Karıncalar için formicarium nasıl yapabilirim

Cihan__

Yumurta
Üye
Merhaba 3 tane kraliçe karıncam var hepsininde yumurtaları var yakında ilk işçiler çıkacak size sormak istediğim soru kmhani filmlerde olur ya formicariumlar ince bir camda toprakta yaptıkları yolları görürüz öyle bi formicarium yapılabilirmi yada kaç işçiyle öyle bir yuva girişimine girerler,toprak türü ne olmalıdır bunları sormamın sebebi kolonilere bi zarar gelmemesi kafama takılan sorular bunlar cevaplarınız benim için çok önemli

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Merhaba 3 tane kraliçe karıncam var hepsininde yumurtaları var yakında ilk işçiler çıkacak size sormak istediğim soru kmhani filmlerde olur ya formicariumlar ince bir camda toprakta yaptıkları yolları görürüz öyle bi formicarium yapılabilirmi yada kaç işçiyle öyle bir yuva girişimine girerler,toprak türü ne olmalıdır bunları sormamın sebebi kolonilere bi zarar gelmemesi kafama takılan sorular bunlar cevaplarınız benim için çok önemli
Dediğiniz tipte formikaryum yapmak mümkün ama ben tavsiye etmiyorum:
•Koloninin durumunu izleyemiyoruz.
•Bir problem olduğunda müdahale edemiyoruz
•Kolayca küf oluşabiliyor
•Kolayca mite oluşabiliyor.
•Transfer etmek imkansız gibi oluyor.
•Nem seviyesini istediğimiz gibi ayarlayamıyoruz.
•Kaçışlar daha kolay oluyor.

Sadece toprak kullanıp koloninin kendi yuvasını kazmasını istiyorsanız Cocopeat ile Kil karıştırabilirsiniz. Cocopeat nemi çok iyi tutup içerisinde besin olmadığı için küflenmesi uzun sürecektir, kil kullanarak ta toprağa sağlamlık katarsınız koloni toprağı çok kazdığında yuva içeri doğru çökmez.

Ayrıca tüm karıncalar için toprak sağlıklı değildir, karıncanızın türünü öğrenirsek daha kolay yönlendirme yapabilirim.

ersincoban

Yumurta
Üye

Merhabalar isterseniz yardımcı olabilirim. Ant Store Turkey olarak.

Cihan__

Yumurta
Üye
Dediğiniz tipte formikaryum yapmak mümkün ama ben tavsiye etmiyorum:
•Koloninin durumunu izleyemiyoruz.
•Bir problem olduğunda müdahale edemiyoruz
•Kolayca küf oluşabiliyor
•Kolayca mite oluşabiliyor.
•Transfer etmek imkansız gibi oluyor.
•Nem seviyesini istediğimiz gibi ayarlayamıyoruz.
•Kaçışlar daha kolay oluyor.

Sadece toprak kullanıp koloninin kendi yuvasını kazmasını istiyorsanız Cocopeat ile Kil karıştırabilirsiniz. Cocopeat nemi çok iyi tutup içerisinde besin olmadığı için küflenmesi uzun sürecektir, kil kullanarak ta toprağa sağlamlık katarsınız koloni toprağı çok kazdığında yuva içeri doğru çökmez.

Ayrıca tüm karıncalar için toprak sağlıklı değildir, karıncanızın türünü öğrenirsek daha kolay yönlendirme yapabilirim.
Efendim Karınca Türlerim Plagiolepis,Selonopsis Fugax,Crematogaster schmidti Ve Sınıfını Bilmedigim 3 Messor Hangisi Daha Uygun Olur