Nazdravia'nın Messorları

Nazdravia

Pupa
Üye
Bulunma : 28.03.2022
Yer : Adana
Sıcaklık : 23°C
Nem : Bilmiyorum

28 mart pazartesi günü uçuş olduğunu görmüştüm ve tüpleri alıp yürüyüşe çıkmıştım. Şehir merkezinde oturduğum için pek toprak/ormanlık alan yok ama yine de şansımı deniyeyim demiştim. 2 saat yürüyüşte gördüğüm tüm karıncalar prensti. 2 saatin sonunda eve dönerken bu arkadaşı buldum. İlk birkaç günde hiç rahatsız edilmeyince yumurtladı. Şuan yumurtaları gayet büyük ve sağlıklı durumda. Bir hafta gibi bir sürede ilk işçisi çıkar gibi hafiften pupaların hatları belirmeye başladı. İlk işçi ve ileriki gelişmeleri günlüğe ekleyeceğim.

IMG20220503114014_01.jpgIMG20220503114005_01.jpgIMG20220503113959_01.jpg

Rovenners

Yumurta
Üye
Ne kadar zamanda bir kontrol ediyorsun ? ben haftada 1 kere bakıyorum , görselde yumurtalar baya verimli gözüküyor.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Birde yumurtaların bu hale gelmesi ne kadar sürdü ?

KaanBalil

Yumurta
Üye

28 mart pazartesi günü uçuş olduğunu görmüştüm ve tüpleri alıp yürüyüşe çıkmıştım. Şehir merkezinde oturduğum için pek toprak/ormanlık alan yok ama yine de şansımı deniyeyim demiştim. 2 saat yürüyüşte gördüğüm tüm karıncalar prensti. 2 saatin sonunda eve dönerken bu arkadaşı buldum. İlk birkaç günde hiç rahatsız edilmeyince yumurtladı. Şuan yumurtaları gayet büyük ve sağlıklı durumda. Bir hafta gibi bir sürede ilk işçisi çıkar gibi hafiften pupaların hatları belirmeye başladı. İlk işçi ve ileriki gelişmeleri günlüğe ekleyeceğim.

Ekli dosyayı görüntüle 5807Ekli dosyayı görüntüle 5808Ekli dosyayı görüntüle 5809
maşallah

Bora

Yumurta
Üye
İstanbul Ataköy + Kartepe Sapanca ( Balaban )

Ekli dosyayı görüntüle 5807Ekli dosyayı görüntüle 5808Ekli dosyayı görüntüle 5809
Havalandırmayı arttırmanızı tavsiye ederim pamukta küf oluşmuş buda koloninin sağlığını uzun vadede etkiler bundan dolayı tüpün girişine koyduğunuz pamuk miktarını azaltmanızı tavsiye ederim
———— İyi Hobiler 🐜🙂

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Onun havalandırmayla pek alakası yok. Dışkılarından vs. o pislik her türlü birikiyor pamukta ve onun küf olduğunu da düşünmüyorum.

Nazdravia

Pupa
Üye
Ne kadar zamanda bir kontrol ediyorsun ? ben haftada 1 kere bakıyorum , görselde yumurtalar baya verimli gözüküyor.

Birde yumurtaların bu hale gelmesi ne kadar sürdü ?
1.5 haftada bir diyebilirim. Tabi ilk işçi çıkacağı için bundan sonra biraz daha sıklaşacak. 35 gün civarı sürdü bu duruma gelmesi

Havalandırmayı arttırmanızı tavsiye ederim pamukta küf oluşmuş buda koloninin sağlığını uzun vadede etkiler bundan dolayı tüpün girişine koyduğunuz pamuk miktarını azaltmanızı tavsiye ederim
———— İyi Hobiler 🐜🙂
Onun havalandırmayla pek alakası yok. Dışkılarından vs. o pislik her türlü birikiyor pamukta ve onun küf olduğunu da düşünmüyorum.
Evet küf degil ama bi kararma oldu sebebini de bilmiyorum ama sıkıntı yok şimdilik

Bora

Yumurta
Üye
1.5 haftada bir diyebilirim. Tabi ilk işçi çıkacağı için bundan sonra biraz daha sıklaşacak. 35 gün civarı sürdü bu duruma gelmesi

Evet küf degil ama bi kararma oldu sebebini de bilmiyorum ama sıkıntı yok şimdilik
İlk işçi çıkacak diye sıklaştırman mantıklı fakat 1,5 haftadan 1 haftaya düşmesi en iyisi daha azı verdiğiniz emeğin neredeyse yarısını yok edebilir

Messorlar etrafa çok fazla pislik saçan türler değiller diye biliyorum ki onlar pislik bile olsa koloninin yaşadığı yerde pislik olması çoğu zaman hem görünüş açısından hemde sağlık açısından kötü

Son düzenleme:

Nazdravia

Pupa
Üye
İlk işçi çıkacak diye sıklaştırman mantıklı fakat 1,5 haftadan 1 haftaya düşmesi en iyisi daha azı verdiğiniz emeğin neredeyse yarısını yok edebilir
Aynen sıklaştıracağım derken hergün değil zaten 1 hafta civarına indiririm 👍

Bora

Yumurta
Üye

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Messorlar etrafa çok fazla pislik saçan türler değiller diye biliyorum ki onlar pislik bile olsa koloninin yaşadığı yerde pislik olması çoğu zaman hem görünüş açısından hemde sağlık açısından kötü
Messorlar oldukça pis bir cins tıpkı yakın akrabaları tetramoriumlar gibi. O kararmalar bazen pamuk markasından bile olabiliyor. Küf değil.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Yani maşallah demekten başka bir şey diyemiyorum.
Onlar nasıl yumurtalar ya kraliçe bayağı elverişliymiş.
Umarim günlüğü daha da doldurursunuz😄

Bende yakında tapinoma günlüğümü açmış olucam :)

Son düzenleme:

Bextr

Yumurta
Üye
Pamuktaki Kararma queen çok kirli ise temizlendiği içinde olur

Nazdravia

Pupa
Üye
Yani maşallah demekten başka bir şey diyemiyorum.
Onlar nasıl yumurtalar ya kraliçe bayağı elverişliymiş.
Umarim günlüğü daha da doldurursunuz😄

Bende yakında tapinoma günlüğümü açmış olucam :)
Teşekkürler. Bi sorun çıkmaz ise dolduracağım günlüğü. Sizin tapinomaları da görmek için can atıyorum. 😁

Ü

Üye silindi 2850

Ya ben bişey soracağım, ortalama bir messor tek seferde kaç yumurta bırakır?

Umut46

Yumurta
Üye
benim elimdeki 4 hafta önce bulduğum 3 messor kraliçesi var yumurtlayalı 3 hafta oldu ama yumurtalar hala çük küçük sizinkiler nasıl 1 haftada bu kadar gelişti benimkilerde gelişme yok

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Ya ben bişey soracağım, ortalama bir messor tek seferde kaç yumurta bırakır?
Benim gözlemlediğim kadarıyla 10 veya 15 arası bırakıyorlar .Bir keresinde 7 tane bırakan bir tane messorum olmuştu değişiyor durum

Teşekkürler. Bi sorun çıkmaz ise dolduracağım günlüğü. Sizin tapinomaları da görmek için can atıyorum. 😁
Yumurta almaya başladığım zaman güzel bir şekilde yayımlayacağım inşallah. Teşekkürler:)

Nazdravia

Pupa
Üye
benim elimdeki 4 hafta önce bulduğum 3 messor kraliçesi var yumurtlayalı 3 hafta oldu ama yumurtalar hala çük küçük sizinkiler nasıl 1 haftada bu kadar gelişti benimkilerde gelişme yok
Benimkileri diyorsan bir haftada bu kadar olmadılar. 1 ay civarı oldu yumurtlayalı ve ek bir şey yapmadım. Kraliçeden kraliçeye ortamdan ortama değişir diye düşünüyorum. Ama gözle görülebilir değişiklik ilk başta olmuyor sonlara doğru baya büyüyolar

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Knk tapinoma yumurtlamis ama gözle zar zor fark ettim. Işık vurunca gölgesinden anladım.6-7 tane yan yanaydı 3 taneside farklı yerlerdeydi o da benden kaynaklı. Yumurtladigini bilmediğim için kontrol ettim az önce hadi hayırlısı şimdi yumurtadan çıkmalarını beklicem

Alperrr

Yumurta
Üye
Peki bir sorum olucak karıncaların dışkısı nasıl temizlenir ve onların ömrünü nasıl uzatabiliriz.

hamza54

Yumurta
Üye
Peki bir sorum olucak karıncaların dışkısı nasıl temizlenir ve onların ömrünü nasıl uzatabiliriz.
Temizlemeye gerek yok, aşırı kirli olduğunu düşünüyorsanız başka bir tüpe transfer edebilirsiniz.