Karıncamın türü nedir?

Talhaelmas27

Yumurta
Üye
Merhabalar bu kraliçemin türü ne acaba
Not: karıncam küçük ve kahverengi renklidir

Ekli dosyalar

• IMG-20220224-WA0002.jpg
    IMG-20220224-WA0002.jpg
    17.6 KB · Görüntüleme: 67
  • IMG-20220224-WA0001.jpg
    IMG-20220224-WA0001.jpg
    12.2 KB · Görüntüleme: 65
  • IMG-20220224-WA0000.jpg
    IMG-20220224-WA0000.jpg
    20.4 KB · Görüntüleme: 67

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Görseller çok kötü, cins tespiti yapılamaz. Arada bir şey olmadan, direkt kraliçeyi çekin. Net görünsün, boydan görünsün. Myrmicinae alt familyasından olduğunu söyleyebilirim yalnızca çünkü post petiol görüyorum.

Spry_mrs

Yumurta
Üye
Birazcık daha net çekebilirsen aslında eğer yakın zamanlarda bulduysan bir kaç tahminim var

Spry_mrs

Yumurta
Üye
Gaziantep
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

1 hafta oldu
Diacamma rugosum veya messor capitatus olabilir ihtimal olarak daha fazla ama Gaziantep de olduğum için farklı bi türde olabilir ama boyut olarak messor capitatus ihtimali daha fazla sen söylediğim iki türede bak ama messor ise başlangıç koloninse pek önerilmez çünkü stresli bir türdür eğerki diacamma rugosumsa ve ilk koloninse doğaya salabilirsin çünkü 2-3 zorluğundadır ve işçileri bile çok büyüktür ve zorlar

Talhaelmas27

Yumurta
Üye
Diacamma rugosum veya messor capitatus olabilir ihtimal olarak daha fazla ama Gaziantep de olduğum için farklı bi türde olabilir ama boyut olarak messor capitatus ihtimali daha fazla sen söylediğim iki türede bak ama messor ise başlangıç koloninse pek önerilmez çünkü stresli bir türdür eğerki diacamma rugosumsa ve ilk koloninse doğaya salabilirsin çünkü 2-3 zorluğundadır ve işçileri bile çok büyüktür ve zorlar
Hım anladım yardımcı oldugunuz için teşekkür ederim

Spry_mrs

Yumurta
Üye
Vede diacamma kirli bir türdür ve yazın çok sıkıntı çıkarabilir

Spry_mrs

Yumurta
Üye
Baktım google dan karşilaştırinca messor capitatus galiba
Evet ihtimal olarak o daha fazla aslında söyle ki messor kolay bi tür ama ilk başlayanlar karanlık ortamını açıp bakmak istiyorlar ve hayvan strese giriyor yani hani öyle 1 2 haftada bir bakarsan stres olmaz işçileri çıkınca kuş yemi ile besleyen bilirsin ama out world yap derim çünkü kuş yeminin çöpünü atıcak ları bir yeri bulunabilir ama kabuksuz kuş yemide verebilirsin ve haftada bir canlı yem veya kabul ederlerse tırnak boyutunda kıymaya beslene bilir. kuş yemini 1-2 günde bir ver -(işçiler çıkınca) başka yapman gereken şeylerde çok yok belki ballı-şekerli su verebilirsin araştırıp eğer içiyorlarsa dediğim gibi stres yapmadıkları sürece sıkıntı olmaz büyüyünce out world de yaparsın gayet güzel bir deneyim olur iyi hobiler😄

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Rugosum mu, capitatus mu!??!? Rugosum Türkiye'de yok, Asya türü. Morfoloji olarak alakası bile yok. İkinci olarak net olmayan 144p bir görselden nasıl tür tespiti yapabiliyorsun, tespiti geçtim tahmin bile yapılması baya absürt. Cins tespiti bile yapılamaz o görselden.

Antlantis

İşçi Karınca
Üye
Merhabalar bu kraliçemin türü ne acaba
Not: karıncam küçük ve kahverengi renklidir
Merhabalar, bu görsellere bakaraktan cins tahmini yapamayız. Eğer mümkünse daha yakından ve birkaç farklı açıdan kraliçenin genel ve bölümlerinin fotoğraflarını atmanız gerekir. Özellikle vücut parçalarının (kafa ,thorax, abdomen) fotoğraflarını atarsanız size net bir şekilde yardımcı olabiliriz.
A9B07F64-D80A-432B-BBC8-FAC6D0A33DD3.png
Bu bölgeleri atarsanız size daha net yardımcı oluruz.

Merhabalar, Diacamma cinsi ülkemizde bulunmamaktadır. Aynı şekilde Messorun capitatus türüde ülkemizde kayıtlarda yoktur. Messorların birden çok türü bulunmaktadır ama genel olarak bir birlerine yapı, renk ve boyut olarak benzerlikleri çok olmasından dolayı, net bir tür tahminini messorda yapamayız. Messorlar tohum, fındık, ceviz, yumurta beyazı gibi yemleride kabul ettiğinden (her koloni aynı tepkileri vermeyebilir kimisi kabul etmeyebilir), dayanıklı olmasından ve bakıldığı koşullar ev ortamında kolaylıkla sağlanabileceğinden yeni başlayanlara en uygun cinslerdendir.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
1645724132309.png
Türkiye'deki messor türleri. Tahmin yaparken 8 9 kere araştırma yapıp, 8 9 kere düşünüp yapın derim. Structor, Capitatus, Barbarus ve Orientalis'ten oluşmuyor.

Spry_mrs

Yumurta
Üye
Rugosum mu, capitatus mu!??!? Rugosum Türkiye'de yok, Asya türü. Morfoloji olarak alakası bile yok. İkinci olarak net olmayan 144p bir görselden nasıl tür tespiti yapabiliyorsun, tespiti geçtim tahmin bile yapılması baya absürt. Cins tespiti bile yapılamaz o görselden.
Uçuş tarihlerine göre çıkma ihtimali en yüksek ihtimali verdim + messor doğru çıktı ve unutmadan türkiyenin atanın içinde olduğunu ve türlerin göç edebildiğini vede elraen inde bu türe baktığını unutmayalım iyi hobiler

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Uçuş tarihlerine göre çıkma ihtimali en yüksek ihtimali verdim + messor doğru çıktı ve unutmadan türkiyenin atanın içinde olduğunu ve türlerin göç edebildiğini vede elraen inde bu türe baktığını unutmayalım iyi hobiler
25 tane kayıttaki türün, onlarca da Türkiye'de olması muhtemel olan ama kayıtlara henüz geçilmemiş türün tek tek uçuş tarihleri incelendi mi? Tüm türlerin uçuş tarihlerinin verildiği kaynak bile bulamazsınız. Tür tespitleri kraliçeler üzerinden bile yapılmaz. Tür tespit anahtarları işçiler üzerindendir, tespit işçilerden yapılır. Messor olduğu doğrulanmadı. O görselden cins tespiti 3. kere söylüyorum yapılamaz. Doğrulanması için net görsel gerekiyor. Karıncaların göçü diye bir olgu da yok. Doğu Asya'dan Türkiye'ye kadar kilometrelerce uçuş yapacak halleri yok. Söylediğiniz şey binlerce yılda gerçekleşebilir, kıtalar arası yayılım. Sizin mantığınıza göre bölgesel olarak tür tespiti yapmanın hiçbir mantığı kalmıyor. Dünyanın bir ucundaki şey, diğer ucuna bir anda gidebiliyormuş nasıl olsa. Bu çalışmalar güncel. Ayrıca Tuğkan abi tür tespiti konusunda oldukça fazla hata yapıyordu. Hesperius'un Türkiye'de olmaması gibi. Verdiği türler, tespit değildi tahmindi. Capitatus beslediğini söylemesi, o türün capitatus olduğu anlamına gelmiyor. Bunun için kanıt sunması gerekir. Bu adamın kurduğu her cümle doğru diye bir şey yok.

1645724977552.png
Türün Türkiye topraklarında bulunmadığı tartışmaya kapalı bir konudur.

Son düzenleme:

Talhaelmas27

Yumurta
Üye
Bide bu fotograflara bakmisiniz

Ekli dosyalar

• IMG-20220224-WA0014.jpg
    IMG-20220224-WA0014.jpg
    40.1 KB · Görüntüleme: 24
  • IMG-20220224-WA0016.jpg
    IMG-20220224-WA0016.jpg
    41.6 KB · Görüntüleme: 23
  • IMG-20220224-WA0015.jpg
    IMG-20220224-WA0015.jpg
    41.5 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG-20220224-WA0017.jpg
    IMG-20220224-WA0017.jpg
    42.4 KB · Görüntüleme: 18
  • IMG-20220224-WA0018.jpg
    IMG-20220224-WA0018.jpg
    41.7 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG-20220224-WA0013.jpg
    IMG-20220224-WA0013.jpg
    42.9 KB · Görüntüleme: 24

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Kanka tam bilmiyordum ama kendisi araştırdığında messor a benzediğini söyledi ve ben sizin verdiğiniz uçuş tablosuna göre söyledim
Hocam onu Rugosum için söyledim, Rugosum Türkiye'de olan bir tür değil. Olma ihtimali de yok. Bu bilginin kaynağı kimse eğer kendisine güven olmaz. Ayrıca her fırsatta uçuş takvimlerinin güvenilir olmadığını söylerim. Kimsenin o tabloları referans olarak almaması gerekiyor.

Bide bu fotograflara bakmisiniz
Bu da ilk attığım fotoğraflardaki kraliçe demezsin umarım :b 15 metre uzaktan plagiolepis atıp, plagiolepis olabilir dediğimizde cataglyphis görseli atacakmışsın gibi hissediyorum artık.