Yaralı karga

Azoreal

Yumurta
Üye
İşten gelirken kedilerin saldırısına uğramış bi kargayla karşılaştım başında ve kanadının altında kalan karın kısmında yaralar vardı bi kutuya koyup eve getirdim sonra yaralarını önce suyla temizleyip ardından merhem sürdüm ve daha büyük bir kutuya hava delikleri açıp içine koydum koymadan önce gözlemlemek için biraz balkonda kendi haline bıraktım
İlk başta biraz uyukladı sonra hafif kendine geldi gezinmeye başladı yavaşça
Ama uçamıyor ve ötemiyor bende kutusuna koydum arada bir banyoda duşakabini kapatıp orda salıcam ki kanatları açılsın
Ekstra bir şey yapmalı mıyım faydalı bi önerisi olan var mı
Arkadaş da bu
IMG_20220610_193745.jpg

AhmethanxD

Yumurta
Üye
Knk öncelikle hasarlara bi bak ne kadar kötü enfeksiyon kapmasın. kuş yemi falan yoksa birkaç yiyebileceği Yemler ver bu yavrucak büyük ihtimal yuvadan düştü uçma öğrenimi sırasında sen ellin al kaldırmyerin yumuşak olduğu bir yerde uçurtmaya çalış. Antreman yaptırt uçmaya başladığı da sal doğaya
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ellinle tut başlarda kanat çırpıştırsın güzel şekilde çırpmaya başladığında üstten salma antremanına geç

c4nduru

Yumurta
Üye
Eğer uçamazsa besleyebilirsiniz. Sadık oluyorlar, besleyeni gördüm.

Azoreal

Yumurta
Üye
mantıklı

ama biraz bilgi sahbi olmak lazim sadeve kuş yemi ile besleniyorsa senin icinde masrafli olmaz
Muhabbet kuşum var dolayısıyla evimde kuş yemi var onla da denerim ekmek falan verdim ama yemedi

Knk öncelikle hasarlara bi bak ne kadar kötü enfeksiyon kapmasın. kuş yemi falan yoksa birkaç yiyebileceği Yemler ver bu yavrucak büyük ihtimal yuvadan düştü uçma öğrenimi sırasında sen ellin al kaldırmyerin yumuşak olduğu bir yerde uçurtmaya çalış. Antreman yaptırt uçmaya başladığı da sal doğaya

Ellinle tut başlarda kanat çırpıştırsın güzel şekilde çırpmaya başladığında üstten salma antremanına geç
Yara merhemi sürdüm mikrop kapacağını sanmıyorum çok büyük yaralar değil yarın bi daha bakarım gündüz gözüyle de uçma egzersizleri yaptırırım sağol

AhmethanxD

Yumurta
Üye
Muhabbet kuşum var dolayısıyla evimde kuş yemi var onla da denerim ekmek falan verdim ama yemedi

Yara merhemi sürdüm mikrop kapacağını sanmıyorum çok büyük yaralar değil yarın bi daha bakarım gündüz gözüyle de uçma egzersizleri yaptırırım sağol
rica ederim nedemek asil sen sağ ol umarım sağlığına kavusur

TikkyClup

Yumurta
Üye
mantıklı

ama biraz bilgi sahbi olmak lazim sadeve kuş yemi ile besleniyorsa senin icinde masrafli olmaz
Kargalar çoğunlukla etçildir muhabbet yemine vs bakmaz büyük ihtimal ölecektir yavru kıyma vs verilebilir canlı yemini varsa onlarda iş görür ama ucuz olsun derseniz tavuk cıgerıyle besleyebılırısnız

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Resimdeki sanırım leş kargası. @TikkyClup belirttiği şekilde besleyebilirsiniz. Yalnız hepçildir ikisinide kabul edecektir.

Zafer Murat

İşçi Karınca
Üye
Doğa koruma bakanlığına teslim etmeniz gerekecektir, büyük ihtimalle vahşi bir canlıyı beslemeniz çok büyük bir suç olacaktır. Öyle tarantula gibi olmaz.

Azoreal

Yumurta
Üye
Doğa koruma bakanlığına teslim etmeniz gerekecektir, büyük ihtimalle vahşi bir canlıyı beslemeniz çok büyük bir suç olacaktır. Öyle tarantula gibi olmaz.
Beslemiyorum sadece yaraları iyileşene kadar güvende tutucam daha sonra salıcam zaten

Zafer Murat

İşçi Karınca
Üye
Yaraları öyle iyileşmiyebilir dostum, enfeksiyon olabilir. İşi bilenin bakması çok daha iyi olur.

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
kuş kendine gelene kadar ilgilenmekte mi suç oluyor illa bildirmeli mi
Elbette ilgilenilebilir fakat bilgi sahibi olmak gerekiyor. Zafer Murat'ın dediği gibi açık yaraları enfeksiyon kapabilir vs.

@Azoreal Bulunduğunuz ildeki "Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü" ile iletişime geçebilirsiniz. Gerekenleri yapacaklardır.

Azoreal

Yumurta
Üye
son durum nedir merak ettim:)
Doğa korumayı aradım da açan olmadı :)
balkonda baktım bulduğum salyangozların kabuklarını ayırıp etli kısımlarını yedirdim
Un kurdu böceği de verdim ama ağzında geveleyip geri bırakıyordu bir hafta baktım yaraları çok derin değildi zaten ilk başta yaralı diye uçamıyor sanmıştım ama zaten uçmayı bilmiyormuş balkona saldığımda sürekli kanat çırpıyor zıplıyor ve ötüyordu çok hareketlenmeye başlamıştı pek zaptedemiyodum sonra evin yakınlarında bi mezarlığa bıraktım o mezarlıkta çok fazla karga var onlarla takılır diye düşündüm

Dusk

Yumurta
Üye
Doğa korumayı aradım da açan olmadı :)
balkonda baktım bulduğum salyangozların kabuklarını ayırıp etli kısımlarını yedirdim
Un kurdu böceği de verdim ama ağzında geveleyip geri bırakıyordu bir hafta baktım yaraları çok derin değildi zaten ilk başta yaralı diye uçamıyor sanmıştım ama zaten uçmayı bilmiyormuş balkona saldığımda sürekli kanat çırpıyor zıplıyor ve ötüyordu çok hareketlenmeye başlamıştı pek zaptedemiyodum sonra evin yakınlarında bi mezarlığa bıraktım o mezarlıkta çok fazla karga var onlarla takılır diye düşündüm
umarım dıger kargalarla kavga etmez

Azoreal

Yumurta
Üye
umarım dıger kargalarla kavga etmez
Zannetmiyorum bir süre gözlemledim bizim karga ötmeye başladı daha sonra diğer kargalar bizim karganın etrafında uçarak ona ötmeye başladılar agresif bi tavır sergilemediler zaten kargayı bulduğum yerle bizim evin arası çok yok aynı semtin kargaları birbirlerine bir şey yapacaklarını sanmam :)