Tarantula tür bilgisi ve fotoğrafları

pınar

Yumurta
Üye
Tarantulaların fotoğraflarının ve tür isimlerinin bulunduğu geniş bir database var mı bildiğiniz veya bunların paylaşıldığı güvenilir bir site? İnternette aynı resmi farklı sayfalarda farklı türlermiş gibi paylaşıyorlar, iyice kafam karıştı. Forumda yeni olduğum için şunu da sormak istiyorum; insanların kendi hayvanlarının resimlerini paylaştığı türlere göre gruplandırılmış bir alan var mı? Bulabildiğim kadar fotoğraf bulmam gerekiyor da yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

fureagle

Pupa
Üye
Tarantulaların fotoğraflarının ve tür isimlerinin bulunduğu geniş bir database var mı bildiğiniz veya bunların paylaşıldığı güvenilir bir site? İnternette aynı resmi farklı sayfalarda farklı türlermiş gibi paylaşıyorlar, iyice kafam karıştı. Forumda yeni olduğum için şunu da sormak istiyorum; insanların kendi hayvanlarının resimlerini paylaştığı türlere göre gruplandırılmış bir alan var mı? Bulabildiğim kadar fotoğraf bulmam gerekiyor da yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.
Bildiğim kadarıyla yok.Bazı türler birbirlerine çok benzediği için tür karışıklığı çıkabiliyor.

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Türlere göre gruplandırılmış bir alan yok fakat günlük kısmına veya kendini tanıtma kısmına bakabilirsin. Bu bölümlerdeki konularda üyeler canlılarını paylaşabiliyor.

Türler hakkında bilgi için şu siteye bakabilirsin. Her türün fotoğrafı yok fakat bilgi edinebileceğin pdf dosyaları mevcut.

Son düzenleme:

pınar

Yumurta
Üye
Bildiğim kadarıyla yok.Bazı türler birbirlerine çok benzediği için tür karışıklığı çıkabiliyor.
Bunun bu zamana kadar yapılmadığını zannetmiyorum ya. O kadar bu işin araştırmasını yapan, zaman harcayan insan var. İlla ki biri düşünmüştür böyle bir şey gibi geliyor bana. Sonuçta bu canlıların verilerinin işlenebilmesi için öncelikle dataset haline getirilmesi gerekiyor.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Türlere göre gruplandırılmış bir alan yok fakat günlük kısmına veya kendini tanıtma kısmına bakabilirsin. Bu bölümlerdeki konularda üyeler canlılarını paylaşabiliyor.

Türler hakkında bilgi için şu siteye bakabilirsin. Her türün fotoğrafı yok fakat bilgi edinebileceğin pdf dosyaları mevcut.
Teşekkür ederim

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
arachnoborads forumu da bunun için iyi tür fotoğrafları yanında spermatheca fotoğrafları, ventral cinsiyet fotoğrafları vs. pek çok şey mevcut

orvmcek

Yumurta
Üye
Tarantulaların fotoğraflarının ve tür isimlerinin bulunduğu geniş bir database var mı bildiğiniz veya bunların paylaşıldığı güvenilir bir site? İnternette aynı resmi farklı sayfalarda farklı türlermiş gibi paylaşıyorlar, iyice kafam karıştı. Forumda yeni olduğum için şunu da sormak istiyorum; insanların kendi hayvanlarının resimlerini paylaştığı türlere göre gruplandırılmış bir alan var mı? Bulabildiğim kadar fotoğraf bulmam gerekiyor da yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum
Yanlış anlamayın bana biraz gereksiz geldi bu. Bir cinsi araştırıp kayıtlı türlerini bulabilirsiniz. Hobideki türlerin görsellerine ve bilgilerine çabuk erişirsiniz ama deskribe edilmekle kalmış türler için makalelerde yer alan görsellerden öteye gitmek zor. Ayrıca çok fazla tür var ve kimi türlerin görselleri mevcut değil bile. Kaydedilen kaydedilmeyen türler var. Cins bazında araştırın Theraphosidae değil.

pınar

Yumurta
Üye
Gereksiz mi geldi sana? Bu verileri toplayarak bir yapay sinir ağı eğitip makale yazmaya çalışıyorum. Gerekli ya da gereksiz mi diye de sormadım. Bildiğiniz güvenilir geniş bir kaynak var mı yok mu diye sordum. Google'da rastgele bulduğum görsellerin hangisi ne kadar doğru bilemiyorum. Bilimsel bir belge yayımlamadan önce de elimde olan bilgilere düzgün bir kaynak göstermem gerekiyor. Ayrıca şunu da belirteyim tüm türlerin görsellerine erişemeyeceğimin farkındayım, beklediğim zaten bu değil ama olabildiğince geniş bir yelpazede tutmak istiyorum bunu. Diğer arkadaşlar da sağolsunlar yardımcı oldular zaten.

Ayrıca önce yanlış anlamayın deyip sonra uğraştığım şeye gereksiz demen de ayrı bir olay. Yardım edebileceğin konulara yardım edip edemeyeceklerini de öylece geçmen kafi olacaktır.

Son düzenleme:

orvmcek

Yumurta
Üye
Gereksiz mi geldi sana? Bu verileri toplayarak bir yapay sinir ağı eğitip makale yazmaya çalışıyorum. Gerekli ya da gereksiz mi diye de sormadım. Bildiğiniz güvenilir geniş bir kaynak var mı yok mu diye sordum. Google'da rastgele bulduğum görsellerin hangisi ne kadar doğru bilemiyorum. Bilimsel bir belge yayımlamadan önce de elimde olan bilgilere düzgün bir kaynak göstermem gerekiyor. Ayrıca şunu da belirteyim tüm türlerin görsellerine erişemeyeceğimin farkındayım, beklediğim zaten bu değil ama olabildiğince geniş bir yelpazede tutmak istiyorum bunu. Diğer arkadaşlar da sağolsunlar yardımcı oldular zaten.

Ayrıca önce yanlış anlamayın deyip sonra uğraştığım şeye gereksiz demen de ayrı bir olay. Yardım edebileceğin konulara yardım edip edemeyeceklerini de öylece geçmen kafi olacaktır.
Neden yapmadığınızı bilmediğim için gereksiz geldi. Makale yazacakmışsınız gayet güzel. Dünyadaki tüm tarantula türlerini bulmakta ise bol şans dilerim umarım makalenizin yazım sürecinde işinizi dorlaştıracak yeni türler keşfedilmez: researchgate genel bazlı benim güncelinden eski sürümüne birçok makaleyi takip ettiğim bir mecra bu konularda. Zaten biliyorsunuzdur ama okuyan başka birine yardımcı olabilir.

Ama galiba işinize yarar bir makale buldum. https://www.researchgate.net/public...DAE_THORELL_1869_ARACHNIDA_ARANEAE_FROM_INDIA düşündüğünüz fikre paralel.

pınar

Yumurta
Üye
Neden yapmadığınızı bilmediğim için gereksiz geldi. Makale yazacakmışsınız gayet güzel. Dünyadaki tüm tarantula türlerini bulmakta ise bol şans dilerim umarım makalenizin yazım sürecinde işinizi dorlaştıracak yeni türler keşfedilmez: researchgate genel bazlı benim güncelinden eski sürümüne birçok makaleyi takip ettiğim bir mecra bu konularda. Zaten biliyorsunuzdur ama okuyan başka birine yardımcı olabilir.
Tekrardan belirtiyorum ki tüm tarantula türlerini bulmaya çalışmıyorum. Ben bir entomolog değilim, bilgisayar mühendisiyim. İşim spesifik konulardaki tüm verileri toplamaktan ziyade toplanmış verileri işleyerek anlamlı sonuçlar çıkarabilmek. Bu forumdaki insanlar arthropodlar konusunda benden daha bilgili oldukları için zengin ve güvenilir verileri bulmam konusunda yardımcı olabileceklerini düşündüm.

Skywalker

Yumurta
Üye
Kapatılmadıysa eğer yerli forum siteleri vardı, hemen hemen her türün konusu mevcuttu fakat hala aktifler mi bilmiyorum