Örümceklerin Altfamilya/Cins Bilgileri Hk.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
1651348733281.png
1651348753617.png
1651348771635.png
1651348784023.png
1651348798796.png
1651348815046.png
1651348829967.png
Bu canlılar hakkında altfamilya/cins bilgisi verebilecekler var mı? Örümcekler hakkında pek bilgi sahibi değilim, cinslerini nasıl araştıracağımı da pek bilmiyorum açıkçası. O yüzden konu açayım dedim. Canlıların bazıları çok küçük olduğu için pek net çekim yapamadım(özellikle 3. görseldeki) yine de anlaşılır umarım. Özellikle @The_Arthropod bilgi verirsen sevinirim.

Son düzenleme:

Zafer Murat

İşçi Karınca
Üye
Ekli dosyayı görüntüle 5492
Ekli dosyayı görüntüle 5493
Ekli dosyayı görüntüle 5494
Ekli dosyayı görüntüle 5495
Ekli dosyayı görüntüle 5496
Ekli dosyayı görüntüle 5497
Ekli dosyayı görüntüle 5498
Bu canlılar hakkında altfamilya/cins bilgisi verebilecekler var mı? Örümcekler hakkında pek bilgi sahibi değilim, cinslerini nasıl araştıracağımı da pek bilmiyorum açıkçası. O yüzden konu açayım dedim. Canlıların bazıları çok küçük olduğu için pek net çekim yapamadım(özellikle 3. görseldeki) yine de anlaşılır umarım. Özellikle @The_Arthropod bilgi verirsen sevinirim.
En üstteki philaeus chrysops erkeği, bi ara üretmiştim ordan biliyorum.
2. 5. ve 6. sı ise thomisus cinsine ait olduğunu düşünüyorum.
3. ise steotada cinsine ait olduğunu düşünüyorum.
4 ve 7 ise Salticidae familyasına ait, cinslerini söyliyemiyeceğim malesef.
(Philaeus hariç diğerlerinden %100 emin değilim @The_Arthropod net cevapları verecektir.)

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
3- Zygiella sp. (Ördüğü ağa bakarak daha net teşhis edilebiliyor diye biliyorum.)
2 ve 5- Xysticus sp.
6- Thomisus sp.
1, 4 ve 7- Salticidae (1. Phidippus johnsoni, 4. Heliophanus sp.)

Bu arada görseller harika, elinize sağlık. 🙂

Son düzenleme:

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
İlki için Philaeus chrysops erkeği demek isterim.
Philaeus chrysopsların birinci ve ikinci bacakları bariz şekilde kırmızımsı kahverengi, diğer bacakları da daha açık renk kıllarla kaplı oluyor diye biliyorum. Bu yüzden Philaeus olduğunu düşünmüyorum. Gerçi kendi bahsettiğim türün de Türkiye'deki durumunu pek bilmiyorum ama tahmin olmuş oldu işte. 😃

eyupbardak32

Larva
Üye
Philaeus chrysopsların birinci ve ikinci bacakları bariz şekilde kırmızımsı kahverengi, diğer bacakları da daha açık renk kıllarla kaplı oluyor diye biliyorum. Bu yüzden Philaeus olduğunu düşünmüyorum. Gerçi kendi bahsettiğim türün de Türkiye'deki durumunu pek bilmiyorum ama tahmin olmuş oldu işte. 😃
Philaeus chrysops Türkiye'de yaygın sayılabilecek bir tür, özellikle batı kesimlerde, biraz önce dediğin türe baktım, Kuzey Amerikada yerli bir tür.
İlginç bilgi : NASA uzaya göndermiş Phidippus johnsoni bireylerini

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Philaeus chrysops Türkiye'de yaygın sayılabilecek bir tür, özellikle batı kesimlerde, biraz önce dediğin türe baktım, Kuzey Amerikada yerli bir tür.
İlginç bilgi : NASA uzaya göndermiş Phidippus johnsoni bireylerini
Şimdi biraz daha araştırdım. Sanırım Türkiye'de şu an için bilinen kırmızı abdomenli zıplayan örümcek Philaeus chrysops var. Aklıma takılan şey bu görseldeki birey acaba ergin değil mi, farklı renk varyeteleri mi mevcut (genel olarak bilinenlerin bacakları da dediğim gibi kırmızı oluyor, bundan dolayı takıldı aklıma) veya başka bir tür mi keşfetti Pratensis? 😃

eyupbardak32

Larva
Üye
Şimdi biraz daha araştırdım. Sanırım Türkiye'de şu an için bilinen kırmızı abdomenli zıplayan örümcek Philaeus chrysops var. Aklıma takılan şey bu görseldeki birey acaba ergin değil mi, farklı renk varyeteleri mi mevcut (genel olarak bilinenlerin bacakları da dediğim gibi kırmızı oluyor, bundan dolayı takıldı aklıma) veya başka bir tür mi keşfetti Pratensis? 😃
Hocam açıkçası, varyete olabileceğini düşünüyorum çünkü bugünün koşullarında Torosların güneyi ve kuzeyi arasında dahi yatayda maksimum 10km oynar, ama arazileri o kadar farklı ki, ki bahsettiğim yerlerde değil örümcek vs. uyum yeteneği daha yüksek eklem bacaklılar, tilkiler çakallar dahi tüylenmede, renklenmede farklılıklar gösteriyor tür içinde.
Ergin, juvenil vs ayrımı yapabileceğim bir noktaya geldiğim gün doktora tezimi savunmuş ve forumda beyler artık hocam diyeceksiniz modunda olurum, bu bağlamda bu ayrımı, büyüklerime bırakmak isterim. @The_Arthropod

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
1651404865777.png
Daha yakından görünsün diye orijinal fotoğraf üzerinden ekran görüntüsü alıp kırptım, biraz netlik bozuldu. Faydası olur belki yine de.

eyupbardak32

Larva
Üye
Ekli dosyayı görüntüle 5544
Daha yakından görünsün diye orijinal fotoğraf üzerinden ekran görüntüsü alıp kırptım, biraz netlik bozuldu. Faydası olur belki yine de.
Teşhisi bir yana, cidden aşırı tatlı canlılar ya, ki fotoğraf da bence emek harcanmış bir fotoğraf, bu sıpaları ürkütmeden fotoğraf çekmek terletiyor adamı

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Bu arada tüm hepsi içerisinde en fazla merakımı cezbeden 3. görseldeki oldu. Kendileri hakkında bolca araştırma yapmak istiyorum fakat 2 farklı cins söylendi sanırım. Steatoda sp. mi, Zygiella sp. mi?
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

ki fotoğraf da bence emek harcanmış bir fotoğraf, bu sıpaları ürkütmeden fotoğraf çekmek terletiyor adamı
Terletmeyi geçtim yakıyor adamı :d onu çekerken ısırgan otlarının arasına girmişim, fark etmedim. Dün acısını çok fena yaşadım onun... 🥺 Ayrıca evet sürekli zıplıyor, 40'a yakın fotoğrafını çekip eleme yapmak zorunda kaldım.

eyupbardak32

Larva
Üye
Bu arada tüm hepsi içerisinde en fazla merakımı cezbeden 3. görseldeki oldu. Kendileri hakkında bolca araştırma yapmak istiyorum fakat 2 farklı cins söylendi sanırım. Steatoda sp. mi, Zygiella sp. mi?

Terletmeyi geçtim yakıyor adamı :d onu çekerken ısırgan otlarının arasına girmişim, fark etmedim. Dün acısını çok fena yaşadım onun... 🥺 Ayrıca evet sürekli zıplıyor, 40'a yakın fotoğrafını çekip eleme yapmak zorunda kaldım.
Bilmem mi, zıplar zıplar durur, tam işte şimdi güzel bir açı dersin verdiğin nefesi mi hisseder neyse, tak zıplar, bi umut fotoğrafa bakarsın inş net olmuştur diye, ve sonuç flu bir fotoğraf, döngü tekrar başlar, inatlaşma gibi. Ve bakarsın eve dönünce ayağının her yeri diken pıtrak otu vs. Tatlı telaşlar bence, ben severim.

Bu arada Zygiella sp. için de baktım, kafam karıştı, keşke ağını net görebilseydik.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Bilmem mi, zıplar zıplar durur, tam işte şimdi güzel bir açı dersin verdiğin nefesi mi hisseder neyse, tak zıplar, bi umut fotoğrafa bakarsın inş net olmuştur diye, ve sonuç flu bir fotoğraf, döngü tekrar başlar, inatlaşma gibi. Ve bakarsın eve dönünce ayağının her yeri diken pıtrak otu vs. Tatlı telaşlar bence, ben severim.

Bu arada Zygiella sp. için de baktım, kafam karıştı, keşke ağını net görebilseydik.
Evet, tam olarak bu. Güzel anlatmışsınız. Bence de tatlı. Şu an dizlerimin üzerinde dolaşmaktan dizimde morarmalar, sıyrıklar, kesikler var ama güzel fotoğraflar elde edince hissedilmiyor.

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Ekli dosyayı görüntüle 5544
Sanırım gerçekten Philaeus chrysops fakat farklı bir varyete. Çok güzel gerçekten.

Bu arada, fotoğrafları ne ile çektiniz acaba?
Hocam bildiğim 8 Steatoda cinsine de benzetemedim ben. Zygiella sp. olduğunu düşünüyorum hâlâ (bu cinsin de Türkiye'deki durumunu pek bilmiyorum, Zygiella x-notata türüne benziyor ama). Ördüğü ağa bakmak lazım.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Sanırım gerçekten Philaeus chrysops fakat farklı bir varyete. Çok güzel gerçekten.

Bu arada, fotoğrafları ne ile çektiniz acaba?

Hocam bildiğim 8 Steatoda cinsine de benzetemedim ben. Zygiella sp. olduğunu düşünüyorum hâlâ (bu cinsin de Türkiye'deki durumunu pek bilmiyorum, Zygiella x-notata türüne benziyor ama). Ördüğü ağa bakmak lazım.
Nikon d5300 + kit lens ile

Zafer Murat

İşçi Karınca
Üye
Evet cidden philaeus chrysops'u çok seviyorum. Hem dişisini hem erkeğini hem de yavrusunu besledim bu zamana kadar. Agresiflikleri çok güzel, ve sakin sayılırlar. Kaçma dertleri yok.

Bu da sub adult bir philaeus dişisi
1651419981125.png

Son düzenleme:

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Vallaha kusura bakmayın, bu son günler müsait olamadım ancak bakabildim. Arkamdan laf edebilirsiniz. :D
1-Philaeus chryops ergin erkeği (Salticidae)
2-Synema sp. ergin erkeği (Thomisidae)
3-Theridiidae familyasından, muhtemelen Anelosimus vittatus.
4-Heliophanus sp. (Salticidae)
5-Xysticus/Bassanioides ergin erkeği (Thomisidae)
6-Thomisus cf. onustus dişisi (Thomisidae)
7-Salticidae, sanırım Philaeus chryops genç bireyi.

Ya bu Phidippus spp. keşke ülkemizde de yerli bir tür olsa ama değil ne yazık ki. Bildiğim kadarıyla en azından çoğunlukla Nearktik bir tür, Kuzey Amerika'da millet bahçesinde buluyor. :')