Messor günlüğü

Berkant_md

Yumurta
Üye
Selam!
Ben Berkant yaklaşık 2 yıldır aktif hobide bulunmakla beraber yaklaşık 5.5 yıldır karınca çiftliğini takip etmekteydim
İlk başladığımda orta okuldaydım şu an liseyi bitirmek üzereyim uzun bir aradan sonra geçen bahar tekrar başladım ve sadece messor cinsi bu kraliçe yi doğadan sahiplendim (yanında başka bir messor da var ama onun günlüğünü tutmayacağım) birkaç farklı cins bulsam da o zamanlar elimde canlı yemler olmadığı için onları almamıştım
Bunlar da şu ilk halleri "vakit buldukça tecrübelerimi aktaracağım."

Sanırım tarih 21.03.2021
IMG_20210321_145841.jpgIMG_20210321_134924.jpgIMG_20210321_133322.jpg

Berkant_md

Yumurta
Üye
hadi hayırlı olsun yeni kraliçe
Daha çok devamı gelecek yakında 1 yaşına gelecek koloni yakında şu an uykuda
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Benden öneriler şunlar ilk başta tecrübesizdim ve insanları dinlemeyip tohum koydum ilk başta kraliçe tohumlarla ilgilendi sonra umursamadı ve tohumlar sürdü vs ondan dolayı siz tohum koymayın 3 4 haftada bir şekerli su verilebilir ama çok ilgilenmezler
IMG_20210411_174438.jpg
Bu süreçte kırmızı şeffaf dosyalar var hem gözlemlemek hemde takip etmek için siperlik olarak onu kullanın strese sokmayın özellikle messor cinsi hızlı strese giren bir cins yumurtalarını yerse siz uğraşırsınız sıcaklığı oda sıcaklığına sabitleyip ilk işçiler çıkana kadar oynaşmayınIMG_20210422_155239.jpg

Yumurtalar bir süre sonra larvaya larvalar bir süre sonra pupaya dönüşecektir bunları zaten gözlemleyeceksiniz
Yumurta:
Screenshot_2022-01-16-13-55-16-62_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
Larva:
IMG_20210424_155031.jpg
Minör pupaları
Screenshot_2022-01-16-13-56-05-26_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
Pupalar zamanla koyu bir renk alır ve pupadan çıkar messor cinsinde cata ve campo cinslerindeki gibi koza oluşumu gözlenmez

Son düzenleme:

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
Hocam kusura bakmayın tam bilmiyorum da ondan dolayı soruyorum, genelde kanatları olanlar döllenmemiş olmuyor mu? İlk fotoğraftakinin kanatları olduğu için merak ettim.

cnx

Larva
Üye
Selam!
Ben Berkant yaklaşık 2 yıldır aktif hobide bulunmakla beraber yaklaşık 5.5 yıldır karınca çiftliğini takip etmekteydim
İlk başladığımda orta okuldaydım şu an liseyi bitirmek üzereyim uzun bir aradan sonra geçen bahar tekrar başladım ve sadece messor cinsi bu kraliçe yi doğadan sahiplendim (yanında başka bir messor da var ama onun günlüğünü tutmayacağım) birkaç farklı cins bulsam da o zamanlar elimde canlı yemler olmadığı için onları almamıştım

Sanırım tarih 21.03.2021
Ekli dosyayı görüntüle 320Ekli dosyayı görüntüle 321Ekli dosyayı görüntüle 322
Merhaba Berkans sana keyifli hobiler dilerim,umarım ilerdeki zamanlarda kolonin hızlı büyüyerek büyük koloni haline gelir,İyi günler

Berkant_md

Yumurta
Üye
Hocam kusura bakmayın tam bilmiyorum da ondan dolayı soruyorum, genelde kanatları olanlar döllenmemiş olmuyor mu? İlk fotoğraftakinin kanatları olduğu için merak ettim.
Evet ama şöyle bir muhabbet var bazı kraliçeleri uygun ortam bulduktan sonra kanatlarını döküyorlar bunu crema messor ve pheidole de gördüm diğer cinslerde tecrübe edemedim şu anlık ama yuvadan uzaksa tek başınaysa döllenmiş olma ihtimali yüksek alıp 1 2 gün tutup kanatlarını döküp dökmediğini gözlemleyebilirsiniz

Öncelikle çok sayıda yumurtladığı için kraliçemiz en başta bir işçi patlamasıyla ilk işçileri aldım IMG_20210511_080905.jpg
Net değil ama idarelik :)

Burada anlayabileceğiniz üzere ilk işçiler küçük minörlerimiz renkleri bile tam oturmamış haldeler IMG_20210517_092932.jpg
Size şöyle bir tavsiyede bulunabilirim
Kuş yemlerinin içinde bulunan bize kuru meyve olarak söylenen ama aslında kuru gıda boyalı ekmeklerden vermenize gerek yok bir çok kez denedim farklı koloniler de de ne bir artısı oldu ne de çok ahım şahım tükettiler

Size şöyle denemelerimden de bahsedebilirim öncelikle karides :
Screenshot_2022-01-19-10-55-13-93_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
İki messor kolonisinde deneyimleme şansım oldu ilk başta yem çeşitliliği ve canlı yem eksikliğinde severek tükrtmekteydiler ama zaman ilerledikçe canlı yeme alıştıkça tüketmemeye başladılar elinizde canlı yem yoksa yem çeşitliliği olarak kullanabilirsiniz

Yaprak birlerine gelince bir çok ilaçlama vs yapılmakta aslında tehlikeli ama yinede denemek istedim Screenshot_2022-01-19-10-55-35-34_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
Screenshot_2022-01-19-10-55-29-87_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg
Bu şekilde denedim ama boyut olarak çok küçük geldi bu nedenle koloni ilk işçilerindeyken verilebilecek yemlerden biri

( bu arada ben 1 2 haftada bir messorları besliyorum daha kısa süre tuttuğumda genelde canlı yemleri öldürüp çöplerin arasına atıyorlar size bunları tavsiye edebilirim)

Son düzenleme:

karinca_yiyen

Yumurta
Üye
Evet ama şöyle bir muhabbet var bazı kraliçeleri uygun ortam bulduktan sonra kanatlarını döküyorlar bunu crema messor ve pheidole de gördüm diğer cinslerde tecrübe edemedim şu anlık ama yuvadan uzaksa tek başınaysa döllenmiş olma ihtimali yüksek alıp 1 2 gün tutup kanatlarını döküp dökmediğini gözlemleyebilirsiniz

Öncelikle çok sayıda yumurtladığı için kraliçemiz en başta bir işçi patlamasıyla ilk işçileri aldım Ekli dosyayı görüntüle 440
Net değil ama idarelik :)

Burada anlayabileceğiniz üzere ilk işçiler küçük minörlerimiz renkleri bile tam oturmamış haldeler Ekli dosyayı görüntüle 442
Size şöyle bir tavsiyede bulunabilirim
Kuş yemlerinin içinde bulunan bize kuru meyve olarak söylenen ama aslında kuru gıda boyalı ekmeklerden vermenize gerek yok bir çok kez denedim farklı koloniler de de ne bir artısı oldu ne de çok ahım şahım tükettiler

Size şöyle denemelerimden de bahsedebilirim öncelikle karides :
Ekli dosyayı görüntüle 468
İki messor kolonisinde deneyimleme şansım oldu ilk başta yem çeşitliliği ve canlı yem eksikliğinde severek tükrtmekteydiler ama zaman ilerledikçe canlı yeme alıştıkça tüketmemeye başladılar elinizde canlı yem yoksa yem çeşitliliği olarak kullanabilirsiniz

Yaprak birlerine gelince bir çok ilaçlama vs yapılmakta aslında tehlikeli ama yinede denemek istedim Ekli dosyayı görüntüle 469
Ekli dosyayı görüntüle 470
Bu şekilde denedim ama boyut olarak çok küçük geldi bu nedenle koloni ilk işçilerindeyken verilebilecek yemlerden biri

( bu arada ben 1 2 haftada bir messorları besliyorum daha kısa süre tuttuğumda genelde canlı yemleri öldürüp çöplerin arasına atıyorlar size bunları tavsiye edebilirim)
ya benimde şu an 2 gün önce sahiplendiğim bir messor kolonisi var kolonide yaklaşık 15 asker birde minör var. Bunlar tüpten hiç dışarı çıkmıyor ıslak pamuğun dibinde bekliyorlar. ve koloni ilk geldiğinde içeride sadece bir kaç tane yumurta varken şimdi 10 tane yumurta olmuştur neler oluyor bu kolonide aydınlatırmısınız beni

( full soldaki tüpün içindeler) isterseniz tüpün içini de atabilirim).

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    68.2 KB · Görüntüleme: 58

Gixry

Yumurta
Üye
ya benimde şu an 2 gün önce sahiplendiğim bir messor kolonisi var kolonide yaklaşık 15 asker birde minör var. Bunlar tüpten hiç dışarı çıkmıyor ıslak pamuğun dibinde bekliyorlar. ve koloni ilk geldiğinde içeride sadece bir kaç tane yumurta varken şimdi 10 tane yumurta olmuştur neler oluyor bu kolonide aydınlatırmısınız beni

daha küçük bi outworld e geçmelisiniz koloni biraz daha büyüdükten sonra tekrar bu alan geçirin :)

KayraGcr

Yumurta
Üye
Genelde evet. Ben hiç karşılaşmadım ama kanatlı döllenmiş lerde oluyo ve denilene göre sağlıklı da oluyormuş

cntralperen

Yumurta
Üye
Selam!

Sanırım tarih 21.03.2021
Bende bugün birinden satın aldım Messor türü kraliçe fakat ilk aşamada yumurtaları gözükmüyor. Muhtemelen kargoda gelirken yumurtalarını yedi. ilk sorum olarak bir dahaki yumurtaları ne zaman çıkartır?. İkinci olarak geldiği günün akşamı biraz enerji versin diye 1 damla şekerli su verdim iyi mi yaptım?. Son olarak televizyonun altına koydum ortalama sıcaklık olsun diye yanında modem de var televizyonun sesinden ve modemin çıkarttığı sinyallerden etkilenir mi?

Remos

Yumurta
Üye

Tuğkan abinin bir videosuna denk gelmiştim ilk işçiler pek dolaşma taraftarı değil demişti onun bir etkisi olabilir

Mert3300

Yumurta
Üye
Selam!

Sanırım tarih 21.03.2021
Kanatlı olması, çiftleşmediği anlamına gelmiyor mu ?

KayraGcr

Yumurta
Üye
Bende bugün birinden satın aldım Messor türü kraliçe fakat ilk aşamada yumurtaları gözükmüyor. Muhtemelen kargoda gelirken yumurtalarını yedi. ilk sorum olarak bir dahaki yumurtaları ne zaman çıkartır?. İkinci olarak geldiği günün akşamı biraz enerji versin diye 1 damla şekerli su verdim iyi mi yaptım?. Son olarak televizyonun altına koydum ortalama sıcaklık olsun diye yanında modem de var televizyonun sesinden ve modemin çıkarttığı sinyallerden etkilenir mi?
Sinyaller den etkilenmez snrm ama yumurtalarını yediyse sorun olabilir 1 hafta ya tekrar çıkartır snrm. Şekerli su da ilk işçi karincasi çıkınca veriliyor normalde yani tekrar vermeni önermem