Temnothorax besleme

DanqeR

Larva
Üye
Selamlar bu gün elime bir tane Temnothorax ve Messor kraliçesi geçti bir sorum olacaktı Temnothorax hakkında.
Şuanda Temnothorax ın 2 işçisi var yumurta göremedim çokta kurcalamak istemedim açıkçası bir tane unkurdunun popo kısmını kesip verdim yerlermi korkarlarmı onu sormak istedim çünkü küçücükler :D

DanqeR

Larva
Üye
@hasany Hocam Temnothorax lar 16x160 tüpte şuanda acaba yumurtları varda benmi göremiyorum daha küçük bir tüpe mi alsam ?
Bu tür hakkında pek video göremedim :C

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Temnothorax yavaş büyüyen ve işçi sayısı çok artmayan bir cins zaten genel olarak. Çok fazla bi' yumurta sayısı beklemeyin o yüzden. Kargodan yeni geldiği için henüz yumurta üretmemiş olabilir. Kargoda yemiştir belki yumurtaları. Normaldir, beklemenizi öneriyorum. İsterseniz daha dar bir tüpe de alabilirsiniz. Temnothorax'ı cevizde besleyenler var hatta. Ama transfer yapmak için ekstra strese sokup zorlamayın hayvanları. Bence 2-3 hafta bekleyin en azından yumurta yapmasını.

DanqeR

Larva
Üye
Temnothorax yavaş büyüyen ve işçi sayısı çok artmayan bir cins zaten genel olarak. Çok fazla bi' yumurta sayısı beklemeyin o yüzden. Kargodan yeni geldiği için henüz yumurta üretmemiş olabilir. Kargoda yemiştir belki yumurtaları. Normaldir, beklemenizi öneriyorum. İsterseniz daha dar bir tüpe de alabilirsiniz. Temnothorax'ı cevizde besleyenler var hatta. Ama transfer yapmak için ekstra strese sokup zorlamayın hayvanları. Bence 2-3 hafta bekleyin en azından yumurta yapmasını.
tamamdır son bir sorum var kimse cevaplamadı messorlar en fazla kaç derece sıcaklıkta kalmalı?

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
tamamdır son bir sorum var kimse cevaplamadı messorlar en fazla kaç derece sıcaklıkta kalmalı?
30°C'un geçilmemesi iyi olur herhalde. Türe göre,(aynı tür olsa bile) kraliçenin yaşadığı coğrafyaya göre değişebiliyor bu sıcaklık değerleri. Aynı tür olan 2 farklı karınca, yaşadıkları bölgenin farklı olmasından dolayı, farklı sıcaklık değerlerinde kış uykusuna yatabiliyor. Bölgeye adapte oluyorlar biraz.

DanqeR

Larva
Üye
30°C'un geçilmemesi iyi olur herhalde. Türe göre,(aynı tür olsa bile) kraliçenin yaşadığı coğrafyaya göre değişebiliyor bu sıcaklık değerleri. Aynı tür olan 2 farklı karınca, yaşadıkları bölgenin farklı olmasından dolayı, farklı sıcaklık değerlerinde kış uykusuna yatabiliyor. Bölgeye adapte oluyorlar biraz.
peteğin üstü 30 derece peteğin üstüne koydum sıkıntı olmaz dimi ?

Niko990

Minör
Üye
Nedeni nedir arasına kitap koysam sıkıntı olur mu ?
Nem derecesi birden çok fazla artabilir, kitap koyarsanız zaten sıcaklık aktarılmayıcaktır onun yerine kalorifer peteğinin yakınına koyabilirsiniz veya masa lambası kullanabilirsiniz masa lambasını tüpe yeterli mesafeden tutun sıcaklık vericektir.

DanqeR

Larva
Üye
Muhabbet kuşu yemi ile beslenir mi ?

DanqeR

Larva
Üye
Yok hocam, hasatçı değiller.
Forumdaki rehberde tohum ile beslendikleri yazıyorduda ondan sordum.
Bu türden çok ben strese giriyorum :D
Ne ile beslememi önerirsiniz mikro un kurdum yok şuanda şekerli suyu il damlattığımda içtiler şuanda içmiyorlar.

DanqeR

Larva
Üye
@hasany birde daha küçük tüpe transfer ettiğimden beri sanırsam kraliçe yuvayı sevmedi tüpün giriş kısmındaki pamuğun üstünden ayrılmıyor ne önerirsiniz ?

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Forumdaki rehberde tohum ile beslendikleri yazıyorduda ondan sordum.
Bu türden çok ben strese giriyorum :D
Ne ile beslememi önerirsiniz mikro un kurdum yok şuanda şekerli suyu il damlattığımda içtiler şuanda içmiyorlar.
Hasatçı veya avcı değiller. Fırsatçı toplayıcı diyebiliriz, çöpçü olarak da adlandırılırlar. Ana diyetleri ağaç özleri, belki yaprak bitleri ve küçük ölü böceklerden oluşur. Bu konuyla ilgili daha önce şu konuya da bir mesaj yazmıştım. Orada yazan C. cursor türünün beslenmesi gibi diyebiliriz:

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
@hasany birde daha küçük tüpe transfer ettiğimden beri sanırsam kraliçe yuvayı sevmedi tüpün giriş kısmındaki pamuğun üstünden ayrılmıyor ne önerirsiniz ?
Transfer edeli ne kadar oldu?

Diğer mesajınızda besin sormuşsunuz bir de. Doğadaki seçeneklerden yararlanabilirsiniz zor durumdaysanız. Dondurarak bakterilerden uzaklaştırmayı deneyebilirsiniz. Garanti bir yöntem diyemem yine de.

Bahsettiğiniz Temnothorax rehberini yeni gördüm bir de. Copy-Paste olduğu için pek hoşuma gitmedi. Onu vaktim olduğunda temize çekeceğim.

DanqeR

Larva
Üye
Transfer edeli ne kadar oldu?

Diğer mesajınızda besin sormuşsunuz bir de. Doğadaki seçeneklerden yararlanabilirsiniz zor durumdaysanız. Dondurarak bakterilerden uzaklaştırmayı deneyebilirsiniz. Garanti bir yöntem diyemem yine de.

Bahsettiğiniz Temnothorax rehberini yeni gördüm bir de. Copy-Paste olduğu için pek hoşuma gitmedi. Onu vaktim olduğunda temize çekeceğim.
Dün transfer ettim bu gün bakmam pek doğru değildi sanırsam ?

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye