırın tekrar.

Messorlarda çoklu kraliçe olumlu ibaresini bizim forumda mı gördünüz? Öyle bir şey varsa düzeltelim.

Teşekkür ederim desteklerin için Hasan 😊 Evet bu forumda gördüm karınca tür tanıtım konusunda.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Teşekkür ederim desteklerin için Hasan 😊 Evet bu forumda gördüm karınca tür tanıtım konusunda.
Rehber konuyu yazan benim. Konu şablonunu kolaylık olması açısından kopyalıyoruz maalesef bu detay gözümden kaçmış. Yanlış bilgi verdiysem kusura bakmayınız. Konu düzeltilecektir.

YAKO

Yumurta
Üye
Rehber konuyu yazan benim. Konu şablonunu kolaylık olması açısından kopyalıyoruz maalesef bu detay gözümden kaçmış. Yanlış bilgi verdiysem kusura bakmayınız. Konu düzeltilecektir.
Estağfurullah her hangi bir yanlışlık yok ☺️ bu bilgileri gayet yeterli ve sağlam buluyorum ayrıca Multiqueen meselesine gelince gerçekten messorler için o olay bi muamma 8 Multiqueenli olan formikaryumlar var çok garip bir şey ama gene tam türüne göre ve doğal seçilimde kendileri seçiyor multiqueen olup olmamayı arazi şartları bile etkili olduğunu düşünüyorum. Şuan sadece bekleme içerisindeyiz başka yaptığım herhangi bir işlem yok sadece yumurtlamalarını bekliyorum ayrıca deney tüpü ve bir kaç eksiklerimi toplamak istiyorum nerden bulabilirim önerebileceğiniz bir site var mı ? 😊

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Estağfurullah her hangi bir yanlışlık yok ☺️ bu bilgileri gayet yeterli ve sağlam buluyorum ayrıca Multiqueen meselesine gelince gerçekten messorler için o olay bi muamma 8 Multiqueenli olan formikaryumlar var çok garip bir şey ama gene tam türüne göre ve doğal seçilimde kendileri seçiyor multiqueen olup olmamayı arazi şartları bile etkili olduğunu düşünüyorum. Şuan sadece bekleme içerisindeyiz başka yaptığım herhangi bir işlem yok sadece yumurtlamalarını bekliyorum ayrıca deney tüpü ve bir kaç eksiklerimi toplamak istiyorum nerden bulabilirim önerebileceğiniz bir site var mı ? 😊
Instagram'da karıncamizmire göz atabilirsiniz. Tüpler içinde ucuza almak için blabmarketten sipariş yapabilirsiniz

Gökdennz

Larva
Üye

Doğada beraber yuva kazan 2 kraliçeyi görürsek ikisini alıp multi yapabilir miyiz? Benim tercihim onların doğada kalıp neslini devam ettirmelerinden yana ama oluyorsa da bilgi niyetine kalsın belki bir gün karşılaşırım.

Gökdennz

Larva
Üye
Deney tüpü için medikallere bakabilirsin dostum ben ordan tedarik ediyorum.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Doğada beraber yuva kazan 2 kraliçeyi görürsek ikisini alıp multi yapabilir miyiz? Benim tercihim onların doğada kalıp neslini devam ettirmelerinden yana ama oluyorsa da bilgi niyetine kalsın belki bir gün karşılaşırım.
Evet yapabilirsiniz. Zaten beraber olmayı tercih etmişler.
Doğaya bu hassasiyeti göstermeniz güzel. Artık çoğu kişi koloni patlatıp satıyor..

Gökdennz

Larva
Üye
Evet yapabilirsiniz. Zaten beraber olmayı tercih etmişler.
Doğaya bu hassasiyeti göstermeniz güzel. Artık çoğu kişi koloni patlatıp satıyor..
Oldukça düşük ihtimalle koloni kuruyorlar zaten düşüncesizce hareket etmemek lazım bugün arayıştaydım bitane kraliçeye başka bir tür işçi saldırıyordu doğası bu hayvanların evet ama ayırdım birbirlerini ikiside yaşıyordu dikkatli şekilde yapmıştım. kurtardığım kraliçeyi de almadım kanatlı idi hala ve maalesef oldukça ölü kraliçeyle karşılaşıyorum maalesef başka denk gelmedi canlı elim boş döndüm.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Günlüğü çok doldurduk bu arada :D Konu sahibi isterse kaldırırım mesajları.

YAKO

Yumurta
Üye
Kesinlikle bende aynı fikirdeyim onlar doğa da kalmalı. Fakat tam yuva kazarken bazen çift yada daha fazla kraliçe aynı yeri kazıyor oluyorlar o zaman o şekilde alınıp beraber test tüpünde denilebilir fakat multiqueenlerde herzaman olaylar işçiler çıktıktan sonra başlıyor diye biliyorum.

YAKO

Yumurta
Üye
31.03.2024 Güncelleme;

3 Kraliçe de herhangi bir değişiklik yok oldukları gibi duruyorlar herhangi bir beslenme yapılmadı. Yumurtlama gerçekleşmedi. Sadece suya temas eden pamuğu biraz biraz koparıp ayırmışlar. (Hatta ilkte top gibi olanları yumurta sanıp sevinmiştim 🥹) Yeterince ıslaktı pamuk ama zamanla ilk kısımları kuruma olmuş galiba o yüzden kopardıklarını düşünüyorum. Biraz hızlı olup yumurtlamalarını istiyorum ama evin ortalama sıcaklığı 20-22 derece arasında yumurtlamasına engel olur mu ?
Ayrıca yumurtalı yada bir kaç işçili bir koloni almayı düşünüyorum önerebileceğiniz bir yer yada elinde fazla olan bakımına yetişemeyen arkadaşlardan da alabilirim.

Enesersoy45

Larva
Üye
Sıcaklık yumurtlama hızını etkiler ama 20-22 derecede sorun olmaz