Prenolepis Nitens Kış Uyksu

umuTuna

Yumurta
Üye
Merhaba Prenolepis Nitens türünün kış uykusunu nasıl yapmalıyım? Cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.

EArslan

Majör Karınca
Karınca Moderasyon
Üye
Kışın normal baktığın gibi bakıp yazın uykuya yatırmalısın.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Yazın uykuya yatırmalı değil aslında. Yani kış uykusu gibi soğuk uygulanarak bir uykudan söz ediyorum. Doğal yaşamlarında böyle bir şeyle karşılaşmıyorlar. Yazın bulundukları ortamın sıcaklığını düşürmenize gerek yok. Kendileri pek aktif olmayacaklardır zaten.

umuTuna

Yumurta
Üye
Yazın uykuya yatırmalı değil aslında. Yani kış uykusu gibi soğuk uygulanarak bir uykudan söz ediyorum. Doğal yaşamlarında böyle bir şeyle karşılaşmıyorlar. Yazın bulundukları ortamın sıcaklığını düşürmenize gerek yok. Kendileri pek aktif olmayacaklardır zaten.
Peki evde tutacaksam hangi mevsim olduğunu nasıl anlayacaklar? Ayrıca teşekkürler çok yardımcı oldu.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Peki evde tutacaksam hangi mevsim olduğunu nasıl anlayacaklar? Ayrıca teşekkürler çok yardımcı oldu.
Sıcaklıklara göre. Yaz döneminde sıcaklıklar artınca aktiflikleri azalacaktır, kış döneminde sıcaklıklar düşünce de daha aktif olmaya başlayacaklardır.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Bu arada işçi var mı kolonide?

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Prenolepis kraliçesinin üzerinde bir çeşit mantar yaşadığını duymuştum ve gözlemlerim de bunu destekliyor kraliçe oda sıcaklığında tutulduğunda ölüm oranı %100e çıkıyor ki zaten bunu sizde görebilirsiniz ben daha stabil bir koloni göremedim, 15~18 derece ve ikili multi queen olduklarında gelişimleri yavaş fakat başarılı bir şekilde gerçekleşiyor. Yuva anotomisine baktığımızdada yerin 2 metre altı yaz kış ortalama 15 derecede buda kraliçeyi oda sıcaklığında tutmamamız gerektiğinin bir göstergesidir.

Youtube üzerinde 200 adet prenolepis nitens ile deney yapan birisi vardı videoyu bulabilirsem sizinle paylaşırım

Benim tahminlerimce bulundukları yuvanın bir kısmı yumurta larva ve pupa gelişimi için oda sıcaklığında olmalı bir kısmıda kraliçeyi hayatta tutabilmek içim soğutulmuş bir alan olmalıdır