Eşek Arısı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
Acıyı hissetmezler diye bir şey yok bu konu kesin değil. Can çekişmeyle de alakalı bir durum değil bu. Stres, Reaksiyon ya da korunma iç güdüsü acı olabilir.
Kesinleşmemiş bir konu için direk acıyı hissetmezler diyemeyiz.
Acı dediğimiz şey zarar gören kısımdaki sinirlerin beyine iletilmesi sonucu oluşan bir duygu. Eğer böcekler veya eklembacaklılar acıyı deneyimliyorsa ve acı çektiğini savunuyorsanız böceklerin duyguları ve hisleri olduğunu da savunuyorsunuzdur çünkü acı dediğimiz his tamamen beyinde dönüyor ve dediğim gibi vücutlarının tıpkı bizim gibi zarar gördüklerini algılayabiliyorlar ama buna acı diyemeyiz, acı olarak kabul etsek bile bizim hissettiğimiz acıdan çok daha farklı olması muhtemel. Bilginin net olmaması da bilginin yanlışlığından değil günümüz imkanlarının araştırmaya ancak bu kadar izin vermesinden kaynaklı bir durum, insanlar dışında hiçbir canlının herhangi bir olayda hissettiği duyguları tam olarak bilemeyiz. Can çekişmesi dediğimiz durumda bu zararı hissedip canlının aşırı strese girmesi sonucunda kendini koruma içgüdüsü ile uzuvlarını kontrolsüz bir şekilde hareket ettirmesidir, bu durumda genellikle ters dönmüş bir biçimde veya kaçmaya çalışıyor olurlar. Söylediğiniz örneğe bakarak da kesinlikle böcekler veya eklembacaklılar acıyı hissediyor diyemeyiz, sodyum hidroksitin karidesler üzerindeki etkisini tam olarak bilemeyiz ve yaptığı yaralanmanın ağırlığını da kesin olarak bilemeyiz. Yaralı veya zararlı bölgeleri algılayabildiklerini söylemiştim zaten.

phawula

İşçi Karınca
Üye
Acı dediğimiz şey zarar gören kısımdaki sinirlerin beyine iletilmesi sonucu oluşan bir duygu. Eğer böcekler veya eklembacaklılar acıyı deneyimliyorsa ve acı çektiğini savunuyorsanız böceklerin duyguları ve hisleri olduğunu da savunuyorsunuzdur çünkü acı dediğimiz his tamamen beyinde dönüyor ve dediğim gibi vücutlarının tıpkı bizim gibi zarar gördüklerini algılayabiliyorlar ama buna acı diyemeyiz, acı olarak kabul etsek bile bizim hissettiğimiz acıdan çok daha farklı olması muhtemel. Bilginin net olmaması da bilginin yanlışlığından değil günümüz imkanlarının araştırmaya ancak bu kadar izin vermesinden kaynaklı bir durum, insanlar dışında hiçbir canlının herhangi bir olayda hissettiği duyguları tam olarak bilemeyiz. Can çekişmesi dediğimiz durumda bu zararı hissedip canlının aşırı strese girmesi sonucunda kendini koruma içgüdüsü ile uzuvlarını kontrolsüz bir şekilde hareket ettirmesidir, bu durumda genellikle ters dönmüş bir biçimde veya kaçmaya çalışıyor olurlar. Söylediğiniz örneğe bakarak da kesinlikle böcekler veya eklembacaklılar acıyı hissediyor diyemeyiz, sodyum hidroksitin karidesler üzerindeki etkisini tam olarak bilemeyiz ve yaptığı yaralanmanın ağırlığını da kesin olarak bilemeyiz. Yaralı veya zararlı bölgeleri algılayabildiklerini söylemiştim zaten.
Söylediğin şeyler ile kendin çelişiyorsun. Hem böceklerin hissetmediğini savunuyorsun hem de can çekişmesi dediğin durumun bu zararı hissedip canlının aşırı strese girmesinden bahsediyorsun. "His" diyorsun . Hocam ben zaten sizin kesin olarak eklem bacaklılar acı çekmez diye net bir ifade kullanmanıza karşı bu konuda net bir bilgi yok şeklinde konuştum. Ve size eklembacaklılar üzerinde yapılmış deneysel sonuçlarda acı çektiğine dair verilerin daha olası olduğu üzerine kanıtlar sundum. Yani bu canlıların bir kısmı %70 oranında acı çekiyor. Acı çekmiyorlar diyemezseniz. İlk tepki olarak reaksiyon ya da stresten kaynaklı belirtiler gösterebilir peki ya sonrası ? Zaten kostik soda deneyi bundan kaynaklı yapılmıştır. Ki hala söylüyorum yaptığım yorumu dikkatli okuyun siz bu konuda kesin konuşuyorsunuz ben ise yapılan deneylerin acı çektiği yönünde olduğunu söyleyip hala kesin birşey olmadığını savunuyorum. Yani bu konu hakkında sizin Acı çekmez demeniz birşey ifade etmiyor. Net bir şey yok.

Aynı zamanda acı için beyinde hissedilen birşey yazmışsın.Onların acıyı algılama ve hissetme yöntemleri bizimki gibi değil. Ancak dokularında meydana gelen hasara hem fiziksel hem de hormonal olarak tepki gösteriyorlar. Dolayısıyla acıyı saptayabiliyorlar. Hatta o esnada salgıladıkları hormon, bizlerin de acı karşısında salgıladığımız kortizol hormonu. Kortizolun amacı, yaralanmalarda vücuttaki amino asitleri yöneterek doku tamiri için kullanılmasını sağlamak ve acı hissini azaltmak. Zaten bu acının işaretleri gösteriyor.

Son düzenleme:

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
Söylediğin şeyler ile kendin çelişiyorsun. Hem böceklerin hissetmediğini savunuyorsun hem de can çekişmesi dediğin durumun bu zararı hissedip canlının aşırı strese girmesinden bahsediyorsun. "His" diyorsun .
Yazdığım yazıları okuyup geçtiğinizi düşünmeye başladım, ilk kez burada dedim:
fakat vücutlarının herhangi bir bölgesi ezildiğinde, koptuğunda veya sadece zarar gördüğünde bunu algılayıp
Sonra anlamadığınızı düşünüp burada detaylıca anlattım:
dediğim gibi vücutlarının tıpkı bizim gibi zarar gördüklerini algılayabiliyorlar ama buna acı diyemeyiz, acı olarak kabul etsek bile bizim hissettiğimiz acıdan çok daha farklı olması muhtemel.
İki kere açıklamama rağmen algılamak yerine kullandığım hissetmek kelimesine mi takıldınız cidden? Ben de yaptığım araştırmalar sonucu hissetmediklerine inanıyorum ve bunu savunurum tabii ki. %70'lik oranı neye göre neye dayanarak verdiğiniz ise ayrı bir konu zaten. Tekrar söylüyorum; böceklerin merkezi sinir sistemleri vardır ve elbette yaralanmaları, kopmaları vs algılayacaklardır. Fakat bunun insanlardaki gibi bir duygu olabilmesi için böceklerin çok daha gelişmiş canlılar olması lazım. Böceklerin veya eklembacaklıların acıyı veya başka bir duyguyu hissetmelerini söylemeyi tarantulam bana alıştı tarzı söylemlere benzetiyorum. Ve sonuncu kez söylüyorum, eğer yaraya dair bir his hissediyorsa bu bizim hissettiğimiz gibi bir acı hissi değildir.
İlk tepki olarak reaksiyon ya da stresten kaynaklı belirtiler gösterebilir peki ya sonrası ?
Hayvanın yaralı olduğu kısma bakım yapması acı hissettiğini göstermez. Ve yazımda ben de kesin bir şey olmadığını söylemiştim. Ben inandığım ve düşündüğüm fikri savunuyorum, bu konuda böcek olmayı icat etmediğimiz sürece kesin bir şey denemez. Bu konu hakkında acı çekmiyor da diyemiyorsak %70 hissediyor gibi saçma sapan bir oran da veremeyiz. Ve karideslerin yaralı antenine bakım yapması nasıl yapılan deneyin acı çektiği yönünde olmasını sağlıyor, anlamadım.

Kortizolun amacı, yaralanmalarda vücuttaki amino asitleri yöneterek doku tamiri için kullanılmasını sağlamak ve acı hissini azaltmak
İnsanların dışındaki hayvanlar kortizolu strese girdiklerinde salgılarlar ve stres anında yaptıkları muazzam hız kortizoldan kaynaklıdır. İnsan dışındaki hayvanlarda kortizol genellikle stres yönetimi, strese uyma, insandaki kadar olmasa da metabolizma yönetimi ve kaç/savaş durumunda kalındığında canlının stresten kaynaklı aşırı hızlı hareket etmesi gibi amaçlarla kullanılır. İnsanda da diğer bir ismi stres hormonu olan kortizolun ana görevi insanın hayatta kalma içgüdüsünden kaynaklı daha önce söylediğim kaç veya savaş durumuna geldiğinde adrenalin bezi çalışarak insana enerji yüklemesi ve stresi mümkün olduğunca azaltmaya çalışmasıdır. Yaralanma anında insanda veya başka bir hayvanda kortizol salgılanması gayet normaldir, strese giren her hayvanda bulunur. Dolayısıyla kortizolun insandaki küçük bir görevini söyleyip böceklerde de salgılandığını söylemek böceklerin acı çektiğini veya %70 acı çektiğini ispatlamaz.

phawula

İşçi Karınca
Üye
Dostum burda senin yaptığın araştımanın bir önemi yok bilimsel olarak araştırılmış ve sonucu bu şekilde çıkmış. Sen sadece bunu yorumlayabilirsin. O da kişisel bir çıkarım olur. Bu sonucu değiştirmez. İlla haklı çıkmak için konuyu saptırıyorsun. Kanıt istersen de paylaşırım sıkıntı değil. Ben farklı bağlantıları forumda paylaşma taraftarı olmadığım için link koymam yazılarıma genelde. Yazdığım yazınında gayet net ve anlaşılır olduğunu düşünüyorum. Bence sen bir oku öyle konuşalım.

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
Haklı çıkmak için konuyu saptıranın siz olduğunu düşünüyorum. Haklı çıkmak için yazılarımın ve araştırmaların içinden cımbızla kelimeleri çekip kendi kafanıza göre yorumluyorsunuz. Eğer ortada kesin bir araştırma olsaydı bu konu bu kadar tartışılmazdı. Bunu yazacağınızı biliyordum, konunun bir kesinliğinin olmaması sonucunda kendi kendime araştırıp yorumlayarak bana göre olan düşünceyi savunuyorum, sizin de son mesajınızı savunacak bir yönünüz kalmadığı için; sırf mesaj yazmak için, cevapsız kalmamak için yazdığınızı düşünüyorum. Bilimsel olarak araştırılsa ve sonucu bu şekilde çıksa neden bir gündür bunu tartışıyoruz. Bazen bir şeyleri kabullenmek ve kendi fikrinizin yanlış olabileceği ihtimalini de düşünmek gerekir. Anlayacağınızı umuyorum.
Bu konuyu insanların forum ana sayfasını işgal etmemek için kilitliyorum. Bu konuyu özelden tartışmak isterseniz ve savunulacak bir düşünceniz kaldıysa dm kısmı her zaman açık.🤡

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...