Tetramorium kraliçesi

TREmir

Yumurta
Üye
Tetramorium kraliçesi pamuktan hiç ayrılmıyor ve pamuğun başka yerinde simsiyah bir leke var sizce normal mi?

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Pamuktan derken giriş pamuğu mu yoksa suyun temas ettiği pamuk mu? Bir de siyah dediğiniz lekeyi fotoğraflar mısınız? Ne boyutta merak ettim. Önemli bir şey değildir muhtemelen ama olsun.

berk22

Yumurta
Üye
Dışkı olabilir fotograf yok

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Siyah küf, sorun yaratmaz. Her kolonide zamanla pamukta görülüyor bu durum. Aşırı artmadığı sürece bir şey olmaz. Asıl suyun rengi değişirse sıkıntı.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Hareketsiz durması peki
Anormal bir durum değil. Durması gereken yerde duruyor. Zaten Tetramorium stressiz bir cins olduğu için pek bir hareket beklemeyin tüpü açınca falan.

I-Mende

Yumurta
Üye
Siyah küf, sorun yaratmaz. Her kolonide zamanla pamukta görülüyor bu durum. Aşırı artmadığı sürece bir şey olmaz. Asıl suyun rengi değişirse sıkıntı.
Not* siyah küf uzun dönemde sıkıntı olabilir çünkü siyah küf su akımını engelliyor

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Ben siyah küf diye genelleme yapılmasını doğru bulmuyorum, bir kaç konuda da fikrimi belirtmiştim, siyah küf diye nitelendirdiğimiz küf bir den fazla küfür bir arada tutan bir küf topluluğu olabilmekte. Bu sebeple küf her zaman bir sorundur. Dikkate alınmalıdır.

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Ben siyah küf diye genelleme yapılmasını doğru bulmuyorum, bir kaç konuda da fikrimi belirtmiştim, siyah küf diye nitelendirdiğimiz küf bir den fazla küfür bir arada tutan bir küf topluluğu olabilmekte. Bu sebeple küf her zaman bir sorundur. Dikkate alınmalıdır.
Hocam o zaman 1-2 ayda bir tüp değişikliği mi yapalım? Yukarıda da 2 defa yazdığım gibi aşırı boyutlara ulaşmadığı sürece ne olduğu görünüyor zaten.

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Hocam o zaman 1-2 ayda bir tüp değişikliği mi yapalım? Yukarıda da 2 defa yazdığım gibi aşırı boyutlara ulaşmadığı sürece ne olduğu görünüyor zaten.
Hafife alınmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü "siyah küf bu kanka bişi olmaz" diyerek bir çok koloni kaydedilebilir. Sizin için söylemiyorum bunu.