Örümceklerin Altfamilya/Cins Bilgileri Hk.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
1651348733281.png
1651348753617.png
1651348771635.png
1651348784023.png
1651348798796.png
1651348815046.png
1651348829967.png
Bu canlılar hakkında altfamilya/cins bilgisi verebilecekler var mı? Örümcekler hakkında pek bilgi sahibi değilim, cinslerini nasıl araştıracağımı da pek bilmiyorum açıkçası. O yüzden konu açayım dedim. Canlıların bazıları çok küçük olduğu için pek net çekim yapamadım(özellikle 3. görseldeki) yine de anlaşılır umarım. Özellikle @The_Arthropod bilgi verirsen sevinirim.

Son düzenleme:

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Konudan alakasız olarak bilgi almak için yazıyorum. Amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraştığımı az çok biliyorsunuzdur. En sevdiğim mankenlerden bir tanesi de örümcekler. Doğada da bulduğum ağ üzerinde olan örümcekleri fotoğraflamak için mesela bir çubuğun üzerine vs. alıp çekimini yaptıktan sonra ağına geri koysam canlı için problem olur mu ya da bu sırada ağı bozuldu diyelim ne gibi sıkıntılar olur? Yeni bir çekim denemeleri içerisinde olduğum için canlıyı kendi yaptığım ortamın içerisine koymam gerekiyor.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Özellikle Argiope nüfusunun çok fazla olduğu bölgeler biliyorum. Oralardan birkaç örnek alıp çekim yapacağım. Bunu yaparken canlılara da zarar vermek istemiyorum. Daha sonra canlıyı doğaya bıraktığımda hayatta kalabilir mi?

Umudu

Pupa
Üye
Gözlemlediğim kadarıyla çok hızlı bir şekilde ağ örebiliyorlar. Argiope cinsini her beslediğimde ağı biraz bozuluyor ve genelde yeni ağ örüyor. Ağ örme konusunda bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Genelde örümcekleri inceledikten sonra uygun yerlere salıyorum. Ağaca bıraktığım bir araneusun saldığım ağaçta ağ ördüğünü gördüm, yuva kurmada bir sıkıntı yaşamamış.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Gözlemlediğim kadarıyla çok hızlı bir şekilde ağ örebiliyorlar. Argiope cinsini her beslediğimde ağı biraz bozuluyor ve genelde yeni ağ örüyor. Ağ örme konusunda bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Genelde örümcekleri inceledikten sonra uygun yerlere salıyorum. Ağaca bıraktığım bir araneusun saldığım ağaçta ağ ördüğünü gördüm, yuva kurmada bir sıkıntı yaşamamış.
Teşekkür ederim. Arkadaşların güzel çekimlerini yapmaya çalışacağım, umarım tekrar ağ örüp devam ederler. Bu arada Argiope cinsinin ısırığı sıkıntı yaratır mı? Handling denemek istiyorum.

Umudu

Pupa
Üye
Teşekkür ederim. Arkadaşların güzel çekimlerini yapmaya çalışacağım, umarım tekrar ağ örüp devam ederler. Bu arada Argiope cinsinin ısırığı sıkıntı yaratır mı? Handling denemek istiyorum.
İnternette onunla alakalı çok saçma haberler dönüyor. Habertürkte falan ölümcül zehiri olan nadir bir örümcek gibi haber yapmışlar. Çok detaylı araştırmadım ama internette zehirlerinin insanlara zararlı olmadığını okudum.

Bu haberler hem güldürdü hem şaşırttı 😂

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Ya bu haber sitelerine güven olmaz, o kadar acayip absürt şeyler var ki canlılar hakkında. @The_Arthropod'un bir konuda zararsız olduklarını söylediğini hatırlıyorum ama yanlış da hatırlıyor olabilirim.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
İnternette onunla alakalı çok saçma haberler dönüyor. Habertürkte falan ölümcül zehiri olan nadir bir örümcek gibi haber yapmışlar. Çok detaylı araştırmadım ama internette zehirlerinin insanlara zararlı olmadığını okudum.

Bu haberler hem güldürdü hem şaşırttı 😂
Evet zehirleri insan sağlığı için zararlı değil. Alerji veya farklı bir hastalığınız yoksa herhangi bir sorun teşkil etmiyor

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Yakalandıklarında potansiyel olarak ısırabilirler, ancak savunma dışında büyük hayvanlara saldırmazlar. Zehirleri insanlar için ciddi bir tıbbi sorun olarak görülmemektedir ; genellikle terapötik tıbbi ajanlar olarak potansiyele sahip çok çeşitli poliamin toksinleri içerir. [7] Bunlar arasında dikkate değer olanı arjiotoksin ArgTX-636'dır ( A. lobata ).

Siyah ve sarı bahçe örümceğinin ( Argiope aurantia ) bir ısırığı , kızarıklık ve şişme ile bir arı sokmasına benzer. Sağlıklı bir yetişkin için bir ısırık sorun olarak görülmez. [8] [9] [10]

Saldırgan örümcekler olmasalar da, çok genç, yaşlı, bağışıklık sistemi zayıf olanlar veya bilinen zehir alerjisi olanlar, tıpkı bir kovan çevresinde olduğu gibi dikkatli olmalıdır. [8]

;

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Ya bu haber sitelerine güven olmaz, o kadar acayip absürt şeyler var ki canlılar hakkında. @The_Arthropod'un bir konuda zararsız olduklarını söylediğini hatırlıyorum ama yanlış da hatırlıyor olabilirim.
Hiçbir sıkıntı olmayacaktır. Araneidae familyasının üyeleri genel olarak ısırmaya pek meyilli değiller. Yabancı hobiciler sıklıkla Nephila ve Trichonephila gibi türleri "gentle giant" olarak nitelendiriyor.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Öhm, Harbi harbi Giantmış:D
Nephila pilipes (Orbweaver sp.) | MarkEisingBirding
Giant, invasive spiders have taken over Georgia. Will they spread across  the US? | Live Science

cıvıkasz

Yumurta
Üye
1651348733281.pngarkadaşlar ben sanki bunun aynısını köy evinde görmüştüm

Son düzenleme:

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
IMG_20220824_002808.jpgIMG_20220824_003011.jpg
Dün bu örümceği buldum. Heriaesus sp. olduğunu düşünüyorum ama daha önce o cinsten bir örümcek bulmuştum ve bu sanırım o örümceğin ayağının yarısı kadar falandır. Aradaki bu aşırı boy farkı neyden kaynaklanıyor?

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Ben Heriaeus simoni olduğunu düşünüyorum. Canlının boyutu nedir? Dediğim türün dişileri 6.5-10 mm arasında boyutları değişiyor.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Ben Heriaeus simoni olduğunu düşünüyorum. Canlının boyutu nedir? Dediğim türün dişileri 6.5-10 mm arasında boyutları değişiyor.
1661325717649.png
Bu da bahsettiğim diğer Heriaus. Eski fotoğraf olduğu için tam hatırlamıyorum ama bu baya bir büyüktü.