Bir Örümceğin Zehirli Olduğunu Nasıl Anlarım?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

155163solgun

Yumurta
Üye
merhaba bu aralar çok örümcek görüyorum ister istemez elime alıyorum ama zehiri olup olmadığını bilmiyorum etrafım arazi olduğu için çok hayvan var ve onlara samimi bir şekilde yaklaştığım için beni tehdit olarak algılamıyorlar ama zehirlilermi bilmiyorum lütfen yardımcı olabilirmisiniz

semijcalk

Yumurta
Üye
Hocam kimse kesin zehirli kesi zehirsiz diyemez ki daha çok ilgili videolar izleyin ve bazılarını besleyip tecrübe edebilirsiniz.

Görükremin

Pupa
Üye
merhaba bu aralar çok örümcek görüyorum ister istemez elime alıyorum ama zehiri olup olmadığını bilmiyorum etrafım arazi olduğu için çok hayvan var ve onlara samimi bir şekilde yaklaştığım için beni tehdit olarak algılamıyorlar ama zehirlilermi bilmiyorum lütfen yardımcı olabilirmisiniz
Doğadaki çoğu tür zehirlidir. Alerjiniz varsa örümcek soktuğunda ciddi sorunlar yaratabilir dikkat etmekte fayda var. Hayvanı biraz iktirdikten sonra strese girer ve kaçmaya çalışırken siz elinize kolaylıkla alabilirsiniz tabi ben canlıyı rahatsız etmenizi istemem.

155163solgun

Yumurta
Üye
Doğadaki çoğu tür zehirlidir. Alerjiniz varsa örümcek soktuğunda ciddi sorunlar yaratabilir dikkat etmekte fayda var. Hayvanı biraz iktirdikten sonra strese girer ve kaçmaya çalışırken siz elinize kolaylıkla alabilirsiniz tabi ben canlıyı rahatsız etmenizi istemem.
yok aslında rahatsız etmek değil amacım zaten seviyorum arada tehlikeli hamlelerde bulunan örümcekler var ama onlarda kendilerini koruyorlar işte çeşke birkeçtanesini eve alabilsem alsam annem kalpten gider

phawula

İşçi Karınca
Üye
Tüm örümcekler zehirlidir. Fakat örümcekler zehirlerini avlarını ağızda sindirerek yemek için kullanır. Bazı örümcekler dışında sizi ısırmaları pek problem teşkil etmez. Ama siz yine de dikkatli olun. Alerjiniz vs varsa farklı semptomlar gösterebilir.

Bulut_Mercan

Kraliçe Karınca
Üye
Tüm örümcekler zehirlidir. Fakat örümcekler zehirlerini avlarını ağızda sindirerek yemek için kullanır. Bazı örümcekler dışında sizi ısırmaları pek problem teşkil etmez. Ama siz yine de dikkatli olun. Alerjiniz vs varsa farklı semptomlar gösterebilir.
Tüm örümcekler zehirli değildir. Mesela Uloboridae familyasındaki örümcek türlerinin zehir bezleri yoktur. Avlarını ağ ile sararak etkisiz hale getirip yerler.

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Gördüğünüz her canlıya dokunmayın, handling yapmayın. Sonunda sağlam kayaya çarparsınız. 😃

Zehir bezleri bulunmayan bazı örümcekler var @Bulut_Mercan'ın dediği gibi. Zehirli olup olmadıklarını öğrenmek için öncelikle ülkemizdeki örümcek familyalarını detaylıca araştırmanızı ve doğada bulduğunuzda en azından familya tespiti yapabilecek duruma gelene kadar çalışmanızı öneririm.

Ayrıca örümceklerde "samimiyet" gibi duygusal kavramların olduğunu sanmıyorum. Sadece hayatta kalma içgüdüsü ile hareket ediyordur.

phawula

İşçi Karınca
Üye
Tüm örümcekler zehirli değildir. Mesela Uloboridae familyasındaki örümcek türlerinin zehir bezleri yoktur. Avlarını ağ ile sararak etkisiz hale getirip yerler.
o kesin değil bazıları zehir bezlerinin olmasına rağmen avını sıkarak öldürüyor. O familyaya ait tüm örümcekler için aynı şey geçerli değil

phawula

İşçi Karınca
Üye
böyle demek yerine siz de hangi makaleden bazılarının "zehirli fakat yine de avını sıkarak öldürdüklerini" okuduğunuzu yazarsanız çok daha iyi olur
Türü biliyorum bir alman forumunda o familyaya ait bazı türlerin zehir bezleri olmasına rağmen kullanmadıklarını okumuştum. daha sonra bugün denk gelince yine baktım okudum. Konu dallanıp budaklanacak bir ara detaylı konusunu açarım okursun.

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
Türü biliyorum bir alman forumunda o familyaya ait bazı türlerin zehir bezleri olmasına rağmen kullanmadıklarını okumuştum. daha sonra bugün denk gelince yine baktım okudum. Konu dallanıp budaklanacak bir ara detaylı konusunu açarım okursun.
Sonradan konu açarsanız yine okurum fakat bu bugün tartışılıyor bugün atmanızda fayda var bir link zaten konuyu dallandıracak konudan çıkaracak bir şey olmaz zaten bu konuşuluyordu

Son düzenleme:

phawula

İşçi Karınca
Üye
Sonradan konu açarsanız yine okurum fakat bu bugün tartışılıyor bu nedenle bugün atar mısınız konuyu dallandıracak konudan çıkaracak bir şey olmaz zaten bu konuşuluyordu
Soruna şöyle cevap vereyim ;

Aslında canlının bir zehri var. Fakat normal örümcekler gibi ısırık yoluyla avını sindirime başlamıyor.
Avını, yetersiz sindirim enzimleriyle kaplar ve sonra sıvılaştırılmış avı yemeye başlarlar.

Ayrıca bu canlılar bulundukları bölgeye göre evrimleşmişler. Yani familya içerisinde ki bazı türler zehir bezlerine sahipler bulunca paylaşacağım.
Bunu zehirli ok kurbağaları gibi düşünebilirsin. Doğadaki ortam koşullarına göre zehirli olan kurbağalar evdeki beslenme şekillerine göre vücutlarında zehir biriktiremezler gibi bir şey. Konuyu takipte kal. Linkleri göndereceğim

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
Soruna şöyle cevap vereyim ;

Aslında canlının bir zehri var. Fakat normal örümcekler gibi ısırık yoluyla avını sindirime başlamıyor.
Avını, yetersiz sindirim enzimleriyle kaplar ve sonra sıvılaştırılmış avı yemeye başlarlar.

Ayrıca bu canlılar bulundukları bölgeye göre evrimleşmişler. Yani familya içerisinde ki bazı türler zehir bezlerine sahipler bulunca paylaşacağım.
Bunu zehirli ok kurbağaları gibi düşünebilirsin. Doğadaki ortam koşullarına göre zehirli olan kurbağalar evdeki beslenme şekillerine göre vücutlarında zehir biriktiremezler gibi bir şey. Konuyu takipte kal. Linkleri göndereceğim
Tamamdır bekleyeceğim bu familya hakkında makaleler okumuştum fakat böyle bir durum okuduğumu hatırlamıyorum bu forumdaki bana kalırsa en büyük sorun hiçbir dayanak olmadan argümanlar üretmek olduğu için ısrarla ilgili makale atmanızı istiyorum (ve evet makale bekliyorum zira her nasıl wikipedi güvenilmez kaynak olabiliyorsa bir forumda birinin yazdığı bir şey çok daha güvenilmez bir kaynak olabilir)

phawula

İşçi Karınca
Üye
Tamamdır bekleyeceğim bu familya hakkında makaleler okumuştum fakat böyle bir durum okuduğumu hatırlamıyorum bu forumdaki bana kalırsa en büyük sorun hiçbir dayanak olmadan argümanlar üretmek olduğu için ısrarla ilgili makale atmanızı istiyorum (ve evet makale bekliyorum zira her nasıl wikipedi güvenilmez kaynak olabiliyorsa bir forumda birinin yazdığı bir şey çok daha güvenilmez bir kaynak olabilir)
Konu hakkında sana şunları söyleyeyim.

Öncelikle zehir nedir buna bakalım.

Vücuda alındığında ya da temas ettiğinde dokuların işlevlerini bozan maddelere zehir, ortaya çıkan bozulmaya da zehirlenme denir.
Bu familyaya ait türler için genel olarak zehirsiz diyorlar ama bu konu bizim forumda tartışıldığı gibi daha öncede farklı forumlarda bir çok kez tartışılmıştı. Bilmiyorum belki sen daha o zamanlar hobiye başlamamıştın bile. Bu familya içerisinde ki bazı türlerin ağlarında avlarını sararken bir çeşit enzimle onları sindirdikleri ve yemeye hazırladıkları söyleniyordu. Örnek : Sybota, Uaitemuri

Bu şekilde de doğrudan dokuya zarar verirler. Bu da bir nevi zehir sayılır.

İkincisi ise konuya giriş tarzın ofsayt senin. Biraz sakinleş sonuçta burada yanlışlar ve doğrular olabilir. Belki benim yanlış gördüğüm şeyi sen doğrusunu yazarsın bende ya da diğer arkadaşların da faydalanırız. Sonuçta her bilgi kesindir diyemeyiz. Hele ki dünya üzerinde 44 binden fazla türü olan bir canlı için.

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
Konu hakkında sana şunları söyleyeyim.

Öncelikle zehir nedir buna bakalım.

Vücuda alındığında ya da temas ettiğinde dokuların işlevlerini bozan maddelere zehir, ortaya çıkan bozulmaya da zehirlenme denir.
Bu familyaya ait türler için genel olarak zehirsiz diyorlar ama bu konu bizim forumda tartışıldığı gibi daha öncede farklı forumlarda bir çok kez tartışılmıştı. Bilmiyorum belki sen daha o zamanlar hobiye başlamamıştın bile. Bu familya içerisinde ki bazı türlerin ağlarında avlarını sararken bir çeşit enzimle onları sindirdikleri ve yemeye hazırladıkları söyleniyordu. Örnek : Sybota, Uaitemuri

Bu şekilde de doğrudan dokuya zarar verirler. Bu da bir nevi zehir sayılır.

İkincisi ise konuya giriş tarzın ofsayt senin. Biraz sakinleş sonuçta burada yanlışlar ve doğrular olabilir. Belki benim yanlış gördüğüm şeyi sen doğrusunu yazarsın bende ya da diğer arkadaşların da faydalanırız. Sonuçta her bilgi kesindir diyemeyiz. Hele ki dünya üzerinde 44 binden fazla türü olan bir canlı için.
Abicim sindirim enzimleri evet dokulara zarar verir, parçalarlar ama zehir değildir her dokuya zarar veren şey zehir değildir bu familyada zehir olmaması zehir bezleri olmaması olarak geçiyor bu durumda tek yapmanız gereken bazılarının zehir bezlerinin olduğunu gösteren bir makale
atmak
Tarzım konusunda ofansif geliyor olabilir fakat kesin sen doğrusun ben yanlışım gibi bir durum yok benim bu zamana okuduğum kaynaklara göre dediğiniz yanlış görünüyor dediğim gibi bu forumda çok fazla dayanaksız argüman üretiliyor bu nedenle böyle durumlarda kaynak istiyorum her zaman sizden de istediğim bu

Ve birde sadece sizin için söylemiyorum genelde çok yapan var ama bir tartışmada ben bu kadar zamandır yapıyorum, ben şunları besledim ettim tarzı şeylere girilmesin bir kişinin ne kadar zamandır hobiyle uğraştığı ile ne kadar bilgili olduğunu illa bir bağlantısı olmaz ve oldukça alakasız oluyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...