Sıfırdan Outworld ve Bariyer Yapımı

Gala2000

Pupa
Üye
Merhaba arkadaslar,

yarin yeni satin almis oldugum kolonim gelecek😊 yaklasik 15 sene aradan sonra simdiye dek baktigim en keyifli türlerden biri olan Pheidole Megacephala aldim:) o yüzden acil olarak yeni bir Outworld ayarlamam lazim.

Outworld kurulumu hakkinda Discord ve DMlerden cok sayida soru aldigim icin, bu süreci bastan sona kadar sizlerle paylasmak istedim umarim yardimci olabilirim.

Elimdeki Outworldü eskiden kullanmistim, ama uzun süredir bir kösede durdugu icin baya kirlenmisti. O yüzden ilk önce güzel bir temizlik sart. Size tavsiyem KESINLIKLE KIMYASAL BIR MADDE KULLANMAYIN. Ben sadece su ile temizliyorum.

0FBE06A7-CA11-4B8B-A697-DC1B34BD0D06.jpeg
72A3E8CD-E843-486B-B327-7414A2A7A2F2.jpeg

Güzelce temizledikten sonra en önemli konuya geliyoruz BARIYER. Benim almis oldugum koloni cok kücük bir tür oldugu icin bütün kacis yollarini bastan kapatmam lazim o yüzden bariyere cok önem veriyorum. Ben simdiye dek her türlü yagdan tutun sivi teflona kadar her seyi denedim en memnun kaldigim ise talk pudrasi oldu. 2 senedir tazelemeden baktigim kolonilerim var. O yüzden bu kolonide de talk pudrasi kullanacagim. Türkiyede saf Talk pudrasi bulunuyormu bilmiyorum ama bulamazsaniz sayet bebek Pudrasini da ayni sekilde kullanabilirsiniz.

Ben ilk önce outworldü temiz görünmesi icin bandlamayi tercih ettim ama bunu yapmasaniz da olur.
83928547-541E-4A82-8DAD-6EFDC72D6D4E.jpeg

Ardindan pudrayi bir kabin icerisinde su ile kati bir kivama geleseye kadar karistiriyoruz.

3E747968-1A59-4394-84B8-AC6950BD2203.jpeg

Simdi bir siringa yardimi ile outworldümüze güzel bir sekilde sürüyoruz.

61450876-B28B-4C5D-B811-EF685B0E55D1.jpeg
600FE6E6-6E29-4918-8216-EE43607FEF1C.jpeg

Simdi sira geldi beklemeye. Tek tek cepeleri yaptiktan sonra suyun buharlasmasini ve bu sayede sadece pudranin kalmasini beklememiz lazim. Ben altina bir isitici koydum ama isiticisiz da oluyor sadece biraz daha fazla beklemeniz gerekir.

Bu günlük bukadar arkadaslar ben de beklemedeyim😊 devami yarin bu Outworldü beraber kuracagiz😊

Mod arkadaslar bu flood‘u sabitleyebilirse sevinirim, hobiye yeni baslayan arkadaslarimiza yardimci olacagini düsünüyorum.

Gala2000

Pupa
Üye
Slm,

Aslinda bu bu adimi paylasmicaktim ama ufak bir hata yaptim ve bu hatayi sizin yapmamanizi istedigim icin paylasiyorum🤣
Üst cerceveye de pudra yapiyordum yeni karisim yaptim ama biraz asiri kati olmus o yüzden siringa ile islem yapamadim ve elimle yapmaya karar verdim. Malesef sonuc pek hosuma gitmedi hem ortalik feci batti🤣 hemde pek estetik görünmüyor. Islevini kaybettigini düsünmüyorum ama pudra tabakasi cok kalin ve düzensiz oldu.

Yeni demem o ki karisimin kivamini iyi tutturmak lazim ne fazla kati nede fazla sivi olmasi lazim.

image.jpg

Bu arada koloni geldi aksama bariyer islemi bittikten sonra yeni yuvalarina alacagim.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Evet arkadaslar cok sükür bu minik projenin de sonuna geldik. Biraz aceleye geldi sadece elimde olan malzemeleri kullanabildim fakat sonuc ile memnunum diyebilirim.

Öncelikle pudranin temiz görünmesi icin cektigim bandlari söktüm malesef bu asamada outworld tekrar batiyor. Size tavsiyem eger icine benim gibi büyük bir koloni koycaksaniz tekrar elinizden geldigince temizleyin zira koloniyi koyduktan sonra birdaha detayli temizlik yapma firsatiniz olmuyor.

E5465DAF-4499-42E0-9365-17273080F991.jpeg

Temizledikten sonra kumu koydum, ben yine cok önceden kullanmis oldugum kumu kullandim. Bu yüzden kumu eski bir tencerenin icerisinde yaklasik 3-4 saat kaynattim.

FB2F4C94-8000-4663-99CB-1B5B63FAE819.jpeg

Daha sonra ufak tefek taslar ile süsleme yaptim tabi istege göre sonra da yapabilirsiniz bunu.

985BEEC0-A634-4D5E-AF78-561A9952160A.jpeg

Koloni belirli bir büyüklüge ulasana kadar ben testtüpünde besliyecegim. Aslinda testtüpünde besleme en zahmetsiz olani ama egzotik türlerde isiyi ayarlayamiyorsunuz, ben bu yüzden outworldün yarisinin altina isitici koydum ve degisik bölgelere testtüpleri yerlestirdim. Hepsinin isi derecesi farkli olacaktir ve koloni hoslarina giden testtüpüne tasincaklardir.

C6FA6EE5-B742-4D0C-9158-9875611C3892.jpeg

Sag tarafta gördügünüz gibi daha sonra bir yuva baglayabilmek acisindan giris var simdilik orayi pamuk ile kapattim ilerleyen zamanda beraber bir yuva tasarlayip basariz ve arduino ile isi kontrolünü saglariz bir dahaki projemiz bu olur🤣

DE9AACF9-C6DB-48E0-882D-8376B5CA2A27.jpeg
04E977BF-053C-4323-B1BE-808BCE965CFE.jpeg

Son düzenleme:

IAkinI

Yumurta
Üye
Slm,

Aslinda bu bu adimi paylasmicaktim ama ufak bir hata yaptim ve bu hatayi sizin yapmamanizi istedigim icin paylasiyorum🤣
Üst cerceveye de pudra yapiyordum yeni karisim yaptim ama biraz asiri kati olmus o yüzden siringa ile islem yapamadim ve elimle yapmaya karar verdim. Malesef sonuc pek hosuma gitmedi hem ortalik feci batti🤣 hemde pek estetik görünmüyor. Islevini kaybettigini düsünmüyorum ama pudra tabakasi cok kalin ve düzensiz oldu.

Yeni demem o ki karisimin kivamini iyi tutturmak lazim ne fazla kati nede fazla sivi olmasi lazim.

Ekli dosyayı görüntüle 5402

Bu arada koloni geldi aksama bariyer islemi bittikten sonra yeni yuvalarina alacagim.

Evet arkadaslar cok sükür bu minik projenin de sonuna geldik. Biraz aceleye geldi sadece elimde olan malzemeleri kullanabildim fakat sonuc ile memnunum diyebilirim.

Öncelikle pudranin temiz görünmesi icin cektigim bandlari söktüm malesef bu asamada outworld tekrar batiyor. Size tavsiyem eger icine benim gibi büyük bir koloni koycaksaniz tekrar elinizden geldigince temizleyin zira koloniyi koyduktan sonra birdaha detayli temizlik yapma firsatiniz olmuyor.

Ekli dosyayı görüntüle 5427

Temizledikten sonra kumu koydum, ben yine cok önceden kullanmis oldugum kumu kullandim. Bu yüzden kumu eski bir tencerenin icerisinde yaklasik 3-4 saat kaynattim.

Ekli dosyayı görüntüle 5428

Daha sonra ufak tefek taslar ile süsleme yaptim tabi istege göre sonra da yapabilirsiniz bunu.

Ekli dosyayı görüntüle 5429

Koloni belirli bir büyüklüge ulasana kadar ben testtüpünde besliyecegim. Aslinda testtüpünde besleme en zahmetsiz olani ama egzotik türlerde isiyi ayarlayamiyorsunuz, ben bu yüzden outworldün yarisinin altina isitici koydum ve degisik bölgelere testtüpleri yerlestirdim. Hepsinin isi derecesi farkli olacaktir ve koloni hoslarina giden testtüpüne tasincaklardir.

Ekli dosyayı görüntüle 5430

Sag tarafta gördügünüz gibi daha sonra bir yuva baglayabilmek acisindan giris var simdilik orayi pamuk ile kapattim ilerleyen zamanda beraber bir yuva tasarlayip basariz ve arduino ile isi kontrolünü saglariz bir dahaki projemiz bu olur🤣

Ekli dosyayı görüntüle 5433
Ekli dosyayı görüntüle 5434
Kullandığın ısıtıcı hangisi? Paylaşırsan sevinirim

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
Sadece bebek pudrası değil mi? Başka bir şey eklenmiyor.

MerX

Yumurta
Üye
Çok teşekkürler bende yeni başladım hobilerim

Nicat

Yumurta
Üye
Slm,

Ekli dosyayı görüntüle 5402

Ekli dosyayı görüntüle 5427

Ekli dosyayı görüntüle 5428

Ekli dosyayı görüntüle 5429

Ekli dosyayı görüntüle 5430

Ekli dosyayı görüntüle 5433
Ekli dosyayı görüntüle 5434
bu karıncalar karanlığa gerek duymuyor mu?

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
bu karıncalar karanlığa gerek duymuyor mu?
Aslında evet karanlıkta kalmaları gerekiyor ama alıştırmak mümkün. Tavsiye etmiyorum yumurta performansı düşüyor ayrıca transfer etmekte çok zorluk çıkıyor ışığa alışkın oldukları için

Leovo

Yumurta
Üye
Merhabalar,
Bariyeri denedim fakat kuruduktan sonra çok fazla ow'e dökülme oldu. Hatta kapağı her açıp kapadığımda dökülmeye devam etti. +100 işçili tapinoma kraliçemi bu yüzden kaybettim. Başka türlerde farklı olabilir. Zeytinyağı ve pudrayı deneyeceğim. Sıvı teflon ile ilgili pek türkçe kaynak bulamadım. Vidalar için sızdırmaz olan teflonlar kullanılabilinir mi?

exxper

Yumurta
Üye
Merhabalar,
Bariyeri denedim fakat kuruduktan sonra çok fazla ow'e dökülme oldu. Hatta kapağı her açıp kapadığımda dökülmeye devam etti. +100 işçili tapinoma kraliçemi bu yüzden kaybettim. Başka türlerde farklı olabilir. Zeytinyağı ve pudrayı deneyeceğim. Sıvı teflon ile ilgili pek türkçe kaynak bulamadım. Vidalar için sızdırmaz olan teflonlar kullanılabilinir mi?
Kulandığı pudra farklıydı o yüzden olabilir