Türü nedir

Yamvay

Yumurta
Üye
Bunu buldum tüpün içine koydum ve 2 güne kalmadan hemen içini ağla kapladı ve galiba yumurtladi türü nedir ve yumurtalar ne zaman cikarlar(bu ilk tüpe koydugum fotoğraf anca bu kadar net cekebilfim ağlarla kaplamış içini şuanda yumurtladi)

Ekli dosyalar

• Screenshot_2024-04-08-14-31-11-412_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2024-04-08-14-31-11-412_com.miui.videoplayer.jpg
    19.7 KB · Görüntüleme: 50
  • Screenshot_2024-04-08-14-31-08-797_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2024-04-08-14-31-08-797_com.miui.videoplayer.jpg
    19.7 KB · Görüntüleme: 51
  • Screenshot_2024-04-08-14-30-25-126_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2024-04-08-14-30-25-126_com.miui.videoplayer.jpg
    19.3 KB · Görüntüleme: 49
  • Screenshot_2024-04-08-14-30-21-353_com.miui.videoplayer.jpg
    Screenshot_2024-04-08-14-30-21-353_com.miui.videoplayer.jpg
    21.4 KB · Görüntüleme: 49

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Bunu buldum tüpün içine koydum ve 2 güne kalmadan hemen içini ağla kapladı ve galiba yumurtladi türü nedir ve yumurtalar ne zaman cikarlar(bu ilk tüpe koydugum fotoğraf anca bu kadar net cekebilfim ağlarla kaplamış içini şuanda yumurtladi)
Açık bir alanda veya bir kapta fotoğrafını çekebilir misiniz? Neredeyse hiçbir şey görünmüyor

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Yani net değil ama bir tahminde bulunmam gerekirse Cheiracanthiidae familyasından olduğu düşünüyorum

waveslord

Pupa
Üye
Sarıkız örümcek bile değil araknit
Yalancı karadul da tam anlamıyla ölümcül değil argiope ne alaka onu anlamadım
Hocam argiope hakkında böyle bir haber var ama yalan habermiş sanırım kusuruma bakmayın diğerleri konusunda da haklısın bilmeden konuştum

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240408_223347_Chrome.jpg
    Screenshot_20240408_223347_Chrome.jpg
    35 KB · Görüntüleme: 16

0959kedi

Yumurta
Üye
1. Sarıkız (Takım Solifugae) hakkında çok çok fazla yalan haber var. İleride bu forumda bir konuda buna değinmeyi düşünüyorum. Kısaca: Örümcek (Takım Araneae) değiller, ağ yapamazlar, zehir bezleri yok, ısırmak yerine kaçmayı tercih ederler, hava çok sıcak ve etraf gölgesiz ise gölgeniz için sizi takip edebilirler, çok zıplayamazlar.

2. Akdeniz Karadulu dediğiniz Yalancı karadul (Steatoda paykulliana) ise zehri pek önemli değil ama kastınız gerçek Akdeniz Karadulu (Latrodectus tredecimguttatus) ise; rahatsız edilirse ısırır, zehri güçlüdür ve pek hoş semptomlar olmaz, sağlıklı bir yetişkinseniz ölümcül değil ama bu tür yüzünden ölmüş 1 kişi var, hayvanı bulmanız zordur.

TR'deki yalancı ve gerçek dulları tanımak için "Türkiye'deki Steatoda cinsi örümcekler" ve "Türkiye'nin Karadulları - Türkiye'deki Latrodectus cinsi örümcekler" konularıma bakabilirsiniz.

3. Argiope lobata hakkında zamanında çok fazla yalan haber yaptılar. Argiope cinsi hiçbir örümceğin zehri tıbbi açıdan önem arz etmez, sadece rahatsız edildiklerinde ısırırlar, sağlıklı bir insansanız ısırık hafif geçer, sadece kaşıntı, kızarıklık vb.
Hatta Argiope cinsini geçtim bildiğim kadarıyla bulunduğu familya Araneidae deki hiçbir türün zehri insanlar için tehlikeli değil.

Türk haber sitelerimiz abarttıkça abartıyor, araştırmadan birbirlerinden kopyala yapıştır yapıyorlar. Önerim bu tarz konuları Türk haber sitelerinden değil güvenilir yabancı bilimsel sitelerden araştırmanız.

Umarım yardımcı olmuşumdur, iyi günler. ❤️

0959kedi

Yumurta
Üye
Şunu da ekleyeyim: Segestria florentina, Akdeniz Münzevi Örümceğini (Loxosceles rufescens) ve dahasını da haber siteleri abartabilir onlara da deyineyim.

1. Segestria florentina - ısırığı çok kötüdür ama sağlıklı bir yetişkinseniz vs. ölümcül değil.

2. Akdeniz Münzevisi (Loxosceles rufescens) - bunlar da ısırmayı tercih etmez, bunda sadece internetten okumadım elime de almış biri olarak söylüyorum ısırmaktan önce kaçar. Zehri nadiren de olsa ısırılan bölgede nekroza sebep olabilir.

muhammedberk

Yumurta
Üye
Şunu da ekleyeyim: Segestria florentina, Akdeniz Münzevi Örümceğini (Loxosceles rufescens) ve dahasını da haber siteleri abartabilir onlara da deyineyim.

1. Segestria florentina - ısırığı çok kötüdür ama sağlıklı bir yetişkinseniz vs. ölümcül değil.

2. Akdeniz Münzevisi (Loxosceles rufescens) - bunlar da ısırmayı tercih etmez, bunda sadece internetten okumadım elime de almış biri olarak söylüyorum ısırmaktan önce kaçar. Zehri nadiren de olsa ısırılan bölgede nekroza sebep olabilir.
Tamam da ölümcül zehre sahip bir örümcek türkiyede yok Akdeniz münzevisi bile ölümcül değil tamam hastaneye yatırtır ama ölümcül değil argiope da basit bi eşek arısından fazla zehre sahip değil