Sizce olur mu?

Egezic

Yumurta
Üye
Ben şimdi Youtube'da yapılan alçı formicariumlardan yapmak istiyorum hani şu beslenme alanı üstte kalan yaşam alanı altta kalanlardan ama aklıma bir soru takıldı nemlendirme işini 1 su dolusu test tüpünü formicariumun herhangi bir yerine takarak sağlayabilir miyim yoksa illa ki alçı ile temas etmesi gerekiyor mu

spionyc

Yumurta
Üye
Alçının niteliğine göre değişir, çoğu alçı suyu emer ama bazıları suya temas edince alçının niteliği bozulmaya başlar ve karıncalarınız her yeri delmeye başlayabilir. Öyle bir sistem yapsam işimi garantiye alır ve nemi alçıya değmeyecek şekilde test tüpünden verirdim.

Egezic

Yumurta
Üye
Alçının niteliğine göre değişir, çoğu alçı suyu emer ama bazıları suya temas edince alçının niteliği bozulmaya başlar ve karıncalarınız her yeri delmeye başlayabilir. Öyle bir sistem yapsam işimi garantiye alır ve nemi alçıya değmeyecek şekilde test tüpünden verirdim.
Benim de aklımdaki plan değmemesi niteliğinde onun için sormuştum bir tane odacık gibi yerin oraya test tüpü takmayı düşünüyorum pamuk test tüpünün hemen ucunda olacak şekilde karıncalar hem içer hem de nem sağlar ama işte nem konusunda bir sakınca olur mu onun için sormuştum

Mustafay

Larva
Üye
Alçıya test tüpü girecek kadar delik açın test tüpünü full suyla doldurun ama pamuğu kalın ve sıkı kullanın ki uzun vade size sorun yaşatmasın sonra test tüpünün üstüne küçük bir delik açın böylece su azaldıkça şırıngayla su basarsınız 1 yıldır kullanıyorum hayla bir sorun yaşamadım. Ama koloniden koloniye değişir mesela messorlar yaşam alanlarında çöp bırakmaz ama lasius bırakır çöpten kastım pamuğun fazla kirlenmesi umarım yardımcı olabilmişimdir iyi hobiler.

Egezic

Yumurta
Üye
Alçıya test tüpü girecek kadar delik açın test tüpünü full suyla doldurun ama pamuğu kalın ve sıkı kullanın ki uzun vade size sorun yaşatmasın sonra test tüpünün üstüne küçük bir delik açın böylece su azaldıkça şırıngayla su basarsınız 1 yıldır kullanıyorum hayla bir sorun yaşamadım. Ama koloniden koloniye değişir mesela messorlar yaşam alanlarında çöp bırakmaz ama lasius bırakır çöpten kastım pamuğun fazla kirlenmesi umarım yardımcı olabilmişimdir iyi hobiler.
Test tüpünü delebilecek malzemem yok maalesef hafif plastik test tüpüne benzer bir şeyler kullanırım büyük şırınga gibi vs