Mantis Hakkında Sorularım

mys23

Yumurta
Üye
Merhabalar,
Bir gün önce trajedik bir şekilde yavru bir mantis buldum ancak tatile geldiğimiz için yanımda çok bir araç gerecim yok. Onu mecburen yanımda böcek bulduğum zaman almak için taşıdığım bir kaba koydum ancak yanımda canlı yem de yok. Bu yüzden besleme de yapamadım. Sizlere sorum ise; koyduğum kap çok mu küçük, ona uygun mu, bir de kaç günde bir ne ile besleyebilirim?

Ekli dosyalar

• IMG_20230815_115704.jpg
    IMG_20230815_115704.jpg
    13.2 KB · Görüntüleme: 28
  • IMG_20230815_120838.jpg
    IMG_20230815_120838.jpg
    11.7 KB · Görüntüleme: 29
Moderatör tarafında düzenlendi:

Topirak

Majör Karınca
Üye
O kapta kabuk atarken vb. biraz zorlanır biraz daha büyük bir kap daha iyi olacaktır.
Boyutuna uygun bir sineği dondurup cımbızla canlıymış gibi oynatarak yemesini sağlayabilirsiniz.

mys23

Yumurta
Üye
O kapta kabuk atarken vb. biraz zorlanır biraz daha büyük bir kap daha iyi olacaktır.
Boyutuna uygun bir sineği dondurup cımbızla canlıymış gibi oynatarak yemesini sağlayabilirsiniz.
6 gün kadar bir sıkıntı oluştururmu

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Özellikle yanınızda uygun bir kap ve canlı yem yokken tatilde bulduğunuz mantisi almanızın bir sebebi var mıdır?

mys23

Yumurta
Üye
Özellikle yanınızda uygun bir kap ve canlı yem yokken tatilde bulduğunuz mantisi almanızın bir sebebi var mıdır?
Söylediğim şekilde bunu baya bir trajedik bir şekilde buldum. Olayda şöyleki düneyin alilemlen beraber Bursa'da araba ile gezerken biran yaz yağmuru başladı tam o sıradada virajlı bir yoldaydık şöfer koltuğunda babam vardı ben arka koltuktaydım tam yağmur sırasında işte viraj döndüğümüz için araba kayıp başkabir arabaylan burun buruna kaza yaptık neyse işte sonra olaylar devam etti çekiciye yükledik ben şoför koltuğuna geçtim çekicinin üstünde giderken bir an içime bir kasfet düştü sonra ne olduysa biyanda içimde emliyet kemerine bakmam gerekiyormuş gibi hissettim baktığımdada bu mantis oradaydı ancak şöyle birşeyki ben tatile gelmeden önce geldikten sonra sürekli içimden bir yavru mantis bulup aylemin beslemeye ikna olmasını istedim şans eserinede ogün orda çıktı o karşıma ailemde kazadan sonra kendimi iyi hissetmem için izin verdiler şimdide işte o benim için çok önemli bir hayvan oldu

Emre52ege52

Pupa
Üye
Söylediğim şekilde bunu baya bir trajedik bir şekilde buldum. Olayda şöyleki düneyin alilemlen beraber Bursa'da araba ile gezerken biran yaz yağmuru başladı tam o sıradada virajlı bir yoldaydık şöfer koltuğunda babam vardı ben arka koltuktaydım tam yağmur sırasında işte viraj döndüğümüz için araba kayıp başkabir arabaylan burun buruna kaza yaptık neyse işte sonra olaylar devam etti çekiciye yükledik ben şoför koltuğuna geçtim çekicinin üstünde giderken bir an içime bir kasfet düştü sonra ne olduysa biyanda içimde emliyet kemerine bakmam gerekiyormuş gibi hissettim baktığımdada bu mantis oradaydı ancak şöyle birşeyki ben tatile gelmeden önce geldikten sonra sürekli içimden bir yavru mantis bulup aylemin beslemeye ikna olmasını istedim şans eserinede ogün orda çıktı o karşıma ailemde kazadan sonra kendimi iyi hissetmem için izin verdiler şimdide işte o benim için çok önemli bir hayvan oldu
Geçmiş olsun

Mantis_

Asker Karınca
Ekip
Deneyimli Hobici
Üye
O kutu onun için fazla küçük, açlığa bi süre dayanabilir fakat susuz bırakmamaya özen gösterin. Sıcakta doğrudan bırakmayın ve çapraz havalandırma yapın. O kapta kabuğa girerse eğer canlı kabuk aramayıp ölecektir. Kazanız için geçmiş olsun. Kap için herhangi bir züccaciye bulup normal plastik saklama kaplarından alabilirsin.

mys23

Yumurta
Üye
Arkadaşlar rica etsem fotoraflardan bakarak mantisimin cinsiyetini söyleye bilir misiniz daha yeni olduğum için hobide tam olarak ayırt edemedim

Ekli dosyalar

• IMG_20230815_115646.jpg
    IMG_20230815_115646.jpg
    12 KB · Görüntüleme: 15

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Sıra dışı bir hikâyeymiş, geçmiş olsun.

waveslord

Pupa
Üye
Tatiliniz ormana yakın ise ormandan hayvanın boyuna uygun böcek verebilirsiniz sanırım. Ama iç parazit riski var. Sadece ilaçlı olma ihtimalini azaltabilir anlattığım.

mys23

Yumurta
Üye
Ar
Tatiliniz ormana yakın ise ormandan hayvanın boyuna uygun böcek verebilirsiniz sanırım. Ama iç parazit riski var. Sadece ilaçlı olma ihtimalini azaltabilir anlattığım.
Arkadaşlar birde bir sorum daha olacak acaba çiğ et veyatta çiğ tavuk etini sallayarak canlı gibi göstersem yarmi veyatta zarar verirmi