Karınca Hobisine Başlamak İçin Soruyorum

denizdeniz

Yumurta
Üye
Merhaba, karınca hobisine uzun zamandır ilgi duyuyordum ve bir koloni kurmaya karar verdim.
Araştırma yaptım ve hala da yapıyorum, messor karınca ile başlamaya karar verdim. Fakat hala bir kaç sorum var, bazıları şunlar:

1- Nelere ihtiyacım olur? (Malzeme ve materyal açısından, başlangıç için, araştırdım lakin kafam çok karışık.)
2- Test tüpünden formikaryum ve outworld'e geçiş sürecinde ne yapnalıyım? Bunun yanında nasıl bir formikaryum ve outworld seçmeliyim?
3- Herhangi bir sorun -mite, ani ölüm, kraliçe stresi vs.- ile karşılaşınca ne yapmalıyım?
4- Kış uykusu süreci nasıl olmalı?

İşte böyle, yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler! <3

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye

yunusemrekg

Yumurta
Üye
Merhaba, karınca hobisine uzun zamandır ilgi duyuyordum ve bir koloni kurmaya karar verdim.
Araştırma yaptım ve hala da yapıyorum, messor karınca ile başlamaya karar verdim. Fakat hala bir kaç sorum var, bazıları şunlar:

1- Nelere ihtiyacım olur? (Malzeme ve materyal açısından, başlangıç için, araştırdım lakin kafam çok karışık.)
2- Test tüpünden formikaryum ve outworld'e geçiş sürecinde ne yapnalıyım? Bunun yanında nasıl bir formikaryum ve outworld seçmeliyim?
3- Herhangi bir sorun -mite, ani ölüm, kraliçe stresi vs.- ile karşılaşınca ne yapmalıyım?
4- Kış uykusu süreci nasıl olmalı?

İşte böyle, yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler! <3
En özet olarak cevapliyicam umarım anlaşılır.
1- Messor için tohum ve protein için böcek lazım böceği tutabilmek için cımbız yeterli.
2- Formikaryumu koloni büyüdüğünde ortalama 5x5x5 cmlik bi outworlde takarsın bu dediğim 40 50 işçiden sonra da yapabilirsin o civarlarda da yapabilirsin.
3-Mite ile sorun için rehbere bakman lazım iyice oku kraliçe strese girmemesi için titreşimsiz bir ortamda olması lazım
4-Yeni kolonilerde kış uykusuna gerek olmaz ki kış bitti bu 9 ay sonranın konusu artık.
Rehberlerden daha uzun yazdım galiba :) umarım anlaşılır

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Bilmediğimden soruyorum yanlış anlama 5 10 ilçili messor kolonilerine de gerek olur mu ben messorlarde henuz ufak bir koloniyse gerek olmadıgını okumustum
Koloniler küçük de olsa kış döneminde yumurtlamayı durduruyor genelde. Dolayısıyla üretim yapmayan koloniyi uykuya yatırmamanın bir artısı olmuyor. Kraliçe yumurta veriyorsa belki o zaman yatırmayabilirsiniz.

denizdeniz

Yumurta
Üye
1- Messor için tohum ve protein için böcek lazım böceği tutabilmek için cımbız yeterli.
2- Formikaryumu koloni büyüdüğünde ortalama 5x5x5 cmlik bi outworlde takarsın bu dediğim 40 50 işçiden sonra da yapabilirsin o civarlarda da yapabilirsin.
3-Mite ile sorun için rehbere bakman lazım iyice oku kraliçe strese girmemesi için titreşimsiz bir ortamda olması lazım
4-Yeni kolonilerde kış uykusuna gerek olmaz ki kış bitti bu 9 ay sonranın konusu artık.
Tuğkan'ın eski bir messor karıncalar ile ilgili bir videosunda messorların hasatçı olduğu ve sadece yem (tohum, kuş yemleri vs. besinlerle karınca ekmeği yapıyorlar diyordu) ile bile koloninin büyüyebileceğini söylüyordu -kolonin maksimum verim almayacağanı yavaş gelişeceklerini de söyledi- ve protein amaçlı böcektir vs. kullanılabileceğini belirtti. Ayrıca 3 çeşit işçisi de varmış -minor, medium, major olmak üzere-, fakat büyuk olan işçiler ilerideki zamanlarda o ayrı bir mesele de... Böcek konusunda endişeleniyorum, kraliçe yumurtladıktan sonra ve ya pamuk koparmaya başladığı zaman tamam tohum uygunsa ve kabul ederse kraliçe tohum ile besleyeceğim, peki ya ilerleyen dönemlerde böcek sonucu parazitlenme olursa? Ne yapmalı? (İşçiler çıktıktan sonra da belirtilen miktarda şekerli ve ya ballı su takviyesi yapacağım doğru mudur messorlar için?) Teşekkür ederim! (Baya uzun yazmışım kusura bakmayın!)

denizdeniz

Yumurta
Üye
Ayrıca bildiğin uygun bir test tüpü linki var mı? Ne yaşadığım yerel yerde ne de internette bulabildim.

yunusemrekg

Yumurta
Üye
Ayrıca bildiğin uygun bir test tüpü linki var mı? Ne yaşadığım yerel yerde ne de internette bulabildim.
Test tüpünü ant store turkeyden sağlayabilirsin güvenilirdir.
Messorlerin böcek muhabbetine gelirsek sadece tohumla gelişeceği doğru ama çok az bi verim alırsın kolonin yavaş büyür.Şekerli su içinse messorler çok şekerli suyu sevmez 5 ila 6 tane messor kolonim var 15 işçiden 100 işçi civarı aralığına sadece 100 işçili kolonim şekerli su içti.Böcek sonucu parazitle me için en detaylı yardım rehberde olur ama parazit oluşmaması için çözüm basit verdiğin böcek en fazla 1 hadi unuttun 2 gün tüpte kalmalı fazlası parazit yapar.Biraz uzun oldu kb :) son olarak işçiler çıktığında tohum yeterli olucaktır fakat şekerli su vermekten zara gelmez tabiki

denizdeniz

Yumurta
Üye
Test tüpünü ant store turkeyden sağlayabilirsin güvenilirdir.
Messorlerin böcek muhabbetine gelirsek sadece tohumla gelişeceği doğru ama çok az bi verim alırsın kolonin yavaş büyür.Şekerli su içinse messorler çok şekerli suyu sevmez 5 ila 6 tane messor kolonim var 15 işçiden 100 işçi civarı aralığına sadece 100 işçili kolonim şekerli su içti.Böcek sonucu parazitle me için en detaylı yardım rehberde olur ama parazit oluşmaması için çözüm basit verdiğin böcek en fazla 1 hadi unuttun 2 gün tüpte kalmalı fazlası parazit yapar.Biraz uzun oldu kb :) son olarak işçiler çıktığında tohum yeterli olucaktır fakat şekerli su vermekten zara gelmez tabiki
Teşekkür ederim!!! Ayrıca benim yazdıklarıma kıyasla kısa, hiç önemli değil :)