Karides Yemi

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/jhJ3c
Akvaryum Moderasyon
Üye
Eğer bu ürünü almadıysanız karideslere özel üretilmiş yemlerden almanızı öneririm. Aldıysanız da yiyeceklerini düşünüyorum. Zaten karidesleri hergün beslemeseniz de olur. Genelde yosunlarla, mikro organizmalarla besleniyorlar.

Utgea

İşçi Karınca
Üye
Merhaba
Ben yakın bir zamanda kiraz karides beslemeye başlıcam yem için aklımda bir yem var ama olur mu olmaz mı diye düşünüyorum sizce yer mi ?

Karidesler Çoğu balık yemini sindiremezler. Onlar icin özel üretilmiş yemler gerekli. Karides yemi konusunda kendi deneyimlerime göre en başarılı bulduğum firmalar sırası ile CSF, Galsgarten,Dennerlee,Shrimps Forever. Shrimps Forever hariç diğer markaların fiyatı biraz tuzludur. Shrimpsforever markası türkiyede üretim yapan bir firma olduğu için fiyatları daha uygun. Ayrıca karideslerin sağlı açısından tek bir yem yerine en az iki çeşit yem ile beslenmesi daha uygun olur (biri protein içerikli, diğeri ise bitki içerikli olmak üzere) sadece bitkisel yem verirsen protein eksikliğinden dolayı herhangi bir karidesin öldükten sonra birbirlerini yediklerini görebilirsin normal şarlarda saglıklı bir karides için bu sağlıksız bir durumdur. Yine aynı şekilde sadece proteinsel yem verirsende karideslerde çok sık kabuk değiştirmeye bağlı olarak başta beyaz ölüm halkası dediğim hastalık olmak üzere bircok hastalık ortaya çıkar ve zamanla ölümler başlar. Ben yemlemeyi kendim gün aşırı olarak 2 gün bitkisel 1 gün proteinsel olarak yapıyorum. Eğer Ankarada isen sana bir miktar yem hediye edebilirim.

Utgea

İşçi Karınca
Üye
Ayrıca ev yapımı yem satan tanıdıklarım var. Dilerseniz size özelden iletişim bilgilerini veririm. Neredeyse hepsinin ev yapımı yemini kullandım zararını degil aksine faydasını gördüm. Dilerseniz sizde evde karides yemi yapabilirsiniz size tarifini veririm. Ama ben yapıyormuyum hayır. Market ya da pazarlardan alınan sebzelerde ne kadar yıkarsanız yıkayın tarım ilacı kalıntısı kalabiliyor. Karidesler bu ilaç konusunda çok hassas canlılar öyle ki normal akvaryumlarda kullanılan gübrelerin normal dozu bile onlar için ölümcül olabilir.