Sizce Beslemesi En Güzel Tür Hangisi?

denizdeniz

Yumurta
Üye
Her şeyden önce, kim daha iyi biliyor yada kim daha üstün bir bilgiye sahip gibi bir amacım yok bu konuyu açarken!
Geçenlerde 2 adet Messor kraliçesi buldum ve şu an yumurtlamalarını bekliyorum. (Merak ederseniz günlüğüme bakabilirsiniz.) Fakat tek tür Messor değil, onlarca alternatif var. Kimisi farklı işçilere sahip, kimisi tahıl da yer, kimisi yemez, kimisi sıcak sever, kimisi soğuk... Elbet size göre en uygun ve eğlenceli bir tür vardır. Ben de Messor kolonilerimi geliştirdikten sonra bu hobimi geliştirip başka türlere bakmayı düşünüyorum, bu yüzden de soruyorum. Her neyse soruya geçelim:
Size göre severek ve güzelce (ayrıca rahatça) beslenildiği düşündüğünüz tür ne ve neden?

exxper

Yumurta
Üye
Her şeyden önce, kim daha iyi biliyor yada kim daha üstün bir bilgiye sahip gibi bir amacım yok bu konuyu açarken!
Geçenlerde 2 adet Messor kraliçesi buldum ve şu an yumurtlamalarını bekliyorum. (Merak ederseniz günlüğüme bakabilirsiniz.) Fakat tek tür Messor değil, onlarca alternatif var. Kimisi farklı işçilere sahip, kimisi tahıl da yer, kimisi yemez, kimisi sıcak sever, kimisi soğuk... Elbet size göre en uygun ve eğlenceli bir tür vardır. Ben de Messor kolonilerimi geliştirdikten sonra bu hobimi geliştirip başka türlere bakmayı düşünüyorum, bu yüzden de soruyorum. Her neyse soruya geçelim:
Size göre severek ve güzelce (ayrıca rahatça) beslenildiği düşündüğünüz tür ne ve neden?
En rahat messor genel geçer denilecek kadar kolay. neme pek önem vermemesi olsun tohum yemesi kolay kolay sitres olmaması.
En zevkli bence rugosum. çok agresiler dört beş tanesi bile kat ve kat büyük böcekleri öldürebilir ama çok pis bir tür bakması zor bende vardı öldüler ama değer.

Claw

İşçi Karınca
Üye
Şüphesiz en kolay cins Messor. Gerek boyutu olsun gerekse işçi sınıfı benim için bu cinsi mükemmel yapıyor. Benim için beslenecek en iyi cins Camponotus ve Messor. Ancak messor'un bakımının daha kolay olması, Camponotusun ise yavaş gelişmesi Messoru benim için bir tık daha iyi yapıyor.

waveslord

Pupa
Üye
Bence messor kolay değil tabii ki 500 işçiye kadar kolaydır ama sonrasında un kurdu yetişmez hale gelebilir ama güzel bir başlangıç türü yeni başlayanlar hata yapacağı için istese de kolay kolay 100-200 işçiye çıkmaz sanıyorum

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Bence messor kolay değil tabii ki 500 işçiye kadar kolaydır ama sonrasında un kurdu yetişmez hale gelebilir ama güzel bir başlangıç türü yeni başlayanlar hata yapacağı için istese de kolay kolay 100-200 işçiye çıkmaz sanıyorum
1000 işçi var şuanda gayet iyi ilerliyor. Tabi günde 5-6 un kurdu yemeleri dışında

exxper

Yumurta
Üye
Tohumla idare edebiliyorlar büyümeleri yavaşlasada

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Konu başlığına cevap olarak sadece Türkiye'de bulunan türleri düşünüyorsak Aphaenogaster Splendida derim. Herhangi bir Apha türü de olabilir, yıllardır favorimdir zaten.

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki Messor kolay bir cins değildir. Messor streslidir. Stressiz ve kolay olduğundan şüphe duyulmayan cins şüphesiz Tetramoriumdur. Her şeyi yerler, hızlı ürerler.

exxper

Yumurta
Üye
Öncelikle şunu belirtmek istiyorum ki Messor kolay bir cins değildir. Messor streslidir. Stressiz ve kolay olduğundan şüphe duyulmayan cins şüphesiz Tetramoriumdur. Her şeyi yerler, hızlı ürerler.
Kolay stres olmuyo alış tırsan karanlıkta durmasına bile gerek yok