Kışın bulunan kraliçe alınır mı

orlandotwist

Yumurta
Üye
Merhaba arkadaşlar biliyorsunuz ki ocak ayı ortalama sıcaklık rekorları kırılıyor mevsimlerin dengesi değişti. Bursa'da ortalama sıcaklık 10 derecenin üzerine çıkmış durumda. 21 dereceleri gördük bazı zamanlar. Dün bir lasius kraliçesiyle karşılaştım fakat alıp almamakta kararsız kaldım. Bugün yine bir kraliçe gördüm kolonisi vardı diye almadım. Bu mevsimde yakaladığımız kraliçeler ile koloni kurabilir miyiz

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Bu yıl sezon çok daha erken açılacak gibi duruyor. Bu mevsimlerde yakaladığınız kraliçelerle koloni kuramamanız için bir engel yok, fakat kış uykusu gerekebiliyor bazen. Ve yumurtlamama oranları daha çok oluyor genelde. Ama bu dediğim Messorlarda daha sık oluyor, Lasiuslarda pek sorun olmuyor genelde. Şansınızı deneyebilirsiniz bence. Bursa'nın neresinde buldunuz kraliçeyi?

orlandotwist

Yumurta
Üye
Mudanya da gördüm birisi bahçemde ama kolonisi var onu almam doğru olur mu strese girer mi

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Kolonisi varsa almanız doğru olmaz. Uçuşları beklemeniz daha iyi olacaktır.

Muhammet18

Pupa
Üye
Önünde gezerken bulursan al ve dediği gibi Max Mart'ta açılır sezon benim fikrine göre daha erken olucak ama lasi leri çok severim gzl bir türdür iyi hobiler 😌

ToxiTkAn

İşçi Karınca
Üye
Yılbaşında sakaryadaydım soğuk bi gündü can sıkıntısından yerdeki bi odun parçasını aldım kabuğunu soymaya başladım baya çürümüş bir odundu ve içinde bir oyukda yatıyordu Crematogaster Scutellaris kraliçesi kış uykusundaydı aldım 2 saat sonra ayıldı istanbula getirdim tüp sistemine geçirdim 4 gün sonra 5 ocakda ilk yumurtalarını verdi şu an larvaları var modemin üstünde duruyor tüp ekstra bir ısıtma yok tahminimce 2-3 hafta sonra ilk işçiyi alıcam kış uykusundan kaldırınca beslemede yapmadım açıkçası kolonisi yoksa veya bi taşın vesare altında bulduysanız alın yumurtası olup olmadığınada dikkat edin büyük ihtimal yumurta alırsınız (tüp düşük sıcaklıkda olmasın 25 civarında olsun) zaten başka yumurta vermemesi için neden kalmıyor