Makro Fotoğraf Günlüğüm / Praténsis

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
CSC_1000-03.png

Bu yıl çektiğim fotoğraflar içerisinde en iyisinin bu olduğuna karar verdim. Onun için tekrar paylaşayım dedim.

Son düzenleme:

Claw

Pupa
Üye
Hocam kamerayı öneriyor musunuz? Yıl 2024 hâlâ alınır mı yoksa başka önerileriniz mevcut mudur?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Şimdi bu fotoğrafların altına birkaç haftadır yaptığım gözlemleri paylaşacağım. Konuyu takip eden kişiler de bilgi edinmiş olur.
Empusa Fasciata türünün bireylerinden onlarcasının olduğu bir bölge buldum. Bu bölge akarsuyun kenarında çalılık, böğürtlen çalılarının olduğu bir yer. Epey çekirge, arı, sinek ve çeşitli böcekler var. Yani hem sulak bir bölge ve nem olarak elverişli hem de besin bolluğu var. Bu da mantislerin bu bölgede üreyebilmesini sağlıyor ki aynı bölgede daha önce pek çok Mantis Religiosa, Ameles bireyleri de görmüştüm. Mantis gözlemlemek istiyorsanız bu söylediklerimi dikkate alarak bir arama yapabilirsiniz. Bunun dışında gözlemlediğim tüm Empusa Fasciata bireyleri subadult idi. Hiç adult birey görmedim. Muhtemelen nisan sonlarına doğru, ayın 20'sinden sonra adult oluyorlar. Bu da gelecek yıllar için ve siz konu takipçileri için bir not olsun. Aynı zamanda aynı bölgede çok farklı morphlarda bireyler gözlemledim ki bu da bana ilginç geldi. Çünkü yan yana bulduğum bir mantis pembe-yeşil renklerindeyken diğer mantis tamamen koyu kahverengiydi.

Bu dönemlerde yani nisan ayının ortalarına ve sonlarına doğru erik kırlangıçkuyruk kelebeğini, zümrüt kelebeğini ve orman fistosunu gözlemledim. Son fotoğrafta zümrütü görebilirsiniz. Diğer türleri de daha önce paylaşmıştım.

Gözlemlediğim bir diğer tür kaplan böceği. Birkaç aydır aktifler ve sayıları inanılmaz fazla. Yüzlercesini görüyorum. Kaplan böceklerini de yine sulak alanlarda, birikintilerin olduğu yerlerde gözlemledim.
Yazacaklarım bu kadar. Sorunuz falan olursa bana özelden yazın, konu altına yazmayın lütfen. Hem konunun boş yere üste çıkmasını istemiyorum hem de mesaj kirliliği olmasını istemiyorum.