Tarantula Kış Bakımı - Soğuk Havalarda Tarantula Bakımı

Herkese Selamlar,

Malumunuz havalar soğumaya başladı ve baktığımız canlılar genelde tropikal iklim ve sıcak bölgelerin canlıları olduğu için soğukla pek araları yoktur.
Bu nedenle de soğuk havalarda canlı bakımı nasıl yapılır, neler dikkat etmeli ve soğuk sezonu en rahat nasıl atlatırız bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle tarantulaları sıcak tutmanın en güvenli yolu hakkında çok fazla bilgi kirliliği var. Bu yanlış bilgilerden kaynaklı çok sık ölümler ve yaralanmalar olabiliyor. Bu nedenle bu konuyu hazırlamanın birçok kişiye yardımcı olabileceğini düşündüm.

Biliyorsunuz ki ülkemizde bazı ihtiyaçları karşılamak artık çok zorlaştı. Bunlardan bir tanesi de ısınma ihtiyacı :( Ülkemizde kalorifer ve doğal gaz kullananlar olduğu gibi hala soba kullanan bir kesimimizde var. Bunun avantajları olabileceği gibi dezavantajları da vardır.

Öncelikle kalorifer veya doğalgaz kullanıyorsanız işiniz soba kullananlara göre biraz daha kolay. Çünkü evinizin her yerinde sıcaklık değerleri aynı oranda olacağı için daha rahat edeceksiniz. Ama soba ya da doğal gaz sobası gibi şeyler kullanan arkadaşlar ısıyı eşit oranlarda tutamayacakları için biraz daha dezavantajlılar. Neyse şimdi konumuza gelelim ve her seçenek için canlılarımızı en iyi şekilde nasıl soğuktan muhafaza edebileceğimizi konuşalım.

Bildiğiniz üzere her tarantula farklı bir iklim kuşağında yetişir ve o bölgenin ısı, sıcaklık ve nem değerlerini sağlamamız gerekir. Bunun için öncelikle beslediğiniz canlının hangi sıcaklıklarda rahat edeceğini ve nem değerlerinin nasıl olması gerektiğini iyi bir şekilde öğrenmelisiniz.

Örnek(1)
olarak, Bir Grammostola Rosea ile Avicularia Versicolor tarantulaların bakım şartları aynı değildir.
Rosea daha düşük sıcaklık değerlerine ve donlara dayanabilirken Versicolor cinsi düşük sıcaklıklara çok fazla dayanamaz ve sonucu ölümle sonuçlanabilir.
Ama endişelenmeyin tarantulalar kolay kolay soğuktan donan ve ölen canlılar değillerdir. Sebebini aşağıda açıklayacağım.

Caribena-versicolor.jpggrammostola_rosea_by_eksong.jpg.72fe33c531a4610ddb76b2a114ab2e76.jpg
Muhafaza için yapılması gerekenler;

Öncelikle yapmanız gereken şey canlının bulunduğu odayı sabit bir sıcaklıkta tutmaktır.
Bunu ufak bir ısıtıcı yardımı ile yapabilirsiniz. Ayı zamanda ısıyı gözlemlemek için ufak bir derece bulundurmanız iyi olacaktır. Eğer oda içerisinde bir seyyar bir ısıtıcı kullanırsanız, teraryum içerisinde ki nemi kontrol altında tutmanız gerekecektir. Çünkü devamlı bir kaynaktan gelen ısı yüzünden nem oranı düşebilir. Takviyelerle dengeyi sağlamalısınız. ( Evinde soba tarzı şeylerle ısınan arkadaşlar için )

Aynı zamanda ısıtıyıcıyı doğrudan canlınıza ya da teraryuma doğru tutmayın. Bu canlıyı strese sokabileceği gibi yaralanmasına ya da ölümüne sebep olabilir. Güvenli mesafede düzgün bir hava akışı yakalamak oldukça önemlidir. Teraryumu bir şeylere sarmak, köpük gazete karton kutu tarzı şeylerin içerisine koymak canlıyı strese sokabileceği gibi nem dengesini ve havalandırma kalitesini bozacağı için pek tavsiye edeceğim şeyler değildir. Bunun yerine bulunduğunuz odanın sıcaklık değerini sabit bir oranda sağlamalısınız.

371c612bb68c2980a3eb9469953bc43e--tarantula-enclosure-vivarium.jpg

Soğuk havalarda canlıların metabolizmaları yavaşlayacak ve kabuk atma süreçleri uzayacaktır. Bu sizi endişelendirmesin. Bakım koşullarını iyi sağlayıp bu süreci güzel bir şekilde atlatabilmek önemlidir.

Ayrıca bazı bilmemiz gereken şeyler de var. Tarantulalar genel olarak düşük sıcaklık değerlerine dayanabilen canlılardır. ( Yukarıda verdiğim örnek(1) iki tür arasındaki karşılaştırmadır. )

Çoğu örümcek gibi, tarantulalar da besinleri ve oksijeni taşımak için vücutlarında hemolenf sistemi adı verilen özel bir sisteme güvenirler. Tarantulalarda ki hemolenf, su ve vücutları boyunca yayılan ve organlar arasındaki boşlukları dolduran diğer maddelerin birleşimidir. Ve kapalı bir alandaki su gibi, hemolimf sıkıştırılabilir. Aslında, tarantulalar bacaklarını bu şekilde hareket ettirir - hemolenflerini (bir hidrolik sistem gibi) sıkıştırarak kaslarını hareket ettirirler. Dr. Richman'a göre, hemolenfin sudan daha düşük bir donma noktası vardır, bu da tarantulaların soğuk havalarda hayatta kalmasına yardımcı olan önemli bir faktördür.

Konu özgün ve tarafımca hazırlanmış olduğu için karincaciftligim.com dışında izinsiz paylaşılması yasaktır.

İyi Foruml
ar
 

Topirak

Majör Karınca
Üye
Katılım
16 Nis 2022
Mesajlar
1,727
Tepkime puanı
632
Puanları
168
Konum
Türkiye
Sağ ol, tarantula besleyenler için faydalı bir konu olmuş.
 

Onurakboyun

Yumurta
Üye
Katılım
8 Ocak 2023
Mesajlar
34
Tepkime puanı
12
Puanları
8
Hocam ısıtıcı kablo gibi şeyler kullanmak zararlı olur mu ? Olmazsa nasıl kullanabiliriz ?
kablo 30 dereceyi geçmediği sürece sorun olmaz ama bütün terraryumu ısıtmak yerine sadece bir bölümünü ısıtıcak şekilde kullanmak daha mantıklı ama ısıtıcı kablo (rezistans kablo ) kullanmak biraz tehlikeli olabiliyo kullanmayı bilmiyen biri için kablo eğer katlanırsa veya üst üste gelirse ortaya iyi sonuçlar cıkmiyabiliyor zamanında hamam ve tavan ısıtmada cok fazla kullandığımdan biliyorum bilen bi elektirikçiye danışarak iyi bir marka kablo kullanmanı tavsiye ederim
 
Üst