Mite hakkında rehber

Mite hobimizde ne yazık ki sıkça görülebilen ve koloniyi ölüme dahi götürebilecek canlılar, bunlar hakkında bir takım konulara değinicem.

Scanning-electron-micrograph-rust-mite.jpg

Mite: Akar ya da miteler, kenelerle birlikte Acarina alttürünün büyük çoğunluğunu oluşturan eklem bacaklı canlı. İnsan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenir. İnsan vücudunda milyarlarca akar yaşamaktadır.

Mite nerede bulunur: mitelar bu durum biraz endişe verici olsada hemen hemen her yerde milyarlarca bulunurlar halılar, yastık ,yorgan , kağıt… Aklınıza gelebilecek hemen hemen her yerde.

mite bizlere zararları: Mitelar sağlığımıza tehdit oluşturmaktadırlar. Evimizde bulunan ev tozu akarları alerjik durumları tetiklemektedir. Bu canlılar bizlere burun tıkanması, sinüslerin iltihaplanması gibi zararlar verebilmekte hatta ileri boyutta astımı tetikleyebilmektedirler.

Not: Mite TDK da geçen adı da akardır

members-subclass-Acari.jpg

Mitelarin kolonide oluşma sebepleri: Mitelar koloni içinde oluşmasını sağlayacak birden çok sebep vardır birazına göz gezdirelim;
1)Kraliçe ile beraber doğadan gelebilir.
2)Verilen yemlerden dolayı gelebilir.
3)Böcek artıklarının temizlenmemesi sonucu orda türeyebilir.
4)Hava sirkülasyonu iyi olmayan kolonilerde sıkça görülür.
Bunlar Maytların üremesi için yaygın sebeplerdir.

Koloni içine sızan mitelar : Koloni içine girmiş olan mitelar , belli bir süre yumurtlar ve çoğalmaya başlar. Bu sırada karıncaların yumurtalarına ve direk karıncalara yapışarak diri diri onları yemeğe geçip kendi yaşamlarını sağlarlar. Koloninize giren mitenin cinsini tespit etmeniz imkansızdır çünkü boyutları nerdeyse mikroskobik olan bu canlılar her canlıda olduğu gibi kendi aralarında da fiziksel farklılıklar göstermektedir yüzlerce farklı cinsi bulunmaktadır. Zaman içinde koloninizin içinde milyonlara, milyarlara ulaşırlar bu süre zarfında karıncalarınız teker teker ölmeye ve yumurtaları azalmaya başlar.
220px-Harvest_mite_cycle.svg.png

Miteların yaşam döngüsü: Yumurta, nimf aşamasına eriyen bir larva aşamasına girer. 1-2 kez daha sonra perisi bir yetişkine dönüşür. Akarlar, keneler gibi, larva olarak üç çift bacağa ve nimf ve yetişkin olarak dört çift bacağa sahiptir.

Mitelar nasıl engellenir: Kolonimize musallat olmuş mitelardan kurtulabilmek için yapabileceğimiz şeyler öncelikle önlem almaktır. Buna karıncaların bulundukları odayı düzenli havalandırarak başlayabilirsiniz, temizlik yapabilirsiniz.
Koloni içinde ise starilize edilmiş bir ortamda hijyenik bir şekilde bakılıp beslenen canlı yemler kullanmalısınız. Beslenme gittikten sonra orayı kulak çubuğuyla temizlemelisiniz.

Mitelardan nasıl kurtulunur: İlk olarak koloninizin olduğu yeri havalandırarak temiz bir ortama kavuşturmalısınız. PH değeri asidik olan doğal şeyler kullanarak karıncaların kendilerini dezenfekte etmesini sağlayabilirsiniz. Koloniyi yeni bir yaşam alanına transfer etmeniz maytlı ortamdan kurtulmalarını sağlar ancak karıncaların ve yumurtaların üstünde gelebilecek mitelar da vardır bunların tekrardan çoğalmamalı için havalandırmaya dikkat etmeli beslenmeyi biraz azaltmalı ve nemlendirmeyi azaltmalısınız ki maytlar için üremeleri için ortam oluşmasın.

sizlere bunu hazırlarken hem kendi yaşadığım mite döneminden ve yabancı bir çok kaynaktan bilgi alarak arkamı sağlam tutmaya çalıştım. Bu süre zarfında yabancı kaynaklardanda çeviri, birleştirme ve doğru bilgiyi bulmak için çabaladım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Sevgi ve saygılarımla
Yusuf Yaman (Antlantis)

Kaynaklar: Vikipedi, Britannaica, NC STATE UNIVERSITY, Wikiwand

Son düzenleme:

Zodex

Yumurta
Üye
Böceklere tikim var dostum. Karıncalara yok allah'a şükür.

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Bilgilendirici, yararlı bir konu olmuş. Emeğine sağlık.

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
*Acari altsınıfını oluştururlar (NCBI)
Oldukça güzel olmuş, tebrik ederim.

Okan

Pupa
Üye
Bunlar yüzünden 2-3 gündür kolonimle savaş veriyorum. Şerefsizler kolonimi patlatacaklardı.
Bilgilendirici konu eline sağlık

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
Eline emeğine sağlık, birçok kişi faydalanabilir gayet yararlı ve bilgilendirici olmuş.

cnx

Larva
Üye
Mayt hobimizde ne yazık ki sıkça görülebilen ve koloniyi ölüme dahi götürebilecek canlılar, bunlar hakkında bir takım konulara değinicem.

Scanning-electron-micrograph-rust-mite.jpg

Mayt: Akar ya da mayt, kenelerle birlikte Acarina alttürünün büyük çoğunluğunu oluşturan eklem bacaklı canlı. İnsan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenir. İnsan vücudunda milyarlarca akar yaşamaktadır.

Mayt nerede bulunur: Maytlar bu durum biraz endişe verici olsada hemen hemen her yerde milyarlarca bulunurlar halılar, yastık ,yorgan , kağıt… Aklınıza gelebilecek hemen hemen her yerde.

Maytların bizlere zararları: Maytlar sağlığımıza tehdit oluşturmaktadırlar. Evimizde bulunan ev tozu akarları alerjik durumları tetiklemektedir. Bu canlılar bizlere burun tıkanması, sinüslerin iltihaplanması gibi zararlar verebilmekte hatta ileri boyutta astımı tetikleyebilmektedirler.

Not: Maytların TDK da geçen adı da akardır

members-subclass-Acari.jpg

Maytların kolonide oluşma sebepleri: Maytlar koloni içinde oluşmasını sağlayacak birden çok sebep vardır birazına göz gezdirelim;
1)Kraliçe ile beraber doğadan gelebilir.
2)Verilen yemlerden dolayı gelebilir.
3)Böcek artıklarının temizlenmemesi sonucu orda türeyebilir.
4)Hava sirkülasyonu iyi olmayan kolonilerde sıkça görülür.
Bunlar Maytların üremesi için yaygın sebeplerdir.

Koloni içine sızan maytlar: Koloni içine girmiş olan maytlar, belli bir süre yumurtlar ve çoğalmaya başlar. Bu sırada karıncaların yumurtalarına ve direk karıncalara yapışarak diri diri onları yemeğe geçip kendi yaşamlarını sağlarlar. Koloninize giren maytın cinsini tespit etmeniz imkansızdır çünkü boyutları nerdeyse mikroskobik olan bu canlılar her canlıda olduğu gibi kendi aralarında da fiziksel farklılıklar göstermektedir yüzlerce farklı cinsi bulunmaktadır. Zaman içinde koloninizin içinde milyonlara, milyarlara ulaşırlar bu süre zarfında karıncalarınız teker teker ölmeye ve yumurtaları azalmaya başlar.
220px-Harvest_mite_cycle.svg.png

Maytların yaşam döngüsü: Yumurta, nimf aşamasına eriyen bir larva aşamasına girer. 1-2 kez daha sonra perisi bir yetişkine dönüşür. Akarlar, keneler gibi, larva olarak üç çift bacağa ve nimf ve yetişkin olarak dört çift bacağa sahiptir.

Maytlar nasıl engellenir: Kolonimize musallat olmuş maytlardan kurtulabilmek için yapabileceğimiz şeyler öncelikle önlem almaktır. Buna karıncaların bulundukları odayı düzenli havalandırarak başlayabilirsiniz, temizlik yapabilirsiniz.
Koloni içinde ise starilize edilmiş bir ortamda hijyenik bir şekilde bakılıp beslenen canlı yemler kullanmalısınız. Beslenme gittikten sonra orayı kulak çubuğuyla temizlemelisiniz.

Maytlardan nasıl kurtulunur: İlk olarak koloninizin olduğu yeri havalandırarak temiz bir ortama kavuşturmalısınız. PH değeri asidik olan doğal şeyler kullanarak karıncaların kendilerini dezenfekte etmesini sağlayabilirsiniz. Koloniyi yeni bir yaşam alanına transfer etmeniz maytlı ortamdan kurtulmalarını sağlar ancak karıncaların ve yumurtaların üstünde gelebilecek maytlar da vardır bunların tekrardan çoğalmamalı için havalandırmaya dikkat etmeli beslenmeyi biraz azaltmalı ve nemlendirmeyi azaltmalısınız ki maytlar için üremeleri için ortam oluşmasın.

sizlere bunu hazırlarken hem kendi yaşadığım mayt döneminden ve yabancı bir çok kaynaktan bilgi alarak arkamı sağlam tutmaya çalıştım. Bu süre zarfında yabancı kaynaklardanda çeviri, birleştirme ve doğru bilgiyi bulmak için çabaladım umarım sizlere yardımcı olabilmişimdir.

Sevgi ve saygılarımla
Yusuf Yaman (Antlantis)

Kaynaklar:
Vikipedi, Britannaica, NC STATE UNIVERSITY, Wikiwand
Dostum bunu daha önce bilmiyordum,Sağolasın bu bilgi için gerçekten tecrübe edinmem iyi oldu.

spideryagiz

Yumurta
Üye
Teşekkürler, notumu aldım.Konunun yararı çok olucak gibi gözüküyor :)

Antlantis

İşçi Karınca
Üye
Eline sağlık, çok güzel konu olmuş.
Teşekkür ederim.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Dostum bunu daha önce bilmiyordum,Sağolasın bu bilgi için gerçekten tecrübe edinmem iyi oldu.
Umarım yardımcı olabilmişimdir

Bilgilendirici ve faydalı bir konu olmuş eline sağlık 🤍
Teşekkürler

Teşekkürler, notumu aldım.Konunun yararı çok olucak gibi gözüküyor :)
Umarım yardımcı olur.