Salyangoz

Nabukatnazar

Yumurta
Üye
Arkadaşlar siteden bir arkadaştan 2 adet salyangoz sahiplendim yeni çıkmışlardı 1 hafta geçti birisi baya bir kabuk içinde kabuğun ön kısmında gözükmüyor bile kurumuş gibi duruyor diğeri sağlam sanırım öldü sebebini bilmiyorum

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Salyangozlarda kabuk girişini kapatmak sıkça görülen bir durum. Bildiğim kadarıyla kuraklıkta yapıyorlar. Bulundukları ortamın neminin yüksek olması gerekmektedir

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Yeni çıkan salyangozlar estivasyon ya da hibernasyon geçiriyor mu bilmiyorum fakat şu videodaki gibi bir tabaka varsa @The_Arthropod'un dediği ortam koşulları uygun olmayabilir.

Bahsettiğim video:

Nabukatnazar

Yumurta
Üye
3af869f5-e9dd-44bc-9410-2d74a02b6439.jpg bu şekil kurumuş gibi duruyor ama ortam gayet nemli diğer canlı baya bir uyum gösterdi

Nabukatnazar

Yumurta
Üye
hocam günlük nemlendiriyorum baya nemli ortam ama bu arkadaş sıkıntı çıkardı meyve olayını deniyorum meyveyi tazeledim üstüne yerleştirdim

• Like
Tepkiler: MCS

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Salyangoz hobisinde yabancılarda gördüğüm kadarıyla "runt" diye tabir ettikleri "cüce/adi" (sanırım böyle çevirsek yanlış olmaz, terminolojiye pek hakim değilim) salyangozlar dünyaya gelebiliyor. Bunun sebebi ise aynı canlılardan meydana gelenlerin kendi aralarında çiftleşmesidir. Yani gen havuzu daralması diyebiliriz. Durum böyle olunca runt dediğimiz canlının gelişimi ya çok az oluyor ya da olmuyor. Size de böyle bir salyangoz denk gelmiş olabilir. Yeni çıktıklarında anlaması zor oluyor fakat birkaç aylık olduklarında farkı görebiliyorsunuz. Örneğin:
images.jpeg
Runt salyangozları genelde ötenazi ile tabiri caizse imha ediyor yabancı hobiciler. Çünkü gelecek nesillerde de bunun görülmesi kaçınılmaz olacaktır.

• Like
Tepkiler: MCS