Tür/cins kraliçe mi?

BOYIGARM

Yumurta
Üye
Bu gün öğlen buldum türünü tam tespit edemedim... Bi el atın IMG_20220619_161615.jpgIMG_20220619_161601.jpgIMG_20220619_161535.jpgIMG_20220619_161613.jpg

BOYIGARM

Yumurta
Üye
IMG_20220620_171501.jpgGÜNCELLEME bu gün saat altı sularında buldum galiba cataglyphis nodus doğrulayabilirmisiniz?

Ekli dosyalar

• IMG_20220620_171521.jpg
    IMG_20220620_171521.jpg
    46.9 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_20220620_171501.jpg
    IMG_20220620_171501.jpg
    78.2 KB · Görüntüleme: 5
  • IMG_20220620_171507.jpg
    IMG_20220620_171507.jpg
    75.6 KB · Görüntüleme: 5

efetrhan

Pupa
Üye
Kısaca anlatacağım. Cataglyphislerin thoraxındaki protein bezi daha küçüktür(fuly claustral olanlara göre). Yumurtaların gelişimi içinde protein gereklidir. Cataglyphislerde protein bakımından yeterli kaynağa sahip olamadıkları için dışarıdan ek kaynağa ihtiyacı vardır. Oradaki bilginin yanlış olduğunu belirteyim
bende şuan bir cataglyphis kraliçesi var dışardan işçi takviyesi yaptım yaklaşık 3-4 gündür tüpün içerisindeler bikaç tane de yumurtası var. protein eksikliğinden bahsettiniz şekerli su yeterli olur mu yoksa bahçeden küçük bir böcek mi atmam gerekir?

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Bahçeden küçük bir böcek yerine sosis salam yumurta beyazı kıyma et gibi farklı protein kaynaklarından verebilirsiniz. Dışarıdan alının böceklerde ilaç veya parazit olabilme şansı yüksek. Bu da kraliçenizin meftah olmasına sebep olur
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ekli dosyayı görüntüle 9857GÜNCELLEME bu gün saat altı sularında buldum galiba cataglyphis nodus doğrulayabilirmisiniz?
Evet cataglyphis nodus

efetrhan

Pupa
Üye
Bahçeden küçük bir böcek yerine sosis salam yumurta beyazı kıyma et gibi farklı protein kaynaklarından verebilirsiniz. Dışarıdan alının böceklerde ilaç veya parazit olabilme şansı yüksek. Bu da kraliçenizin meftah olmasına sebep olur
şehre uzak bir bölgede yaşıyor ailem buraya kargo bile yollanmıyor. anladığım kadarıyla bu durumda böcekte herhangi bir sıkıntı yok ilaçlama yapmıyoruz

bahçenin bir fotoğrafı da aşağıda

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    46.4 KB · Görüntüleme: 15

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
şehre uzak bir bölgede yaşıyor ailem buraya kargo bile yollanmıyor. anladığım kadarıyla bu durumda böcekte herhangi bir sıkıntı yok ilaçlama yapmıyoruz

bahçenin bir fotoğrafı da aşağıda
Böcek parazitli olabilir hocam ondan da bahsediyorum. Yağmurdan sonra orada kraliçe aramak isterdim açıkçası:D

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Nası yani şimdi besleme gerekiyor mu kraliçe yi ama bir kaynakta besleme istemediklerini görmüştüm
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

https://www.karincadunyasi.com/forum/konu/cataglyphis-cursor.65/
Burda öle bir bilgi vermiş de o yüzden dedim
Referans aldığınız kaynak güvenilir bir kaynak değildir.

Cataglyphislerin ICF olarak, yani işçilerle birlikte dağılmadan çiftleşme uçuşu yoluyla, yeni yuvalar kuran türlerinde yapılan araştırmalar ve gözlemler bu türlerin semi claustral olduğunu destekliyor. Çalışmalar tüm Cataglyphis türlerinin(DCF hariç) semi claustral olduğunu ortaya koymuyor elbette. Ancak C. İberica ve C. Nigra gibi türlerde ve diğer bazı tür gruplarında kraliçelerin kurucu aşamada yuvadan ayrıldıklarını ve yiyecek aradıklarını ortaya koyuyor. Bulduğumuz türün semi claustral olup olmadığından emin olamayız. Bu durum da besin vermeme riskini göze alamayız demektir.

"Inseminated queens of C. nigra have been observed
to forage repeatedly and retrieve prey to newly exca-
vated nests (Fridman & Avital, 1983), which is con-
vincing evidence for non-claustral colony foundation.
Likewise, queen foraging was observed in C. iberica
(Cerda & Retana, 1991). In both these species (bicolor
and albicans species-groups, respectively), queens dis-
perse by flight and found their colony independently.
It is currently unknown if non-claustral ICF occurs in
other species of Cataglyphis."

Kaynak: https://www.researchgate.net/public...male_dispersal_in_Cataglyphis_desert_ants#pfb

Bilimsellikten uzak ve kaynaksız yapılan paylaşımlar dikkate değer değildir. Kafanızı o kaynaklarla karıştırmanız sizin zararınıza.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Parantez içindeki DCF nedir hocam?
DCF yeni koloni kuracak olan kraliçelerin bir dağılım stratejisidir. Bilindiği kadarıyla iki tür yuva oluşturma stratejisi vardır: ICF ve DCF. ICF bizim oldukça hakim olduğumuz bir stratejidir. Çiftleşme uçuşu yoluyla kraliçeler bağımsız olarak kendi kolonilerini oluştururlar. DCF'de ise kraliçeler işçilerle birlikte bağımlı olarak bir koloni kurarlar. Anakoloniden olan işçilerle birlikte yuva oluşturdukları için uçuş yapmazlar. DCF olarak dağılan türlerin kraliçeleri ya küçük kanatlara sahiplerdir ya da hiç kanatları yoktur genelde. Dorylus cinsi örnek olarak verilebilir DCF'ye.

BOYIGARM

Yumurta
Üye
Hocam yumurtlamış tetramorium caespitum ları multi yapma gibi bir imkanımız yok değilmi biri yumurtlamış biri yumurtlama İl olarak