Kiraz Karides Akvaryumu

KaanDE

Yumurta
Üye
Merhaba
Ben ilk defa kiraz karides beslemek istiyorum yaklaşık 10 erkek 10 dişi olarak beslemek istiyorum kaç lt akvaryum lazım , hangi bitkileri koymalıyım ve diğer malzemeler ile kaç para tutar.

Topirak

Majör Karınca
Üye
En az şu anda 780 tl yi buluyor

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/jhJ3c
Akvaryum Moderasyon
Üye
Bune yav tuğkan abiden sonra herkes karidesçi oldu😀şaka bir yana güzel canlılar. min. 30 litre öneririm ama sanırsam üretim planlıyorsunuz. bu sebeple elinizden geldiğince büyük yapın. Ne bitki isterseniz koyabilirsiniz ama karidesler en çok moss üstünde takılmayı seviyor.

KaanDE

Yumurta
Üye
Bune yav tuğkan abiden sonra herkes karidesçi oldu😀şaka bir yana güzel canlılar. min. 30 litre öneririm ama sanırsam üretim planlıyorsunuz. bu sebeple elinizden geldiğince büyük yapın. Ne bitki isterseniz koyabilirsiniz ama karidesler en çok moss üstünde takılmayı seviyor.
Aklımda vardı fakat Tuğkan abide yapınca hemen başlamak istedim. Evet üretim yapmayı düşünüyorum 50ltlik bir akvaryum buldum bir kaç moss ball bir iki tane zeytin christmas moss ve su üstüne de mercimek koymayı düşünüyorum pipo filtre dışında bir malzemeye ihtiyacım var mı ışık dışında ve çok soru sordum ama kaç günde kaç yavru verirler.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Benimde çok istediğim canlılar ama şu dönemde akvaryum kurulumları çok pahalıya patlıyor maalesef. 50 litre gayet ideal. Su mercimeği(lemna minor) istilacı tür olarak geçer. kısa sürede akvaryum yüzeyinizin tamamını kaplar, çıkarmak isteseniz bile kurtulamazsınız. su marulu(pistia) daha kontrollüdür. Aklınızda bulunsun. Başka bir şeye ihtiyacınız yok. eğer akvaryumun bulunduğu odanın sıcaklığı 20-21 derecenin altına düşüyorsa ısıtıcı gerekebilir. Kaç günde yavrulayacağı hakkında bilgim yok ama 20-40 yavru yapıyorlar diye hatırlıyorum.

Utgea

İşçi Karınca
Üye
Benimde çok istediğim canlılar ama şu dönemde akvaryum kurulumları çok pahalıya patlıyor maalesef. 50 litre gayet ideal. Su mercimeği(lemna minor) istilacı tür olarak geçer. kısa sürede akvaryum yüzeyinizin tamamını kaplar, çıkarmak isteseniz bile kurtulamazsınız. su marulu(pistia) daha kontrollüdür. Aklınızda bulunsun. Başka bir şeye ihtiyacınız yok. eğer akvaryumun bulunduğu odanın sıcaklığı 20-21 derecenin altına düşüyorsa ısıtıcı gerekebilir. Kaç günde yavrulayacağı hakkında bilgim yok ama 20-40 yavru yapıyorlar diye hatırlıyorum.
Hocam su üstü bitkisi için bir tavsiyeniz var mıdır? Salvinia Natans aldım 1 haftada hepsi sarardı, Frogbit aldım önce kökleri parçalanmaya başladı daha sonra kendileri çürüdü. Herkes sizin gibi mercimekler çok çoğalır dedi 20x20 alanı kaplayan mercimeklerden 2 haftada 1 tane bile kalmadı diğer bitkilerim ( bacopa, mini bonsai , 13 çeşit moss, gül, zeytin , tuberculatum vs..) formunun zirvesinde ama ne yaptıysam su üstü bitkisi yetiştiremedim

Utgea

İşçi Karınca
Üye
Merhaba
Ben ilk defa kiraz karides beslemek istiyorum yaklaşık 10 erkek 10 dişi olarak beslemek istiyorum kaç lt akvaryum lazım , hangi bitkileri koymalıyım ve diğer malzemeler ile kaç para tutar.
Hocam 1 Adet Bloody Mary, 1 adet Sarı Ateş Neon karides akvaryumlarım var. Özelden yazarsanız aklınızdaki her konuda bildiğim kadarı ile yardımcı olurum. İsterseniz buradan da yazabilirsiniz ama diğer arkadaşlara rahatsız edecek sayıda mesaj gitmesin diye dedim. Şu an derse gireceğim çıkışta sorularınızı tek tek cevaplarım.

Utgea

İşçi Karınca
Üye
Merhaba
Hocam şimdi kısıtlı vaktim var ama cevap vereyim. Öncelikle karides için minimum 30 küp akvaryum idealdir. "Bana göre" en fazlada 80-90 litre bir tank olursa daha iyi olur fazla alan karidesler için sorun olmaz ama zaten küçük canlılar oldukları için izlemesi zevkli olmaz göremezsiniz. Tavsiyem en iyi boyut 40x40xr40h olur. Bitki konusunda Karideslerde gübre ve co2 kullanımı tehlikeli olabileceği için kolay tür bitkilerin herhangi birini kullanabilirsiniz. Kendi görüşüm arka tarafa çok büyümeyen bacopa ya da yine tek dal şeklinde olan bitkilerden ekleyip ön planda tele ya da kayay sarılı mosslar eklemeniz olacaktır. Moss balları kayaya sarıp ekleyince daha iyi geliştiklerini gözlemledim bu arada. Minimum fiyatlarda bir akvaryum kurmak isterseniz akvaryum,Bitkiler,Taban Malzemesi, Pipo Filtre, Hava Motoru, Karideslere özel üretilen yemler, armatür ve karidesler toplam tahminimce 700-900tl arası olur. Fakat malzemeler cok sık bozulmasın kaliteli olsun derseniz minimum 1200+ bir ücreti gözden çıkarmanız gerekebilir.

Şimdi bir başka konuya değinirsem karideslerde kesin cinsiyet ayrımı 1,5-2cm civarına geldiklerinde yapılabilir. Bu boydaki ksrideslerde de yaş ayrımı yapılamaz zaten bu canlıların ömrü 2-3 sene arası yani aldığınız karidesin 1 ay ya da 1 yıl sonra öleceginin garantisini kimse veremez. Bu yüzden en iyi yol 0,5-1,2cm arası canlılardan sahiplenmen olacaktır hem yavru karidesin akvaryuma adaptasyonu daha hızlı ve kolay olur.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Hocam su üstü bitkisi için bir tavsiyeniz var mıdır? Salvinia Natans aldım 1 haftada hepsi sarardı, Frogbit aldım önce kökleri parçalanmaya başladı daha sonra kendileri çürüdü. Herkes sizin gibi mercimekler çok çoğalır dedi 20x20 alanı kaplayan mercimeklerden 2 haftada 1 tane bile kalmadı diğer bitkilerim ( bacopa, mini bonsai , 13 çeşit moss, gül, zeytin , tuberculatum vs..) formunun zirvesinde ama ne yaptıysam su üstü bitkisi yetiştiremedim
Hocam pek tecrübem yok ama pistia önerebilirim. Su üstü bitkileri kolay denir ama bence pek öyle değil. Akıntı olursa hoşlanmıyorlar, yapraklarına su gelirse sevmiyorlar, çok ışık olunca sararıyor vs. olabildiğince akıntısız ortamda tutun, birde ışık çok yakmasın, bildiklerim bu kadar.

Utgea

İşçi Karınca
Üye
Hocam pek tecrübem yok ama pistia önerebilirim. Su üstü bitkileri kolay denir ama bence pek öyle değil. Akıntı olursa hoşlanmıyorlar, yapraklarına su gelirse sevmiyorlar, çok ışık olunca sararıyor vs. olabildiğince akıntısız ortamda tutun, birde ışık çok yakmasın, bildiklerim bu kadar.
Su üstü bitkileri bence de bek kolay değilmiş hocam.😁 Akvaryumlarımda Dophin sfp34 pipo filtre kullanıyorum ürünün su çıkış kısmı su yüzeyini iyice hareketlendirdiğinden dolayı muhtemeln su üstü bitkisi yetiştiremiyorum. Pistia bir arkadaş bitkilerin yanında hediye etmişti kökleri gözüme fazla uzun geldiği için çıkardım akvaryumdan. Bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.