Messor ve Arı

KAANDBK01

Yumurta
Üye
Eve arı girdi kardeşimde korktuğu için uçarken havluyla vurdu arıya yere düştü ucamıyordu bende boşuna telef olmasin diye Messor kolonime verdim bı sıkıntı olurmu?
IMG20220713151123.jpg

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Bu şekilde kendiniz canlıları koloninize vermeden önce şu iki etkeni unutmamalısınız, pestisit ve parazit;
Kendiniz öldürdüğünüz canlıların parazit taşıma riski vardır. Parazit ihtimalini minimalize etmenin yolu kaynatma ve dondurmadır. Böceğinizi dondurup veya kaynatıp parazit ihtimalini en aza indirebilirsiniz.

Pestisit ise tarım ilacıdır. Zararlı canlıları engellemek adına kullanılan bir kimyasal maddedir. Canlınız pestisit de taşıyor olabilir fakat eğer pestisit taşıyor olsaydı muhtemelen ölmesi gerekirdi. Fakat elbette ölmeyebilir de. Bu sebeple bulduğunuz ölü böcekleri aslında bu sebepten ötürü koloninize vermemelisiniz. Bunun sebebi bu canlıların pestisite maruz kalmış olma ihtimalidir. Diyelim ki sizin yaşadığınız durum gibi canlıyı siz öldürdünüz, malesef ki hala pestisit ihtimali söz konusudur.

Bu sebeplerden ötürü doğadan alınan böcekleri koloniye vermek risklidir. Bu böcekleri kendiniz üreterek parazit ve pestisit ihtimalini düşünmenize gerek kalmaz.

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
Bir kaç hatayı düzelterek başlamak istiyorum. Öncelikle erişkin arılarda görülen yaygın parazitlerin çok büyük bir kısmı canlının üzerinde kolaylıkla gözlemlenebilir veya canlıyı kısa sürede öldürür. Bu yüzden verdiğin arıda parazit varsa çok rahat bir biçimde inceleyerek anlayabilirsin. Tarım ilaçlarının etkisi ise çok daha farklı.
Tarım ilacının içeriğinin toksisitesine bağlı olarak tarım ilaçları kullanıldığı ekosisteme büyük zarar verir. Arıların yaşam ölçüsünü büyük oranda azaltır ve arıyla beslenen canlılara da toksisitesi bir miktar azalarak aktarılır. Bu nedenle arı ile kraliçenin aynı bölgede bulunuyorsa zaten o kraliçe de az da olsa etkilenmiştir. Ben arıyı yemesinin koloni için bundan kaynaklanan bir sorun olabileceğini düşünmüyorum.
Fakat tehlikeli olan kısım arının hastalıkları ve bakterileri. Ilkbahardan yazın başlarına doğru arı hastalıkları kovanlarda çok sık görünür. Çesitli mantarlar, bakteriler vb. mikroorganizmalar bunlara sebep olur ve koloni içinde büyük bir hızla yayılır. Arıcılıkla uğraşanlar bilir bazı hastalıkların tedavisi, tedaviden sonra bile epey bi uğraştırır. Eğer arının içinde bir bakteri bulunuyorsa bi ihtimal ile koloninize bulaşabilir ve hiçbir şey yapamazsın hatta farketmezsin bile.
Verdiğin arının ben bir sorun oluşturacağını düşünmüyorum ama yapmamaya özen göstermeni tavsiye ederim.🐔

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Selamlar hocam, öncelikle teşekkür ederim hatalarımı düzelttiğin için. Fakat ek olarak belirttiğiniz yönergeler de bir hata görüyorum. İzninizle buna değinmek istiyorum.

Bildiğiniz üzere bu tarz canlıları kolonimize verdiğimiz zaman büyük ölçüde ihtimallerden, olasılıklardan bahsederiz. Amatörce yaptığımızdan ötürü bu olasılıklar aslında vereceğimiz kararı belirliyor ve çoğu zaman kesin bir kanıya varamıyoruz.

Yönergenizde, parazitlerin büyük bir kısmından bahsetmişsiniz. Elbette canlıda bulunan bu parazitler bahsettiğiniz kısıma dahil olmayabilir. Kısaca canlı üzerinde görünmeyecek"  parazitlerden bahsediyorum. Bu sebeple canlı üzerinde parazit varsa her zaman olup olmadığını anlayamayacağımız kanaatindeyim.

Diğer bahsettiğiniz yönergeler hakkında yapabileceğim bir yorum yok, teşekkür ederim beni de aydınlattığınız için.

:)

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
@el4nce yeni konu açmak yerine buradan sorayım dedim, köyde dağın başında bulduğum bir çekirgeyi kolonime vermemin bir sakıncası olur mu ?
Kaynatıp veya dondurup verirseniz bir sorun olacağını zannetmiyorum. Fakat bazı canlılar yapıları gereği toksiktirler. Örneğin kara sinek, kara sineğin yaşamı gereği toksik bir canlıdır. Karıncalara verilmemelidir. Mesela 1 yıl önce bulduğum süt otu böceğini kolonime verecektim ki yabancı hobiciler süt otu böceğini toksin olduğunu söylediler. Bu sebeple önce canlıyı tanımak gerekir. Sizin için çekirge vermenin bir sakıncası olup olmadığını yabancı karınca bakıcılarına sordum. Onlar toksin olmadığını, verilebileceğini söylediler. Ölü mü buldunuz çekirgeyi?

ELVERiCi1453

Pupa
Üye
Kaynatıp veya dondurup verirseniz bir sorun olacağını zannetmiyorum. Fakat bazı canlılar yapıları gereği toksiktirler. Örneğin kara sinek, kara sineğin yaşamı gereği toksik bir canlıdır. Karıncalara verilmemelidir. Mesela 1 yıl önce bulduğum süt otu böceğini kolonime verecektim ki yabancı hobiciler süt otu böceğini toksin olduğunu söylediler. Bu sebeple önce canlıyı tanımak gerekir. Sizin için çekirge vermenin bir sakıncası olup olmadığını yabancı karınca bakıcılarına sordum. Onlar toksin olmadığını, verilebileceğini söylediler. Ölü mü buldunuz çekirgeyi?
Teşekkürler. Hayır, canlı.