Eşek Arısı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

celilcem

Pupa
Üye
Bodoslama camdan üzerime daldı ama hakettiğini verdim (göründüğünden daha büyük)IMG_20220723_010537.jpg

Ünal

Larva
Üye
Yazık ama o sana zarar vermeden sen vermişsin

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Ölümü kimin hakettiğine maalesef biz karar vermiyoruz. Odadan biraz çıkıp sakince bir yere konmasını bekleyebilirdiniz. Sonra kapla üstünü kapatıp salardınız. Sarıca gibi duruyor resimdeki canlı. Boyutları 25-30 mm arası ise kraliçe arı olma ihtimali oldukça yüksek

Ünal

Larva
Üye
Ölümü kimin hakettiğine maalesef biz karar vermiyoruz. Odadan biraz çıkıp sakince bir yere konmasını bekleyebilirdiniz. Sonra kapla üstünü kapatıp salardınız. Sarıca gibi duruyor resimdeki canlı. Boyutları 25-30 mm arası ise kraliçe arı olma ihtimali oldukça yüksek
Kraliçe muhtemelen eşek arısı

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Sarıca türü zaten bir eşek arısı. Avrupa'da ki en büyük eşek arısı türlerinden biridir. Bende kraliçe olduğunu düşünüyorum boyutundan dolayı

celilcem

Pupa
Üye
Sarıca türü zaten bir eşek arısı. Avrupa'da ki en büyük eşek arısı türlerinden biridir. Bende kraliçe olduğunu düşünüyorum boyutundan dolayı
Hocam öldürme sebebim babamı bir defe böyle bişey ısırdı ve oldukça agrasif babam ayağını uyuşturdu mosmor oldu ve şişti kraliçe olma dediniz gibi yüksek çünkü böyle arılar sürekli geliyor ilgili kişilere ilettik bu konuyu bişey yapamicaklarini söylediler

celilcem

Pupa
Üye
Yazık ama o sana zarar vermeden sen vermişsin
Yapicak bişey yok bir örümcek vs olsa üstüne havlu atıp dışarı atardım girdiği odada lamba yok salona ışığa gitti birtanede kedim var belki de öldürmem daha iyidi ölmemiste olabilir yastıkla vurdum sersemlemiş olabilir ağzı ayakları hâlâ haraket ediyordu ölmemişse ne güzel

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Dediğim gibi odayı boşaltıp camı açık bıraksaydınız veya bi yere konmasını bekleyip kapla üstünü kapatıp,alıp salabilirdiniz.Eşek arıları zaten genellikle sokarlar. Neyse sağlık olsun. Canlıları böyle öldürmeyelim,zararlı bir canlı olursa bile. Bu mantıkta gidersek tüm örümcekleri,arıları ve zehirli canlıları öldürmemiz lazım.

Ünal

Larva
Üye
Yapicak bişey yok bir örümcek vs olsa üstüne havlu atıp dışarı atardım girdiği odada lamba yok salona ışığa gitti birtanede kedim var belki de öldürmem daha iyidi ölmemiste olabilir yastıkla vurdum sersemlemiş olabilir ağzı ayakları hâlâ haraket ediyordu ölmemişse ne güzel
Can cekisiyo ola bilir keşke bi şekilde dışarı cikarsaydin ama yapacak bişey yok bundan sonra dikkat edersin

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Ek olarak sarıca(eşek arısı),bal arılarına kıyasla daha küçük sakal benzeri dokunaçların olduğu mızrak gibi iğnelere sahip oldukları için birçok kez sokabilirler. Sokulan bölgeye buz ile kompres yapabilirsiniz. Ek olarak sabun ve soğuk su ile yıkanmalıdır

ilhanZYBK

Yumurta
Üye
Arescim bu kadar bilgiye ne gerek vardi adam öldürmüş zaten ariyi.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Arescim bu kadar bilgiye ne gerek vardi adam öldürmüş zaten ariyi.
Canlı hakkında bilgi verdim ve birdaha böyle bir olay yaşanırsa yastıkla vurup öldürmek veya sersemletmek yerine,nasıl daha düzgün bir şekilde muamele yapılır anlattım.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Düzgün bir şekilde hitap ederseniz sevinirim hocam

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
eklembacaklılar acıyı hissetmez
Bu sorunun cevabı muamma kalmış okuduğum bir kaç yerde. Bazı böcek türlerinin daha güçlü sinir sistemi, bazılarının daha zayıf ve bazılarının da hiç sinir sistemine sahip olmadığı görülüyor. Buna bağlı olarak bir ihtimal acıyı hissettikleri düşünülüyor tabi milyonlarca türde eklembacaklı bulunmakta hepsi için geçerli değil.

Son düzenleme:

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
eklembacaklılar acıyı hissetmez
Acıyı hissetmezler fakat vücutlarının herhangi bir bölgesi ezildiğinde, koptuğunda veya sadece zarar gördüğünde bunu algılayıp can çekişme dediğimiz hareketi yapabilirler. Fakat bu hareket acıyı hissettiği için değil, canlının hayatta kalma ve kaçma içgüdüsünden gelir.

phawula

İşçi Karınca
Üye
Acıyı hissetmezler fakat vücutlarının herhangi bir bölgesi ezildiğinde, koptuğunda veya sadece zarar gördüğünde bunu algılayıp can çekişme dediğimiz hareketi yapabilirler. Fakat bu hareket acıyı hissettiği için değil, canlının hayatta kalma ve kaçma içgüdüsünden gelir.
Acıyı hissetmezler diye bir şey yok bu konu kesin değil. Can çekişmeyle de alakalı bir durum değil bu. Stres, Reaksiyon ya da korunma iç güdüsü acı olabilir.
Kesinleşmemiş bir konu için direk acıyı hissetmezler diyemeyiz.

Örnek :

Memelilere acı veren sodyum hidroksiti karideslerin tek bir antenine uygulamışlar ve hayvanların tepkilerini gözlemlemişler. Uygulama yapılan karides, diğer antene kıyasla yaralı antende önemli ölçüde uzun süreli bakım sergilemiş. Bu da, etkilenen bölgenin farkındalığını gösterir.

Aynı şeyler ıstakozlar içinde geçerli.

Ünal

Larva
Üye
Acıyı hissetmezler diye bir şey yok bu konu kesin değil. Can çekişmeyle de alakalı bir durum değil bu. Stres, Reaksiyon ya da korunma iç güdüsü acı olabilir.
Kesinleşmemiş bir konu için direk acıyı hissetmezler diyemeyiz.

Örnek :

Memelilere acı veren sodyum hidroksiti karideslerin tek bir antenine uygulamışlar ve hayvanların tepkilerini gözlemlemişler. Uygulama yapılan karides, diğer antene kıyasla yaralı antende önemli ölçüde uzun süreli bakım sergilemiş. Bu da, etkilenen bölgenin farkındalığını gösterir.

Aynı şeyler ıstakozlar içinde geçerli.
Doru her canlıda yaşama güdüsü vardır ve ne tür bı algidan bahsediyoruz ve nerdeyse yok denilecek kadar insan bu hayvanları inceliyor yani bilimsel anlamda bu nedenden dolayı tür devamlılığı içinde olsa yazık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...