Kraliçe bulamıyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ares

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Üye
Evet öyle, ben çok aradım kolay gelsin🥲
Diyarbakır'da camponotus bulma şansınız fazlasıyla zor. Uçuş yapan türünde uçuşu geçti birkaç ay önce. Yani şehir merkezinde çok bulamazsınız öyle diyeyim. Üniversitenin oraları gezmeniz gerekiyor. Geçen günlerde de crematogaster lorteti ve aphaenogaster sp. uçuşu oldu. Lasius, pheidole ve tetramorium uçuşu devam eden cinsler. Eylül ayları genelde durağan geçer. Ekim'de daha çok messor aphaenogaster ve crematogaster bulabilirsiniz. Ek olarak ilçelerde 2 camponotus türü vardı yanılmıyorsam sonbaharda uçuş yapıyordular onlarıda araştırıp bulabilirsiniz. Aklınıza takılan başka soru varsa konu altında sorabilirsiniz.

mithrayelda

Pupa
Üye
Diyarbakır'da camponotus bulma şansınız fazlasıyla zor. Uçuş yapan türünde uçuşu geçti birkaç ay önce. Yani şehir merkezinde çok bulamazsınız öyle diyeyim. Üniversitenin oraları gezmeniz gerekiyor. Geçen günlerde de crematogaster lorteti ve aphaenogaster sp. uçuşu oldu. Lasius, pheidole ve tetramorium uçuşu devam eden cinsler. Eylül ayları genelde durağan geçer. Ekim'de daha çok messor aphaenogaster ve crematogaster bulabilirsiniz. Ek olarak ilçelerde 2 camponotus türü vardı yanılmıyorsam sonbaharda uçuş yapıyordular onlarıda araştırıp bulabilirsiniz. Aklınıza takılan başka soru varsa konu altında sorabilirsiniz.
Pheidole ya da camponotus bulma amacıyla arayışa çıkıyordum ben de, bilgi icin teşekkürler

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
ben de rüzgarda denk geldim fakat bu rüzgarın uçmalarına engel olmadığı anlamına gelmiyorlar rüzgarda savruluyorlar sağa sola.
Savrulmayı umursadıkları anlamına da gelmiyor. Çoğu zaman şiddetli rüzgar olmadığı sürece uçabiliyorlar.

Lexe33

Yumurta
Üye
Ben yaylaya çıktım bugün lasius uçuşuna denk geldim kanatsız olanlardan birkaç tane aldım ve sanırım 1 tane de nodus buldum ama nodusa bakamicam tavsiyesi olan var mı

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
aynaya bakın kraliçeyi göreceksiniz

rock-one-eyebrow-raised-rock-staring.gif

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
camponotus festai Maalesef öldü, Abdomeninde ve thorax kısmında baya hasar vardı gece 1-3 arası uçuyorlar sabah kaya altında bulmuştum..
Camponotus baldacci bu hocam. C. festai dediğim karıncalar için C. turkestanicus önermişsiniz fakat bu tür Türkiye'de mevcut değil.

Emir123

Media
Üye
Camponotus baldacci bu hocam. C. festai dediğim karıncalar için C. turkestanicus önermişsiniz fakat bu tür Türkiye'de mevcut değil.
Hocam yeni konu açtımda onay bekliyor otomatik mi, Değilse size zahmet bi onaylarmısınız :D

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Hocam yeni konu açtımda onay bekliyor otomatik mi, Değilse size zahmet bi onaylarmısınız :D
Konular genel kurallara uygun mu diye kontrol ediyoruz(yazım kuralları vs.). Ona göre düzenleyip onaylıyoruz. Bakıyorum şimdi:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...