Yardımcı olabilir misiniz?

Vartical

Yumurta
Üye
20 Haziran 2022 tarihinde cinsinin Lasius olduğunu düşündüğüm karıncamı buldum ve 7 temmuz 2022 tarihinde ise karıncam yumurtalarını bıraktı. Bu süre zarfında olabildiğince ışıktan ve titreşimden uzak tutmaya çalıştım. Ancak binanın yanında inşaat olduğu için düzenli şekilde titreşime ve sese maruz kalıyoruz. Yumurtladıktan yaklaşık 20-30 gün sonra karınca yumurtalarında bir gelişim göremedim. Daha sonra tekrar kontrol ettiğimde yumurtalarını yemişti. Aradan uzunca bir süre daha geçti. Karıncam tekrar yumurtlayıp tekrar yumurtalarını yedi. (ilk yumurtalarını yedikten ve ikinci yumurtlamasını yapmadan önce karıncamı besledim. Bunun haricine herhangi bir besleme yapmadım sadece su takviyesi yaptım.)

- İlk fotoğrafı yumurtaları yemeden önce çekmiştim.

Sizlere şu soruları sormak istiyorum.
Acaba bulduğum karınca kraliçe değil de prenses mi? Döllenmemiş karınca boş yumurta mı çıkarır?
Karıncanın işçilerini çıkartması için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• karınca flaş.jpeg
    karınca flaş.jpeg
    62.9 KB · Görüntüleme: 20
  • sağ yan flaş karınca.jpeg
    sağ yan flaş karınca.jpeg
    21.2 KB · Görüntüleme: 20
  • sol yan flaş karınca.jpeg
    sol yan flaş karınca.jpeg
    20.3 KB · Görüntüleme: 20

EArslan

Majör Karınca
Karınca Moderasyon
Üye
-Kraliçe
-Döllenmemiş 'kraliçe' boş yumurta yapar. Boş yumurta denilen şey prens yumurtasıdır.
-Kesin cevap veremem. Titreşim, ısı, stres seviyesi, nem v.b şeyleri bilmiyorum. Ama bana kalırsa kışuykusuna yatırmanı tavsiye ederim.