Türü nedir?

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
D4EE20BC-AA21-4B47-8F7E-7BC75356ADF7.jpeg

11E8B276-76AA-41D1-B0A2-13D3D28B2084.jpeg

3CDF41EF-5799-4EBF-A3E1-CBCD49BED4C1.jpeg

C8ADFC21-DF01-4B6B-98B3-59338D464AED.jpeg

5E5B31DD-10B7-402F-8F5D-EBEC72E5EF44.jpeg

Çok küçükler, türü nedir? İlk işçiye kadar beslenmeye ihtiyaçları var mı? Ne yerler? İyi hobiler.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çözüm
Sanırım buldum. Carebara Oertzeni evet, 9-10 mm civarında olduğu için boydan uyuşmuyor. Fakat Carebara Oertzeni'nin bir alttürü olan Carebara Oertzeni Aeolia 5 mm civarında, sarı işçili, kafa yapısı, boyu, rengi uyuşan bir alttür. Bence aradığımız bu olabilir.

Bakın bu Carebara Oertzeni Aeolia:
1650189401352.png
Ölçünce tam olarak 5 mm civarında çıkıyor.
1650189628794.png

Türkiye'de kayda geçen bir alttür.
Ne düşünüyorsunuz?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
1650184399932.png

Bu da Firavun Karıncası olarak geçen Monomorium Pharaonis. Renk olarak alakası bile olmamasını geçtim boy olarak da alakası yok. Monomorium olabileceğine dair benim de şüphelerim var ama M. Pharaonis olmadığı kesin.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

@Pratensis sen ne olduğunu düşünüyorsun bu türün ? Şu an için
Konuştuğum insanlar şu an Carebara'ya kesin olarak bakıyor. Ben emin değilim. Duruma Onlorot gibi merakla bakıp araştırıyorum. Carebara Türkiye'de pek yaygın bir cins değil ve yalnızca bir türü kayda geçmiş. Onun için bu cinse pek hakim değilim. Türlerini de bilmiyorum Oertzeni hariç.

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Ekli dosyayı görüntüle 4383

Bu da Firavun Karıncası olarak geçen Monomorium Pharaonis. Renk olarak alakası bile olmamasını geçtim boy olarak da alakası yok. Monomorium olabileceğine dair benim de şüphelerim var ama M. Pharaonis olmadığı kesin.

Konuştuğum insanlar şu an Carebara'ya kesin olarak bakıyor. Ben emin değilim. Duruma Onlorot gibi merakla bakıp araştırıyorum. Carebara Türkiye'de pek yaygın bir cins değil ve yalnızca bir türü kayda geçmiş. Onun için bu cinse pek hakim değilim. Türlerini de bilmiyorum Oertzeni hariç.
Bu türler ilk işçilerine kadar beslenmeye ihtiyaç duymaz inşallah

Ekli dosyayı görüntüle 4383

İstersen ben sana dm den ulaşıp telefonumdan ışık altında çok yakından videosunu çektim belki yardımcı olur ?

Onlorot

Pupa
Üye
Aslında sizin için bir ipucu olabilir, ben Carebara ihtimaline daha fazla odaklandım çünkü benim bulduğum yerin hemen 30-40cm aşağısında bir yuva gözlemlemiştim. Pheidole diye düşündüm hiç incelemedim kabaca baktım çünkü Pheidole Majörleri tarzı işçiler vardı normal işçilerin arasında. Bunlar Carebara'da olan majörler herhalde ben orada yakından incelemediğim için ve Carebara'nın bölgemde olamayacağı önyargısıyla pek önemsemedim Pheidole deyip geçtim kendi kendime. Şu mevsimde de zaten Pheidoleler pek aktif olmuyor. Bakabilirsem bir daha bakayım oraya size de işçiler fotosunu atarım.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Sanırım buldum. Carebara Oertzeni evet, 9-10 mm civarında olduğu için boydan uyuşmuyor. Fakat Carebara Oertzeni'nin bir alttürü olan Carebara Oertzeni Aeolia 5 mm civarında, sarı işçili, kafa yapısı, boyu, rengi uyuşan bir alttür. Bence aradığımız bu olabilir.

1650189401352.png
1650189628794.png

Ne düşünüyorsunuz?

Çözüm

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Bence oldu bu iş ellerine sağlık 👌🏼 İyi hobiler

Ekli dosyayı görüntüle 4394
Ekli dosyayı görüntüle 4395

Ne düşünüyorsunuz?

Bakımı hangi türe benzer bununla alakalı burda bulamadım yardımcı olursanız sevinirim ve teknik özellikleri hakkında bilgi verirseniz çok daha iyi olur 🤗

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Ben böyle bir alttür olduğunu bile bilmiyordum. Genel bildiğim bilgiler üzerinden cevap verebilirim ancak. Carebara türlerinin hepsi sanırım fully claustral olduğu için işçiye kadar besine gerek yok. Hızlı streslenen bir tür olduğunu sanmıyorum. Hızlı ürerler muhtemelen, çoğu küçük tür gibi. Test tüpü setupında bakın hocam işte. Artık biz değil, siz bilgi vereceksiniz :d
Bence oldu bu iş ellerine sağlık 👌🏼 İyi hobiler

Bakımı hangi türe benzer bununla alakalı burda bulamadım yardımcı olursanız sevinirim ve teknik özellikleri hakkında bilgi verirseniz çok daha iyi olur 🤗

(tür monomorium)
monomorium minimum deil
bence
Monomorium tür değil, cins. Firavun karıncası dedin, firavun karıncası ile alakası olmadığını açıkladım dostum. O mesajı okuyabilirsin. Monomorium'un hangi türü olabileceğini de yazarsan değerlendirelim.