Tür Sorgu

semijcalk

Yumurta
Üye
Kocaeli Kefken deyim çok fazla bu işçiden gördüm türü nedir?20230421_114200.jpg20230421_114204.jpg20230421_114201.jpg

Enis999

Yumurta
Üye
Hobiye yeni başladığınızı ve googleye tapinoma yazdıktan sonra çıkan tapinoma sessile seçeneğine tıklayıp biraz fotoğrafına baktıktan sonra buraya yazdığınızı düşünüyorum.
Evet karınca hobisine yeni başladım. Benzerliğine göre söyledim yanlışmı?

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Evet karınca hobisine yeni başladım. Benzerliğine göre söyledim yanlışmı?
Evet yanlış. Tür tespiti yaparken karıncadaki kıl sayıları bile önemli. Clypeus bölgesinin makro fotoğrafını lazım mesela bu cinste. Bunun dışında da birçok makro lazım. Siz düzgün odak bile olmayan fotoğraftan tür veriyorsunuz. Sadece rengi belli oluyor hayvanın.

Enis999

Yumurta
Üye
Evet yanlış. Tür tespiti yaparken karıncadaki kıl sayıları bile önemli. Clypeus bölgesinin makro fotoğrafını lazım mesela bu cinste. Bunun dışında da birçok makro lazım. Siz düzgün odak bile olmayan fotoğraftan tür veriyorsunuz. Sadece rengi belli oluyor hayvanın.
Hayvanın kıl sayısını nasıl bileyim? Forumda gayet tür bilgisi yapan insanlar var bu fotoğraflardan.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Evet doğru bence. Adam kraliçeye bakarak messor diyor mesela.
🤦‍♂️🤦‍♂️Dostum cins ile türün aynı şey olmadığını öğrenerek başlayabilirsin. Messor cinstir, M. structor tür.
Hayvanın kıl sayısını nasıl bileyim? Forumda gayet tür bilgisi yapan insanlar var bu fotoğraflardan.
Bilmiyorsan sallamayacaksın işte. Fotoğrafı atan kişiden daha iyi fotoğraf çekmesini talep edeceksin ya da. Tür tespiti yapan kişiler karıncanın spesifik özelliklerine, türlerin bölgedeki yaygınlığına, nerede bulunduğuna, boyutuna ve bunun gibi birçok özelliğe göre tahminleri/tespitleri yapıyor.