Umudu'nun Melekleri Günlüğüm

Umudu

Pupa
Üye
Herkese selamlar. Bu başlık altında elimde bulunan Messor, Lasius, ve Camponotus kraliçelerimin durumlarını paylaşmayı, yaptıklarımdan ve planladıklarımdan bahsetmeyi amaçlıyorum. Hobide yeni olduğum için hem sizlerden fikir almayı istiyorum hem de benim gibi yeni başlayanlar için ileride kaynak olabileceğini düşünüyorum. Gelişmeleri bu başlık altından paylaşacağım. İyi forumlar ve iyi hobiler dilerim.

Cins: Messor sp.
Yer: İzmir
Bulunma Tarihi: 20.04.2022
Yumurtlama Tarihi: 25.04.2022

25 nisanda yumurtlayan messor kraliçemin bugün yumurtadan 4 tane işçisi çıktı. Tam 46 gün sürdü yumurtaların çıkması. Birkaç güne işçilerin sayısı çoğalacaktır. Bu sabah işçiler çıktıktan sonra karıncam sitesinden aldığım karınca yemini verdim. yemi yumurtaların yanına taşımışlar. Öğlen saatlerinde de kürdanla iki damla şekerli su verdim. Şekerli suyu kraliçe içti. 10-15 işçi olduktan sonra hazırladığım outworlde tüpü bağlamayı planlıyorum.

WhatsApp Image 2022-06-10 at 15.17.59 (1).jpegWhatsApp Image 2022-06-10 at 15.17.58 (1).jpegWhatsApp Image 2022-06-10 at 15.26.13.jpeg

Cins: Lasius sp.
Bulunma Tarihi: 23.05.2022
Yumurtlama Tarihi: 25.05.2022

Lasius kraliçem bulduktan 2 gün sonra yumurtladı. Kontrol etmek için baktığım zamanlarda hiç stres olmuyor, kıpırdamıyor bile :) Oldukça fazla yumurtlamış. Resimlerde tam belli değil ancak altı full yumurta kaplı. Bugün ona da bir damla şekerli su verdim.

WhatsApp Image 2022-06-08 at 15.04.54.jpegWhatsApp Image 2022-06-10 at 15.17.58.jpeg

Cins: Camponotus sp.
Bulunma Tarihi: 25.05.2022
Yumurtlama Tarihi: --

Camponotus kraliçem hala yumurtlamadı. Onu farklı bir yere aldım ve uzun zamandır bakmıyorum. Çabuk strese giriyor, bu yüzden yumurtlamadığını düşünüyorum. Kontrol edeceğim zaman hareket ettirmeden karanlıkta kırmızı ışık altında bakarak strese sokmamaya çalışıyorum.

Kolonilerim hakkında önerileriniz varsa fikirlerinize ve görüşlerinize açığım :)

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Bence yapılacak her şeyi yapmışsınız. Günlüğünüzün devamını dört gözle bekliyorum. Camponotuslar biraz geç yumurtluyor işin içine stres girince bu süre daha da uzuyor. Diyeceklerim bu kadar :)

Nazdravia

Pupa
Üye
Çok güzel kraliçe ve koloniler. Hayırlı olsun yeni işçiler. Outworld'ün o deliklerine sineklik mi takacaksın ve tüpü bağlama yerine ne taktınız?

Umudu

Pupa
Üye
Çok güzel kraliçe ve koloniler. Hayırlı olsun yeni işçiler. Outworld'ün o deliklerine sineklik mi takacaksın ve tüpü bağlama yerine ne taktınız?
Tüp bağlama yerine ortası delik tüp tıpası taktım. kabı boşluk kalmayacak şekilde ona göre deldim. yukarıdaki deliklere yuvarlak çerçeve halka ve içerisine elek sinekliği takmayı planlıyorum. Forumdan bir arkadaş önermişti eleği :)