Ormandan örümcek alınır mı?

Savas

Yumurta
Üye
Hobiciler biliyordur sanırım ormandan örümcek alınıp alınmayacağını. Almanya’da ki ormanlar da her türlü örümcek türü var. Ormandan örümcek alınır mı?

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Musa'nın 11. Emri doğadan karınca dışında canlı alınmayacağıdır. Ama bu sadece Türkiye'de geçerli, onun için gelişmiş ülkelerde istediğinizi yapabilirsiniz. Siz yapmasanız da neyin ne olduğundan haberi olan ve tek kaynakları Türk Youtube'ırlar olmayan kişiler zaten yapıyorlar.

Savas

Yumurta
Üye
Musa'nın 11. Emri doğadan karınca dışında canlı alınmayacağıdır. Ama bu sadece Türkiye'de geçerli, onun için gelişmiş ülkelerde istediğinizi yapabilirsiniz. Siz yapmasanız da neyin ne olduğundan haberi olan ve tek kaynakları Türk Youtube'ırlar olmayan kişiler zaten yapıyorlar.
Musa’nın 10 emri yok muydu ben mi yanlış biliyorum?

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Sinirim biraz geçtiği için şu anlık bir şey yazmayacağım. Bir daha sinirlendiğimde ne demek istediğimi iğneleyici olarak anlatırım. :)

Savas

Yumurta
Üye
Sinirim biraz geçtiği için şu anlık bir şey yazmayacağım. Bir daha sinirlendiğimde ne demek istediğimi iğneleyici olarak anlatırım. :)
Ben sadece soru sordum nereden bileyim sinirleneceğinizi, ben karıncalara örümceklere ve yılanlara ilgi duyuyorum ancak daha tam hobici değilim, bu yüzden de sizlere sormak istemiştim ancak siz sinirlendiniz.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

@The_Arthropod Türkiye’de karınca harici canlı almamanın önemine dair ona atıfta bulunmuş zaten
Bende zaten soru sordum. Atıfta bulunduğunu biliyorum.

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Ben sadece soru sordum nereden bileyim sinirleneceğinizi, ben karıncalara örümceklere ve yılanlara ilgi duyuyorum ancak daha tam hobici değilim, bu yüzden de sizlere sormak istemiştim ancak siz sinirlendiniz.

Bende zaten soru sordum. Atıfta bulunduğunu biliyorum.
Herkes yanlış anladı. Benim sinirlendiğim siz değildiniz. :)

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Arkadaşlar, doğadan canlı alınmasının çok kötü bir şey olduğunun devasa bir yalan olduğunu biliyorsunuz değil mi? Daha önce yurt dışındaki hobicilerin neyi nasıl yaptığını görmemiş kişilerin birkaç Türk kişiden gördüğü şeyleri asla değiştirelemez bir kuralmış gibi görmesi ve yayması oldukça gülünç bir durum almaya başladı. Neyin ne olduğunu bilip de neden karşı çıktığını bilenlere lafım yok, onların nihai amaçları mantıklı fakat duyduklarını tekrar edip araştırmayan kişilere lafım.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Arkadaşlar, doğadan canlı alınmasının çok kötü bir şey olduğunun devasa bir yalan olduğunu biliyorsunuz değil mi? Daha önce yurt dışındaki hobicilerin neyi nasıl yaptığını görmemiş kişilerin birkaç Türk kişiden gördüğü şeyleri asla değiştirelemez bir kuralmış gibi görmesi ve yayması oldukça gülünç bir durum almaya başladı. Neyin ne olduğunu bilip de neden karşı çıktığını bilenlere lafım yok, onların nihai amaçları mantıklı fakat duyduklarını tekrar edip araştırmayan kişilere lafım.
O biraz da canlıya göre değişmez mi hocam?

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Doğadan canlı almayın denilmesinin sebepleri bu platformdaki kişilerin çoğunun tecrübesiz olması ve muhtemelen o alacakları canlıyı yaşatamayacak olması. Ama lütfen bir Arachnoboards'a falan bakın da ona göre karar verin. Bu kesin bir kural değil. Bakılan canlıların çoğu zaten doğadan geliyor. Tamam, sürüngenleri alıp da yaşatmak öyle her yiğidin harcı olan bir şey değil ve kesinlikle ama kesinlikle deneyim ve kaynak gerektiriyor. Ama eklembacaklı türlerinin çoğunda böyle bir sıkıntı baskın değil.

Mesele şu ki, sorumlu hobiciler hobide zaten var olan ve CB veya CBB olarak elde edilebilecek canlıların tercih edilmesini söylüyor, ve bu çok doğru. Her zaman ekosistemlerdeki etkimizi minimalize etmek için tercihimiz WC olmayan canlılar olmalı. Ki çoğu yaygın tarantula türünde mesela, durum böyle. Ama azıcık diğer eklembacaklılara bakınız lütfen, o beslenen kırkayakların, çıyanların, Araenomorph örümceklerin, akreplerin; özellikle popüler olmayan türlerinin nereden geldiğine bakınız.

Onlorot

Pupa
Üye
Doğadan canlı almayın denilmesinin sebepleri bu platformdaki kişilerin çoğunun tecrübesiz olması ve muhtemelen o alacakları canlıyı yaşatamayacak olması. Ama lütfen bir Arachnoboards'a falan bakın da ona göre karar verin. Bu kesin bir kural değil. Bakılan canlıların çoğu zaten doğadan geliyor. Tamam, sürüngenleri alıp da yaşatmak öyle her yiğidin harcı olan bir şey değil ve kesinlikle ama kesinlikle deneyim ve kaynak gerektiriyor. Ama eklembacaklı türlerinin çoğunda böyle bir sıkıntı baskın değil.
Mesela ben de bu forumda almayın yazanlardan biriyim. Bunun sebebi forumdaki çoğu kişinin hobiye yeni başlamış olması ve tecrübesiz, bilgisiz olması. Alıp bir kaba süleymancığı mesela marul atarak besleyeceğini sanan tonla adam var. Bunların önüne geçmek için de karınca ve termit harici canlı almayın diyorum. Siz benden daha bilgilisiniz bu konularda fakat benim şahsi görüşüm şuanda bizim ülkemizin bu durum için yeterli düzeyde olmadığı yönünde. Yoksa tabiki de şuanda beslenen sürüngen, tarantula tarzı canlılar doğadan bilirkişiler tarafından alınıp üretilen canlılar. Dediğim gibi mesela kim bilir kaç tane Akdeniz Bukalemununu telef etmiştir millet, muzla besleyeceğini sanan bile var...

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Şu an bazı kişilerin gerçeklik algısını tamamen yıkmamak için göstermek istediğim kaynakları göstermiyor ve vermek istediğim bazı bilgileri veremiyorum, ama Avrupa ve Amerika'daki eklembacaklı veya sürüngen devlerine bir bakın.

drusus

Pupa
Üye
Hocam ben bu durumu yaşadığımız ülkeyi düşününce biraz kontrolsüz avcılığa benzetiyorum başından beri, mantıklı bulmamın sebebi bu diyebiliriz. Söyledikleriniz doğru ancak sizce bu kuralın varlığı olmasa kaç tane canlının popülasyonu azalacak? Ülkede dediklerinizin anlaşılmasi biraz sıkıntılı bir süreç çünkü.

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Mesela ben de bu forumda almayın yazanlardan biriyim. Bunun sebebi forumdaki çoğu kişinin hobiye yeni başlamış olması ve tecrübesiz, bilgisiz olması. Alıp bir kaba süleymancığı mesela marul atarak besleyeceğini sanan tonla adam var. Bunların önüne geçmek için de karınca ve termit harici canlı almayın diyorum. Siz benden daha bilgilisiniz bu konularda fakat benim şahsi görüşüm şuanda bizim ülkemizin bu durum için yeterli düzeyde olmadığı yönünde.
Sıkıntı orada zaten. Ben bunları yazdığımda yanlış anlayabilecek ve Süleymancığı alıp un kurduyla beslemeye çalışabilecek kişiler var, o nedenle bu kadar uzun zaman böyle şeyler yazmaktan kaçındım. Fakat dediğim gibi, ilahi bir kuralmış gibi sorgulamadan tekrarlayan kişileri gördükçe gülüyorum. Ve bir kere daha söylüyorum, Pratensis'in de dediği gibi canlıdan canlıya da değişen bir şey. Sürüngeni beslemek uzmanlık ister, amfibi beslemek de deneyim ister. Fakat ne yapacağını bilen birisi tarafından bir kurt örümceğini alıp da beslemenmesinde hiçbir yanlışlık görmüyorum.

Hocam ben bu durumu yaşadığımız ülkeyi düşününce biraz kontrolsüz avcılığa benzetiyorum başından beri, mantıklı bulmamın sebebi bu diyebiliriz. Söyledikleriniz doğru ancak sizce bu kuralın varlığı olmasa kaç tane canlının popülasyonu azalacak? Ülkede dediklerinizin anlaşılmasi biraz sıkıntılı bir süreç çünkü.
Ekolojik impact konusu var, doğru. Fakat bu canlıları evinde her gördüğünde kafasını terlikle ezen milyonlarca Türk'ün yanında taş çatlasa birkaç bin bu canlıları seven, ilgi duyan kişilerin evine alıp incelemesi "trivial"den başka bir şey değil bana kalırsa.

Sonuç olarak; bir kişi araştırmasını yaparsa, "Bulumduğum bölgenin faunasında şu şu türler varmış, bu türlerden şunun morfolojik özellikleri, yaşam biçimi ve beslenme tarzı benim sahip olduğum imkânlar dahilinde gerçekleştirebileceğim bir bakıma sahip olduğunu gösteriyor." diyorsa, istediği canlının bakımını da birçok farklı kaynaktan araştırmışsa o canlıyı arazide bulduğunda alması ve geçici veya kalıcı olarak beslemesi, tehlike altında olmayan türler için (ki amatör bir hobici kolayca nadir bir tür bulamaz) gayet de doğal. Arkadaşlar, Amerika'da veya İngiltere'de bizim faunamıza ait canlıları satıyorlar... Hem de bazıları WC olarak satıyor.

Kusura bakmayın ama içimi dökmem gerekti. :) Bu konuda daha da konuşmak isteyen varsa konuşalım, işi felsefeye kadar bağlarım.

Son düzenleme:

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Açıkçası kendimin de o "papağanlardan" olduğumu fark ettim. Bir başkasını, Youtuber'ı değil de kendimi tekrar ediyordum. "her canlı doğasında güzel" mantığıyla yaklaşıyordum ben ve bunu normalleştirirsek bilinçsizce yaklaşımların önüne geçemeyiz diye düşünüyordum fakat dediğin gibi eve örümcek girdiğinde üstüne terlikle vuran; bulduğu yılanı aman birini ısırmasın diye anında öldüren binlerce, on binlerce insan varken bu neredeyse hiçbir şey. Ayrıca gözlem yapmak için de güzel bir fırsat sunuyor.
Hem bilgi verici bir konuşma oldu hem de konuya farklı açıdan bakmamı sağladı. Teşekkür ediyorum kendi adıma.

Zafer Murat

İşçi Karınca
Üye
Benim doğadan almayın kısmını yazmamanın en büyük sebebi canlıların gereksinimlerini karşılamamaları. Ne nem, ne ısı, ne teraryum ihtiyaçları karşılanmıyor çoğunlukla. Onun dışında çoğu canlının da ekosistem de büyük bir rolü olması. Adult dişi bir çiyanı doğadan almak bir sürü yeni yavrunun da doğada yavrulamaması demek gibi birşey. Ben böyle düşünüyorum, doğru mu yanlış mı tartışılır.

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Açıkçası kendimin de o "papağanlardan" olduğumu fark ettim. Bir başkasını, Youtuber'ı değil de kendimi tekrar ediyordum. "her canlı doğasında güzel" mantığıyla yaklaşıyordum ben ve bunu normalleştirirsek bilinçsizce yaklaşımların önüne geçemeyiz diye düşünüyordum fakat dediğin gibi eve örümcek girdiğinde üstüne terlikle vuran; bulduğu yılanı aman birini ısırmasın diye anında öldüren binlerce, on binlerce insan varken bu neredeyse hiçbir şey. Ayrıca gözlem yapmak için de güzel bir fırsat sunuyor.
Hem bilgi verici bir konuşma oldu hem de konuya farklı açıdan bakmamı sağladı. Teşekkür ediyorum kendi adıma.
Hocam yanlış anlamayın, katiyyen siz kastetiğim kişilerden değilsiniz. Sizin özellikle karıncalar başta olmak üzere bu konulardaki bilgileriniz takdire şayan ve size duyduğum saygının sebeplerinden bir tanesi. Her şeyden önce sizin bu konuya daha realistik bir bakış açısıyla yaklaşarak bir post açmanız bile sizin ne kadar özel ve bilgili bir insan olduğunuzun göstergesidir. Size her şey için çok teşekkür ediyor ve duyduğum saygıyı bir kere daha belirtiyorum.

Benim doğadan almayın kısmını yazmamanın en büyük sebebi canlıların gereksinimlerini karşılamamaları. Ne nem, ne ısı, ne teraryum ihtiyaçları karşılanmıyor çoğunlukla. Onun dışında çoğu canlının da ekosistem de büyük bir rolü olması. Adult dişi bir çiyanı doğadan almak bir sürü yeni yavrunun da doğada yavrulamaması demek gibi birşey. Ben böyle düşünüyorum, doğru mu yanlış mı tartışılır.
İşte tam da bu sebeple sürüngenleri almak her yiğidin harcı değil, çünkü bakımlarında eklembacaklı ve hatta amfibilere ek olarak birçok zorluk bulunuyor. Fakat uzman kişiler tarafından yapılabilir mi; kesinlikle ve zaten yıllardır yapılıyor ve yapılmaya devam edilecek. Dikkatle incelerseniz hobideki en yaygın türlerin, özellikle bazı taksonlarda ABD kökenli olduğunu fark edebilirsiniz. Colubridlerden örnek vermek gerekirse; mısır yılanı, kral yılanları, süt yılanları gibi hobinin temelinde bulunan türler hep Amerika orijinli. Çünkü yıllar önce kendi herpetofaunalarını kültüre almış ve bütün dünyadaki en yaygın türlerden bazıları hâline getirmişlerdir.

Ekolojik örneğine bakacak olursak; yalnızca bir canlıyı alıp ölene kadar beslemekten öte bir kişinin yapabileceği en güzel şey o aldığı canlı türünü insan elinde çiftleştirmek (bazı taksonlarda tür ayrımı kolayca yapılabilecek bir şey değil, bu göz önünde bulundurulmalıdır) ve elde edilen dölün bir bölümünün doğaya salınması olacaktır. Fakat karıncalarda da hep söylendiği gibi, eklembacaklılar genel olarak diğer hayvanlara kıyasla çok daha fazla döl bırakırlar çünkü çoğu üreme çağına gelip popülasyona destek olamadan öleceklerdir. Bakınız, bir örümceğin, bir mantisin, onların kardeşleri olan hamam böceklerinin vs. yumurta keselerinden türe bağlı olarak bir kaç 10 yavrudan yüzlerce yavru çıkabiliyor.

Son düzenleme:

drusus

Pupa
Üye
Ekolojik impact konusu var, doğru. Fakat bu canlıları evinde her gördüğünde kafasını terlikle ezen milyonlarca Türk'ün yanında taş çatlasa birkaç bin bu canlıları seven, ilgi duyan kişilerin evine alıp incelemesi "trivial"den başka bir şey değil bana kalırsa.

Sonuç olarak; bir kişi araştırmasını yaparsa, "Bulumduğum bölgenin faunasında şu şu türler varmış, bu türlerden şunun morfolojik özellikleri, yaşam biçimi ve beslenme tarzı benim sahip olduğum imkânlar dahilinde gerçekleştirebileceğim bir bakıma sahip olduğunu gösteriyor." diyorsa, istediği canlının bakımını da birçok farklı kaynaktan araştırmışsa o canlıyı arazide bulduğunda alması ve geçici veya kalıcı olarak beslemesi, tehlike altında olmayan türler için (ki amatör bir hobici kolayca nadir bir tür bulamaz) gayet de doğal.
Örneklendirdiğiniz durum söz konusu düşünüldüğünde dediğiniz gibi önemsiz kalabilir ancak gerçekçi bakarsak sizce kaç kişi söylediğiniz kadar duyarlı davranacaktır? Ben diyeyim 50, siz diyin 60. Daha geçen 2 arkadaşın bir uçuştan 25 alate topladığını gördüm bir paylaşımda. Bu tarz insanlar ülkemizde çoğunluktalar ve bu konunun ucu açık hale gelmesi onlara önüne geleni toplamak için resmi izin gibi olacaktır bence. Araştırma yapılmamasının ana sorunlardan olduğu bir ülkede, her ne kadar doğru bir düşünce de olsa biz “Yeterli donanım ve araştırma sonucunda canlılar doğadan alınabilir.” demeye başladığımız an bunun ileride dönüşü olmaz diye düşünüyorum. Milyonlarca Türkün terlikle gördüğüne vurduğu bir ülkede “şimdilik” binlerce kişi olan hobicilerin de onları desteklercesine canlı toplaması, üstelik çoğunun bilgisiz ve duyarsız olacak olması şu anlık belki değil ama ileride acısını çıkartır diye düşünüyorum. Bu bana sadece ateşe benzin atmak gibi geliyor. Yanlışsa düzeltebilirsiniz hocam. Söyledikleriniz dediğim gibi en doğru olanlar ve yapılması gerekenler ancak bir noktada en doğruyu değil, gerçekçi olarak en doğruya bakmamız daha iyi olmaz mı? Asetat kağıt mevzusunun kaç yıl sürdüğünü düşünelim, söylenenlere rağmen hiçbir gelişmenin olmadığı bir konu. Neden? Çünkü insanların kafasına çoktan oturmuş, benimsenmiş ve doğruluğu sorgulanmaz seviyeye gelmiş. Üstelik bu konu yayıldığında hobi şu ankinin çeyreği kadar yaygındı ama ona rağmen günümüzde baş sorunlardan oldu. Aynı durumun bunun gibi önemli ve ince bir çizgi gerektiren konuda yaşanması daha büyük sorunlar yaratmaz mı?

Son düzenleme: