Türü Nedir?

Draken

Yumurta
Üye
41bfac15-e6ca-448a-9231-2616c025e3d6.jpg87193594-a2c3-4637-b3ee-29e00eb69a58.jpg
Türü nedir? Nodus'a benzetemedim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

eyupbardak32

Larva
Üye
Hocam ben de sabahtan beri onu araştırmaya çalışıyorum. Üstteki arkadaş birkaç yerde daha kırmızı morph diyince şaşırdım. Var mıdır aslı astarı acaba? 🤔

Bulabilen varsa ve paylaşırsa sevinirim.
Bu noktada basit düşünelim,
Örneğin Google'a Türkiye Cumhuriyeti yazarsanız bilgi bulursunuz, çünkü Türkiye Cumhuriyeti var olan bir kavramdır.
Ancak Eyüpistan Cumhuriyeti yazarsanız istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. Çünkü ben uydurdum.
Google ve Google Scholar'da Cataglyphis nodus için herhangi bir renk varyasyonu hakkında bir veri yoksa bunun sebebi;
İlgili varyasyonun olmamasıdır.
Saygılarımla 😊

Draken

Yumurta
Üye
Bu noktada basit düşünelim,
Örneğin Google'a Türkiye Cumhuriyeti yazarsanız bilgi bulursunuz, çünkü Türkiye Cumhuriyeti var olan bir kavramdır.
Ancak Eyüpistan Cumhuriyeti yazarsanız istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. Çünkü ben uydurdum.
Google ve Google Scholar'da Cataglyphis nodus için herhangi bir renk varyasyonu hakkında bir veri yoksa bunun sebebi;
İlgili varyasyonun olmamasıdır.
Saygılarımla 😊
peki bunun türünün ne olduğunu düşünüyorsun nodus işçilerini kabul etti ve iyi anlaşıyorlar

eyupbardak32

Larva
Üye
peki bunun türünün ne olduğunu düşünüyorsun nodus işçilerini kabul etti ve iyi anlaşıyorlar
Türden bahsetmiyorum ki, kırmızı morp(!) kısmına değindim.
Ki bilgim olduğu için değil, daha ziyade Kaynakta aramalarda, mantık böyle olmalı diye düşünüyorum. Renk varyasyonları gibi bariz bir durumda muhakkak akademik veri olurdu diye düşünmekteyim

efekan

İşçi Karınca
Üye
hayır bir sürü tür var elimde bazen nefes alamıyorum ama zevk alıyorum bundan cataglyphis aenescens var 60+ işçi var 40+ pupa var
30 işçili campo sanctus var
messor var 5 işçi
nodus var 5 işçi
birer tane yok böyle koloniler bir sürü var da sayarak sıkmak istemem :)
Altı tane cataglyphis mi var yoksa 6 ayrı cins mi?

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Türden bahsetmiyorum ki, kırmızı morp(!) kısmına değindim.
Ki bilgim olduğu için değil, daha ziyade Kaynakta aramalarda, mantık böyle olmalı diye düşünüyorum. Renk varyasyonları gibi bariz bir durumda muhakkak akademik veri olurdu diye düşünmekteyim
Hocam akademik verilere değil de paylaştığım linkteki arkadaşın fikirlerine dayanıyormuş bu "kırmızı morp(!)".
Türünü nasıl Nodus olarak belirledi de sonrasında varyasyon olduğunu tespit etti, orası meçhul.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Konuyu yeni gördüğüm için şimdi cevap veriyorum. Bu renk konusuyla ilgili bildiklerimi söyleyeyim. Benim bildiğime göre bir çok türde farklı renk durumları olabiliyor. Mirmekoloji okuyan yabancı bir arkadaş da bu konudan bahsetti bana zamanında. Fakat kendisi renk varyasyonlarının olmaması gerektiğini savunuyor. Yani alt tür olarak ayrılmalı ya da aynı tür altında olmamaları gerektiğini söylüyor. Bunların arasında morfolojik olarak farklı olanlar da var. Mesela Camponotus maculatus Asya ve Afrika olarak 2 farklı bölgede var. Afrikadaki asıl maculatus, Asya ondan morfoloji ve desen olarak farklı. Ama aynı tür altında sınıflandırılıyorlar. Başka cinslerde de var bu tarz durumlar. Mesela P. pallidula bulunduğu yere göre farklı renk formlarında olabiliyor. Aşağıda görünen 3 varyasyonda da daha açık ya da koyu olabiliyor. Biraz karmaşık bir konu. Bana göre alt tür ya da farklı bir tür olarak sınıflandırılması iyi olabilir. Fakat taksonomik olarak gereksiz bir yük çıkartacağı için mi yapılmıyor bilemiyorum. Bilgim sınırlı sayılır benim de.

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Fakat Cataglyphis nodus ile bahsedilen kırmızı morf aynı yerlerde yaşadığını görebiliyoruz. Bahsettiğiniz durumda "yaşadığı yere" diye bir ifade görüyorum. O zaman neden C.nodus'un bahsedilen kırmızı morfu ile aynı yerde yaşadığını görebiliyoruz. Bu da benim aklıma takıldı. Bilgi için teşekkürler.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Fakat Cataglyphis nodus ile bahsedilen kırmızı morf aynı yerlerde yaşadığını görebiliyoruz. Bahsettiğiniz durumda "yaşadığı yere" diye bir ifade görüyorum. O zaman neden C.nodus'un bahsedilen kırmızı morfu ile aynı yerde yaşadığını görebiliyoruz. Bu da benim aklıma takıldı. Bilgi için teşekkürler.
Aynı soru benimde aklıma takıldı. Şimdi iki farklı kıta sonuç olarak ve farklı varyasyon olarak değerlendiriliyorlar. Cataglyphis nodus türü için çoktan bir araştırmanın yapıldığını düşünerek tekrardan araştırdım ve yine sonuç hüsran bir şey bulamadım. Kendi gözlerimle cataglyphis nodus kolonilerinden farklı abdomen renklerine sahip bir kaç prensese denk geldim bende. Diyarbakır'ın bir çok farklı noktasındaki Cataglyphis nodus kolonileri içinde bunu denedim ve sulak olan yerle kurak olan otlak alanlardaki kolonileri kıyasladım. 6 farklı koloni üzerinde bunu deneyimledim ve sadece 7 tane bu prenseslere denk gelebildim. Kendi arkadaşlarıma yolladığım nodus kraliçelerinde abdomenlerinde yarım kızıllık,tam kızıllık ve hiç kızıllık olmayan kraliçelerde vardı. Onları bulduğumda bu kadar bilimsel bir yetersizlik olduğunu bilmiyordum yoksa kesinlikle fotoğraflamak isterdim ve şuan yollamış olurdum

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
O ifade o tür için kullanıldı çünkü. Diğer türlerin nasıl bu şekilde evrimleşmeye itildiğini bilemem. Belki aynı tür başka yerlerde evrimleşti fakat yüzyıllar içerisinde bizim coğrafyamıza kadar uzandı. Tabii tahmin bunlar sadece.
Belki de renge göre değil de, morfolojiye göre tespit yapmamız gerektiğinin bir göstergesidir bu "varyasyon"
Tam olarak öyle değil aslında ama aynı tür içinde bulunup farklı morfolojide olanlar da var. Yazıda da belirttim. Dediğim gibi karışık bayağı bu konu.

ramix

Yumurta
Üye
Aynı soru benimde aklıma takıldı. Şimdi iki farklı kıta sonuç olarak ve farklı varyasyon olarak değerlendiriliyorlar. Cataglyphis nodus türü için çoktan bir araştırmanın yapıldığını düşünerek tekrardan araştırdım ve yine sonuç hüsran bir şey bulamadım. Kendi gözlerimle cataglyphis nodus kolonilerinden farklı abdomen renklerine sahip bir kaç prensese denk geldim bende. Diyarbakır'ın bir çok farklı noktasındaki Cataglyphis nodus kolonileri içinde bunu denedim ve sulak olan yerle kurak olan otlak alanlardaki kolonileri kıyasladım. 6 farklı koloni üzerinde bunu deneyimledim ve sadece 7 tane bu prenseslere denk gelebildim. Kendi arkadaşlarıma yolladığım nodus kraliçelerinde abdomenlerinde yarım kızıllık,tam kızıllık ve hiç kızıllık olmayan kraliçelerde vardı. Onları bulduğumda bu kadar bilimsel bir yetersizlik olduğunu bilmiyordum yoksa kesinlikle fotoğraflamak isterdim ve şuan yollamış olurdum
Ares’in dediğine destek olsun diye bu mesajı yazıyorum; bu sezon 2 cataglyphis Nodus besleme girişimim oldu, ilkini ares vermişti, kraliçenin abdomen yapısı simsiyah değildi kızıldı çoğunlukla kraliçe 2 ay’a yakın bir süre yumurta vermedi başarısız oldu ve saldım, aynı hafta ikinci bir Cataglyphis Nodus kraliçesi buldum bu kez bulduğum Nodus kraliçesinin abdomeni simsiyahtı ve 2. Gün yumurta aldım şu an +20 işçili, 50+ kadar larvası, 10+ kadar pupası olan bir kolonim var. Çıkarım yapmak gerekire Nodus türü yaşadığı bölgenin şartlarına göre farklı renklere sahip olabiliyor, benim deneyimim çok kısıtlı bir deneyimdi fakat şunu da kesin olmamakla birlikte sadece tekrarlanması gereken bir deney olarak yorumlayayım, bildiğimiz anlamda siyah abdomenli Nodus’lar daha çabuk yumurta alınabilir mi? Kızıl renkli abdomene sahip Nodus’larda yumurta almak daha mı zordur?

ramix

Yumurta
Üye
Ares’in dediğine destek olsun diye bu mesajı yazıyorum; bu sezon 2 cataglyphis Nodus besleme girişimim oldu, ilkini ares vermişti, kraliçenin abdomen yapısı simsiyah değildi kızıldı çoğunlukla kraliçe 2 ay’a yakın bir süre yumurta vermedi başarısız oldu ve saldım, aynı hafta ikinci bir Cataglyphis Nodus kraliçesi buldum bu kez bulduğum Nodus kraliçesinin abdomeni simsiyahtı ve 2. Gün yumurta aldım şu an +20 işçili, 50+ kadar larvası, 10+ kadar pupası olan bir kolonim var. Çıkarım yapmak gerekire Nodus türü yaşadığı bölgenin şartlarına göre farklı renklere sahip olabiliyor, benim deneyimim çok kısıtlı bir deneyimdi fakat şunu da kesin olmamakla birlikte sadece tekrarlanması gereken bir deney olarak yorumlayayım, bildiğimiz anlamda siyah abdomenli Nodus’lar daha çabuk yumurta alınabilir mi? Kızıl renkli abdomene sahip Nodus’larda yumurta almak daha mı zordur?
Deney yapılıp gözlemlenebilir

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Çıkarım yapmak gerekire Nodus türü yaşadığı bölgenin şartlarına göre farklı renklere sahip olabiliyor, benim deneyimim çok kısıtlı bir deneyimdi fakat şunu da kesin olmamakla birlikte sadece tekrarlanması gereken bir deney olarak yorumlayayım, bildiğimiz anlamda siyah abdomenli Nodus’lar daha çabuk yumurta alınabilir mi? Kızıl renkli abdomene sahip Nodus’larda yumurta almak daha mı zordur?
Bunu yüzlerce kraliçe ile deneyip, kızıl abdomenli olup nodus olduğunu iddia ettiğiniz kraliçelerde verimli düşüklüğü yaşıyorsanız belki böyle denilebilir. Hepsinin yaşam koşulları en ince ayrıntısına kadar aynı olmalı ve tüm denek kraliçelerin kızıl olduğunu ve siyah olduğunu iddia ettiğiniz noduslardan olması gerekli. 2 kraliçe ile böyle bir şey demek saçmalık olur bana göre. Ki ben kızıl nodus konusunu da çok onaylamadım, belki başka bir tür de olabilir kraliçeniz. Ben yukarıda bu konu hakkında sahip olduğum bilgiyi yazdım sadece. Yanlış ya da doğru olabilir.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Bunu yüzlerce kraliçe ile deneyip, kızıl abdomenli olup nodus olduğunu iddia ettiğiniz kraliçelerde verimli düşüklüğü yaşıyorsanız belki böyle denilebilir. Hepsinin yaşam koşulları en ince ayrıntısına kadar aynı olmalı ve tüm denek kraliçelerin kızıl olduğunu ve siyah olduğunu iddia ettiğiniz noduslardan olması gerekli. 2 kraliçe ile böyle bir şey demek saçmalık olur bana göre. Ki ben kızıl nodus konusunu da çok onaylamadım, belki başka bir tür de olabilir kraliçeniz. Ben yukarıda bu konu hakkında sahip olduğum bilgiyi yazdım sadece. Yanlış ya da doğru olabilir.
Verdiğim kraliçeyi bulduğum alanı sayısız kez gezdim ve tüm koloni tespitlerini yaptım. Nodus türü haricinde herhangi bir cataglyphis türüne denk gelmedim. Ramix arkadaşımın bulduğu kraliçe çok farklı bir yerde bulundu. Kızıllık olan cataglyphis kraliçelerinin hepsi aynı bölgede aynı gün içerisinde ve aynı koşulda bulundu. Yumurta alma olayında bunun tabikide 2 den fazla kraliçe ile yapılması daha doğru olur.