Şekerli Suyu Fazla Sıktım

erennn

Larva
Üye
messor kolonime damlalıkla şekerli su verirken biraz fazla sıktım yumurtalara gitti ama işçilerde problem yok gibi tüpün yan taraflarına geçtiler acil cevap nolur ne yapmalıyım

guist

Yumurta
Üye
şekerli suyu temizle ve kürdanın ucuyla koy tüpe koymakta zorlanıyorsan aluminyum folyonun üstüne sık şekerli su öyle koy

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
yumuralara kadar gitti nasıl temizleyebilirim ki
Cımbız ya da çöp şişin ucuna pamuk tuttur. Sonra yavaşça emdir şekerli suyu. Onları epey strese sokacaktır ama bunu yapmanız gerekli. Yumurtalar zarar görmez umarım. Temizlenemiyorsa transfer yapmayı da deneyebilirsiniz.

erennn

Larva
Üye
Cımbız ya da çöp şişin ucuna pamuk tuttur. Sonra yavaşça emdir şekerli suyu. Onları epey strese sokacaktır ama bunu yapmanız gerekli. Yumurtalar zarar görmez umarım. Temizlenemiyorsa transfer yapmayı da deneyebilirsiniz.
henüz hortumum olmadığı için iki tğpğ bantlayıp havalandırma deliği açmıştım ama hiçbir tepki yok geçmiyolar

erennn

Larva
Üye
pamuk tutturmayı deniycem ama yumurtalar da yapışmaz mı ona ve kraliçe olduğu yerde sabit duruyor uffff

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Koloni işçilerini ve kraliçeyi teker çıkarım ve yumurtaları çöp şiş ile teker teker başka tüpe aktarın yani manuel transfer edin

erennn

Larva
Üye
Koloni işçilerini ve kraliçeyi teker çıkarım ve yumurtaları çöp şiş ile teker teker başka tüpe aktarın yani manuel transfer edin
şu anda bir sorun yok gibi görünüyor bir çöp şişin ucuna pamuk takıp yumurtaların üstüne nazikçe dokundurdum ve fazla suyu aldım şuan kendiilerini temizliyorlar gene de yapmama geek varmı

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Ben olsam manuel transfer beklemeden yapardım sen sadece bir kısmını temizledin sudaki buhar uçmaya başladığında şeker bal gibi olucak ve herşeyi yapıştıracak o yüzden transferi sen dediğim gibi yapmalısın

erennn

Larva
Üye

Ben olsam manuel transfer beklemeden yapardım sen sadece bir kısmını temizledin sudaki buhar uçmaya başladığında şeker bal gibi olucak ve herşeyi yapıştıracak o yüzden transferi sen dediğim gibi yapmalısın
tamam yapıyorum umarım birşey olmaz ymurtalara

erennn

Larva
Üye

IMG_20230225_151003.jpg
Şuan durum böyle yarına yumurtaları taşırlar mı

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
kırmızı yerine tamamen ışık geçirmeyecek birşey ile kapat 2 gün sonra toparlamış olurlar