Tarantula beslemek yasal mı?

melihgokcen

Larva
Üye
Konumlarını bulmakta ne var hemen bulub baskın atabilirler , amma senin dediğin gibi galiba uğraşmıyorlar (En iyisini yapıyorlar uğraşmasınlar 😁)
Emin ol uğraşıyorlar. Geçen ay sadece benim duyduğum 3 kişi baskın yedi kim bilir duymadığım kaç tane var.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Tarantula beslemek tamamen illegaldir ama bahçende tutabilirsin kimse bişey diyemez gördüm korktum dersin ama bahçede bakması illegal olmayan yurdumuzda 2 tarantula var ve onlarda eeeh işte kısaca çaktırmadan evde bakman gerekir

unknown.png
Hayır 4 tane tür var.

Ali_semdin

Yumurta
Üye
Merhabalar,direkt konuya gireyim. Tarantula beslemek istiyorum ama bazı haber siteleri yasak felan demiş doğrumudur acaba?
Yanlış bilmiyorsam normalde zehirsiz veya zehri düşük olanlar yasal olması gerekiyor ama ülkemizde bilinçli bir toplumumuz olmadığı için isim başlığı altında değerlendiriliyorlar . Tarantulamı a zehirli diyip direk yasak damgası yiyor malesef

beopsvmo

Yumurta
Üye
tarantula veya başka bir hayvan farketmez, sokaktan kuş yakalayıp beslemek dahil yasak.

Yanlış bilmiyorsam normalde zehirsiz veya zehri düşük olanlar yasal olması gerekiyor ama ülkemizde bilinçli bir toplumumuz olmadığı için isim başlığı altında değerlendiriliyorlar . Tarantulamı a zehirli diyip direk yasak damgası yiyor malesef
bütün tarantulalar zehirli diye biliyorum sadece bazılarının etkisi düşük

Ali_semdin

Yumurta
Üye
tarantula veya başka bir hayvan farketmez, sokaktan kuş yakalayıp beslemek dahil yasak.

Ben sokaktan yakalamaktan değil sahiplenmekten bahsediyorum ama sokaktan almaya ben pek sıcak bakmıyorum

melihgokcen

Larva
Üye
Zehirsiz örümcek diye bir şey yok.

Ali_semdin

Yumurta
Üye

Bu benim görüşüm tabiki ekteki dosyayla bu görüşümü destekliyorum keza mesela corn sneake te bir yılan türü ama zehri yok denecek kadar az hatta çoğu forumda yok deniyor ama oda yasak

Ekli dosyalar

• IMG_20220114_232718.jpg
    IMG_20220114_232718.jpg
    66 KB · Görüntüleme: 7

Ali_semdin

Yumurta
Üye
Sanada aynı açıklamayı yapıyım zehri çok düşük olan ve insana zehri etki etmeyen hayvanın bence beslenmesinde bir problem olmamalı ekteki dosyada benim fikrimi bence onaylıyor

Ekli dosyalar

• IMG_20220114_232718.jpg
    IMG_20220114_232718.jpg
    66 KB · Görüntüleme: 1

melihgokcen

Larva
Üye
Bu arada corn snake'in zehiri yok, olamazda çünkü zehir dişleri yok.

Ali_semdin

Yumurta
Üye
Bu arada corn snake'in zehiri yok, olamazda çünkü zehir dişleri yok.
İşte aynı mantık la tüm örümcekler zehirli olamaz sizin dediğiniz gibi bunu anlatmaya çalışıyorum

Yasak olup olmaması için zehre bakılmıyor, evcil olmayan bütün canlılar yasak.
Bununla ilgili şöyle birşey diyim bu konuda çok saçma yasalar var emin olun benim beslediğim tüm hayvanlar evcil olmasına rağmen şuan yasal bir şey yapmıyorum devlete göre çünkü bir vatamdaş evinde maksimum 10 akvaryum tutabiliyor 10 dan fazlası yasak dükkan açman gerekiyor ama baktığınız zaman evcil hayvan besliyorum balık ama 21 farklı akvaryumda

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
uloboridae familyası zehirsiz melih

üretip alınan ve ya dışardan bahçeden alınana vs yasal değil hiçbiri okan abinin alığı yöntemle de yasal olması gibi bir durum söz konusu değildi belgeli canlı geliceği söyeliyordu sadece bunun da geçerliliği tartışmalı zira hayvanat bahçesi lisansı olanızmız yok bu nedenle belgeli hayvan alsak bile rahat olmayız